Holenderskie kluby ponownie otwarte, jednak nie dla wszystkich

Fot. Jaap Beyleveld
News
Holandia: ogólnokrajowy lockdown

Zgodnie z informacjami podanymi przez portal NRC, holenderskie kluby nocne lada dzień mają być ponownie otwarte. Wskrzeszenie działalności wiązać się jednak będzie z dwiema zmianami, które na starcie przyprawiają o kontrowersje. O co dokładnie chodzi?

Wciąż niepewna sytuacja branży klubowo-festiwalowej w Holandii dostarcza kolejnych zmian. Dosłownie chwilę temu pisaliśmy o odwołanym Amsterdam Music Festival 2021, dziś wracamy z kolejną nowością. Zgodnie z ogłoszonymi 14 września najnowszymi przepisami holenderskiego rządu dotyczącymi Covid-19, wszystkie lokale (nie tylko kluby) będą musiały być zamknięte między północą a 6 rano. Żeby tego było mało, upoważnione do uczestnictwa w wydarzeniach będą jedynie osoby posiadające Green Pass – unijny certyfikat covidowy, negatywny wynik testu na koronawirusa lub status ozdrowieńca. Restrykcje mają wejść w życie 25 września.

Nowe zasady nie są sprawiedliwe. Są nieracjonalne i jesteśmy bardzo zdezorientowani, źli i rozczarowani. Godzina zamknięcia o północy nie ma żadnego sensu. Dlaczego ryzyko infekcji miałoby być większe po północy? Jeśli w ogóle, to zwiększa się tym samym ryzyko, ponieważ ludzie będą odwiedzać imprezy domowe lub rave’y, które są bez nadzoru po zakończeniu „nocy klubowej”. Paszporty covidowe jako środek do celu są czymś, co możemy zrozumieć, ale tylko pod warunkiem, że będą one stosowane w pewnej fazie i że nie będzie to coś stałego.

– powiedziała Veronique de Leon, booker i manager klubu WAS z Utrechtu

Holandia, kluby, Covid-19

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Holandia się nie patyczkuje

Dwie główne zmiany nie będą jedynymi, które wejdą w życie. Od najbliższego tygodnia zostanie wycofany tzw. dystans społeczny i maksymalna pojemność na imprezach na świeżym powietrzu i imprezach w pomieszczeniach z miejscami siedzącymi. Kryte obiekty bez miejsc siedzących będą mogły być wypełnione tylko w 75 procentach. Kilkudniowe festiwale będą dozwolone, jednak warunkiem uczestnictwa w nich będą Paszporty covidowe, które uczestnicy będą musieli przedstawić każdego dnia. Dyrektor muzyczny Awakenings Festival, Michiel Tettero powiedział:

Przez ostatnie półtora roku testowaliśmy z rządem imprezy w ramach Fieldlab (projekt współtworzony z holenderskim rządem). Nauka udowodniła, że istnieje sposób, aby mieć bezpieczne imprezy przy 100 procentach pojemności. Rząd wciąż nie podaje żadnego ważnego powodu dla różnicy między 75 a 100 procentami pojemności.

W ostatnich tygodniach dziesiątki tysięcy ludzi dało o sobie znać na dwóch dużych protestach w ramach ogólnokrajowej kampanii Unmute Us!. Wystosowano również oświadczenie nie pozostawiające suchej nitki na rządzących:

Branża eventowa jest zaskoczona sposobem, w jaki rząd traktuje młodych ludzi oraz ludzi i firmy, które pracują w tej branży. Oczywiście ucieszyliśmy się, gdy pojawiła się perspektywa powrotu. Jeżeli jednak wolno nam organizować imprezy tylko przy 75 procentowej pojemności, to jest to ukryta odmowa organizacji tych imprez. Przy tej pojemności imprezy po prostu przynoszą straty. Jeszcze gorszy jest fakt, że nie podano żadnego uzasadnienia dla uzyskania tego arbitralnego odsetka. Wyniki badań Fieldlab są jednoznaczne: imprezy można bezpiecznie organizować przy pełnej przepustowości po okazaniu Green Pass. Udowodniliśmy, że zdarzenia nie przyczyniają się do hospitalizacji.

Złagodzenie ograniczeń następuje po niedawnych planach rządu dotyczących zamknięcia klubów nocnych do końca października.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →