Lato 2023 – sezon klubowych klasyków?

Modjo - Lady (Hear Me Tonight) / YouTube
Kultura News

Temat nie jest nowy - nostalgia za klasycznymi utworami, hauntologia jest wpisana w specyfikę branży muzyki rozrywkowej. Jednak w tym roku jest to prawdziwe apogeum - to widać, słychać i czuć. Czy to dobrze, czy to źle? To zależy.

Hey! Whats wrong with you?

Nie tak dawno wspominaliśmy o utworach z brodą, które wciąż znajdują się na listach TOP100 serwisu Beatport. Dziś, gdy nadeszło lato, a w kraju i na świecie zdążyło się już odbyć wiele festiwali muzycznych, mamy renesans klubowych instant klasyków – i nie jest to tylko nasz wymysł. Dziś na topkę sprzedaży Beatport wkraczają takie klasyki jak: TechnotronicsPump Up The Jam; ModjoLady (Hear Me Tonight); GalaFreed from Desire; Michael GrayThe Weekend.

Modjo – Lady (Hear Me Tonight)

Jakby tego było mało to w mainstreamie Tiesto, David Guetta czy Calvin Harris tworzą kawałki mniej lub bardziej nawiązujące do hitów z lat 90. Jeśli byłeś, na którymś z ostatnich letchni festiwali w Polsce to na pewno zobaczyłeś nie raz artyst_kę sceny techno grających popowe hity sprzed lat – dla przykładu Courtesy na Tauronie, oraz MRD na Instytucie.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

David Guetta, Anne-Marie, Coi Leray – Baby Don’t Hurt Me

Sprawdź naszą playlistę z klasykami house’u z lat 1990-1995

W zasadzie wszędzie gdzie byśmy się nie pojawili to widzimy jakieś nawiązanie do nostalgi – jak doskonale wiecie muzyka opiera się na emocjach, a te pozytywne są szczególnie ważne w tych smutnych czasach. W ubiegły weekend wybrałem się na Stadion Śląski, gdzie odbywały się lekkoatletyczne Drużynowe Mistrzostwa Europy – w tym roku wyjątkowo w ramach Igrzysk Europejskich. Byłem zdumiony jak często z głośników słyszałem klubowe kawałki sprzed dwudziestu i więcej lat. By wymienić kilku – Tom Novy, The Bucketheads, Gala, Phats & Small, Daft Punk, Fatboy Slim, The Prodigy – selekcja jakby didżej grywał regularnie podczas kultowych cyklów w INQbatorzeFlashback 2000, czy Mniam Nights… nie wiem kto podczas zawodów był odpowiedzialny za selekcje, ale jestem w stanie uwierzyć, że kiedyś pojawił się w kultowym katowickim klubie, a z pewnością ta osoba nie była kibicem Juventusu Turyn.

Tom Novy – Superstar

House’owe klasyki z lat 1996-2000 na playliście Muno.pl

Druga strona medalu

Każda moda ma swoje konsekwencje, a w tym wypadku możemy mówić o zanikaniu undergroundowego, purystycznego brzmienia. Najnowszy raport IMS nie pozostawia złudzeń – choć jeszcze 10 lat temu była moda na trudną i wymagającą muzykę, tak teraz takie gatunki jak deep techno szorują po dnie. Jak do tego doszło? Bez precedensu ogromną rolę odegrała pandemiczna smuta – ludzie mieżąc się z jeszcze bardziej przytłaczającą codziennością chętniej szukali optymizmu, eskapizmu w muzyce – a to doskonale dawały klasyczne numery house, czy trance. I wtedy to pojawiła się paryska agencja bookingowa RAW, która w tych niewesołych czasach wypuściła dla zabawy oraz celów charytatywnych pierwszą część składanki Summer Hits, gdzie producenci nowej fali rave’u tworzyli flipy, czyli nowe, klubowe aranżacje mainstreamowych hitów, czy to z muzyki stricte klubowej, bądź mainsteramowego popu, albo jednego i drugiego – wiele z tych utworów sprzed laty osiągnęło sukces zarówno w popularnych rozgłośniach radiowych, telewizji jak i na parkietach, jeszcze przed erą wszechobecnego Internetu. Mniej więcej w tym samym okresie słuchacze zaczęli zauważać, że producenci techno implementują coraz więcej elementów z klasyki trance’u.

Maharti – Let A Boy Cry

Od premiery pierwszego woluminu RAW mija już trzy lata, a moda na stare hity chociażby w setach techno wciąż się dobre trzyma, choć zaczyna wzbudzać coraz więcej kontrowersji i frustracji, zarówno ze strony słuchaczy jak i samych reprezentantów sceny.

Jedyną pewną rzeczą w modzie i muzyce jest zmiana.

TOP30 utworów house: 2001-2005 I Muno.pl x House Heads PolskaPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →