Kluby w Katowicach i okolicach, których już nie ma

Forbidden Society w INQbator / fot. Piotr Nowak (Szept Getta)
Artykuł Kultura Lifestyle
inq

Na Muno rozpoczynamy kolejną wspominkową serię - tym razem skupimy się na tych bardziej i mniej znanych klubach w polskich miastach, które odcisnęły swoje piętno w historii rodzimego clubbingu, muzyki elektronicznej i nie tylko. Pierwszy artykuł jest poświęcony miejscówkom z konurbacji górnośląskiej. Artykuł ten ma charakter skrótowy, szybkiego flashbacku, także nie znajdziecie tu wszystkich detali - w przeciwnym razie tekst ten nadawałby się na kolejną obszerną książkę, dlatego zachęcamy i zapraszamy Was do komentowania i wspominania, bo przecież o to w tym chodzi. Będziemy aktualizować serię o wybrane Wasze wypowiedzi. Tymczasem - przeżyjmy to jeszcze raz!

Disco Hollywood

Lokalizacja: ul. Bytomska 25 (1 piętro pawilonu), Świętochłowice

disco hollywood
fot. Zapomniane miejsca w Świętochłowicach / Facebook

„Pierwsza z prawdziwego zdarzenia” dyskoteka na Górnym Śląsku nie powstała w większych i popularniejszych miastach aglomeracji, a w Świętochłowicach. Disco Hollywood zostało otwarte w 1991 roku, w miejscu dawnej potańcówki. Była to pierwsza miejscówka w regionie sfokusowana na współczesne trendy w muzyce klubowej. Pierwszy raz na Górny Śląsk przybywali znani didżeje i grupy zza granicy:

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Chorzów miał Kocyndra, Konstal, Katowice to był Akant. Tacy jak ja, którzy mieli „drobne” jeździli do hotelu Orle Gniazdo w Szczyrku. Hollywood zmienił wszystko. Do momentu otwarcia Hollywood w mieście nie można było się zabawić. Nasze małe miasto dotknęło wielkiego świata. Do tego transformacje w kraju także pomogły w ewolucji tych miejsc. Wtedy kształtowała się teraźniejsza sfera biznesowa naszego grajdołka, a ja byłem świadkiem i uczestnikiem tych zacnych czasów. Zaczynał się wtedy czas handlu. Handlowano z Niemcami, Turkami, Bułgarią – głównie elektroniki i ciuchy. Dyskoteki były potem odskocznią od codzienności, odreagowaniem

czytamy słowa Wojtka, opublikowane w artykule „W Świętochłowicach też chodziło się na dyskoteki” portalu ngs24.pl z sierpnia 2022
disco hollywood 2
fot. Zapomniane miejsca w Świętochłowicach / Facebook

Z kolei Siasia wspomina, że w Disco Hollywood… był na swojej pierwszej w życiu imprezie techno:

Niesamowite uczucie, nie zapomnę tego dnia, coś pięknego – wspomina nam

Piotr z Jaworzna, który w latach 90. regularnie jeździł po imprezach techno w regionie, również bardzo ciepło wspomina świętochłowicki klub:

Tam był najlepszy prowadzący EVER – DJ Bobas. Naprawdę. Miał kawałki, których jeszcze w radio nie grali. Ale tam była też jazda… na piętrze w pawilonie parkiet na techno cały się ruszał – opowiada nam Piotr

Warto dodać, że grudniu 1996 roku po koncercie w katowickim Spodku na after do klubu przybyli.. The Prodigy!

prodigy hollywood 3
The Prodigy w Świętochłowicach / fot. Sebastian Urbi, Zapomniane miejsca w Świętochłowicach / Facebook
prodigy hollywood 2
The Prodigy w Świętochłowicach / fot. Sebastian Urbi, Zapomniane miejsca w Świętochłowicach / Facebook
prodigy hollywood 1
The Prodigy w Świętochłowicach / fot. Sebastian Urbi, Zapomniane miejsca w Świętochłowicach / Facebook
prodigy hollywood 4
The Prodigy w Świętochłowicach / fot. Sebastian Urbi, Zapomniane miejsca w Świętochłowicach / Facebook

Swoją drogą TVP1 nagrała relacje z trasy legendarnej kapeli po Polsce, gdzie m.in. w PKS-ie przeprowadzili wywiad z zespołem.

The Prodigy – interview Poland in 1996

Bardzo możliwe, że legendarna miejscówka zainspirowała pochodzącego ze Świętochłowic Dariusza Pakułę, popularnie znanego pod aliasami Syntetic / Miszcz Pawarotti / Człowiek widmo, do stworzenia surrealistycznego podkładu do For an Angel Paula Van Dyka – utworu znanego pod tytułem… Hollywood.

The Syntetic – Hollywood

Disco Hollywood upadło pod koniec lat 90. m.in. przez notoryczne skargi lokatorów. Już nigdy później nie było takiego klubu w Świętochłowicach.

Wystąpili tu między innymi: Fun Factory, Captain Jack, DJ Bobo, EAST17, DJ Bobas, C-Block, Marcel Romanoff, Andrzej Miś, DJ Sprężyna, DJ Pasztet, DJ Matys

Klub Kanty

Lokalizacja: ul. Grunwaldzka 275b, Jaworzno

kanty 1
fot. Klub Kanty Jaworzno / Facebook

Jaworznicki Klub Kanty powstały w 1996 roku, w budynku dawnej stołówki Kopalni Węgla Kamiennego Jan Kanty, która w PRL-u nosiła nazwę Komuna Paryska.

Dyskoteki były „normalne” – pełno było wtedy takich molochów.. ale w ostatnie piątki miesiąca w Kanty były imprezy techno znane nie tylko w okolicy. Rejestracje aut były z Łodzi, Wrocławia i Tarnowa, Basy tak napierd*lały, że trzeba było się zastanowić, kiedy oddech wziąć – tak więc można powiedzieć techno pierwsza klasa – oznajmia Piotr z Jaworzna

kanty 2
fot. Klub Kanty Jaworzno / Facebook

W latach 90. to właśnie tam zjawiali się pierwsi światowej sławy didżeje i producenci związani ze sceną techno, a swoje pierwsze sety grał m.in. młodziutki rezydent klubu: Siasia. Klub został zamknięty po 10 latach działalności, w lutym 2006.

W Klubie Kanty wystąpili między innymi: DJ Hell, Miss Kittin, Thomas Schumacher, Chris Liebing, DJ Rush, Johannes Heil, Umek, Pet Duo, Marusha, Carla Roca, Siasia.

Piramida

Lokalizacja: Góra Redena, Lwowska 34, Chorzów

piramida 1
fot. Klub Piramida Chorzów / Facebook

Powstały w 1998 roku najpopularniejszy chorzowski klub Piramida był swego czasu jedną z najnowocześniejszych dyskotek w kraju, która oferowała zabawę na dwóch poziomach – na dużej sali królowało techno oraz takie gatunki jak trance, czy hardstyle, a na małej hip-hop, r&b i dance. W 2003 roku w klubie wybuchł pożar – ewakuowano ponad 900 osób, a ogień zniszczył sporą część budynku, włącznie z dachem. Na szczęście nikt nie zginął.

Klub Piramida działał przez około 9 lat – z powodu złego stanu technicznego budynku musiał zostać zamknięty w 2007 roku, czyli rok po jaworznickich Kantach. Początek drugiej połowy lat 00. był końcem czasów wielkich dyskotek.

piramida 2
fot. Klub Piramida Chorzów / Facebook

W chorzowskiej Piramidzie wystąpili między innymi: UMEK, Westbam, DJ Rush, Marcel Woods, Pulsedriver a także różne gwiazdy sceny hardstyle lat 2000.

INQbator

Lokalizacja: ul. Dworcowa 2, Katowice

inq
INQbator / fot. Piotr Nowak (Szept Getta)

Mekka, Drugi dom, Legenda, Na zawsze w sercu – jeśli zapytacie w Katowicach lub na Śląsku miłośnika klubowych brzmień o INQbator, to zapewne usłyszycie te słowa.

Klub został otwarty w 2000 roku, w podziemnych korytarzach budynku starego dworca w Katowicach. INQbator był najważniejszym klubem na mapie Katowic i Górnego Śląska, wielokrotnie wyróżnianym w plebiscycie Munoludy. Absolutnie kultowa miejscówka, która poza bezpieczną przystanią dla weteranów sceny m.in. z Klubu Kanty, była dosłownie inkubatorem dla nowego pokolenia lokalnych artystów, didżejów, a także promotorów lokalnej sceny klubowej. Jeśli chodzi o bookingi – swego czasu z inicjatywy RafałaKrzykuKrzykały, Michała Piwowara oraz Grzegorza Sołowińskiego, były tu najlepsze i najgrubsze bassowe imprezy nie tylko w samym regionie, ale i w kraju. Nie można również zapominać o świetnych imprezach house’owych takich jak Flashback 2000, Mniam Nights, Tajne Komplety itd.. Na dwóch (a na specjalne okazje trzech) scenach występowały tu rodzime, jak i międzynarodowe gwiazdy sceny, dobrze znani rezydenci, a także nowi, młodzi artyści sceny basowej, techno oraz house.

inq 2
INQbator / fot. Piotr Nowak (Szept Getta)

Dla wielu osób wieść o zamknięciu INQ była ogromnym poruszeniem. Impreza zamknięcia klubu miała miejsce 28 lutego 2020, a zatem na niespełna dwa tygodnie przed nastaniem lockdownu i pandemicznej smuty. Didżeje-rezydenci oraz artyści związani mniej lub bardziej z klubem i społecznością INQ przenieśli się m.in. do Sixa / Rajzefiber, oraz powstałego dosłownie rzut kamieniem od legendarnej miejscówki nowego klubu CEL.

W INQbatorze wystąpili między innymi: Ayako Mori, Damon Wild, Daniel Boon, Candy Cox, Luca Bacchetti, Neil Landststrumm. Błażej Malinowski, Kuba Sojka, Catz 'n Dogz, Bueno Bros, Piotr Bejnar, Daniel Mencel, Marte Forms, Mefjus, Billain, Balkansky, Forbidden Society, Current Value, Trilo, Counterstrike, REZA, Dub Lovin’ Criminals, Krzyku, Contact, Kuaq, SET, Siasia, Carla Roca, Larsen, Sierra Cosworth (1/2 Penera), .scki, biøs, Capo, Oscar Dragon, Attaché, Wudec

Zanzibar

Lokalizacja: ul. 3 Maja 1, Chorzów

zanzi 1
Zanzibar Klub Muzyczny / fot. Piotr Nowak (Szept Getta)

Po zamknięciu Piramidy jedyną alternatywną w Chorzowie dla miłośników undergroundowej muzyki klubowej był położony w centrum miasta – skromny klub muzyczny Zanzibar. Zanzi, jak często mówiono, było miejscem, gdzie poza licznymi luźnymi potańcówkowymi imprezami dla fanów muzyki z radia, reggae czy rocka, występowały tu często lokalne kolektywy bassowe, artyści krajowi i nie tylko. Klub po ponad 10 latach działalności został zamknięty w 2015 roku. Rezydenci Zanzi, grają do dzisiaj w Sixia / Rajzefiber.

zanzi 2
fot. Zanzibar Klub Muzyczny / Facebook

W chorzowskim Zanzibarze wystąpili między innymi: Aphrodite, Gooral, Łąki Łan, Siasia, Phil Jensky, A_HIM, MESS, Larsen, SET, Kontrol, Contact, Słowik, Junkie Punks

Elektro Klub

Lokalizacja: Plac Sejmu Śląskiego 2, Katowice

elektroklub 2
Jan Jelinek / fot. A. Joachimiak

Wiecie jak powstał festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice? Właśnie tak! W styczniu 2005 roku Adam Pomian wobec coraz większego zainteresowania na „szeroko pojętą nową muzykę” otworzył w podziemiach Górnośląskiego Centrum Kultury (teraz znanego jako Katowice-Miasto Ogrodów) Elektro Klub. Imprezy organizował Adam Godziek. Miejsce to było próbą stworzenia odrębnego i niepowtarzalnego ośrodka skupiającego muzyków, didżejów oraz odbiorców eksperymentalnych dźwięków i – jak się później okazało – zalążkiem wielkiego festiwalu, który istnieje do dziś. Tam po raz pierwszy w Katowicach wystąpili pionierzy IDM-u oraz inni ważni artyści nowej muzyki.

apparat młody
Apparat / fot. A. Joachimiak

Elektro Klub istniał do 2009 roku. Kolejne imprezy w stylu starej miejscówki miały miejsce w położonym o kilka pięter wyżej Jazz Clubie Hipnoza i jest tak do dziś. Od 2015 roku organizatorzy TauronaMore Music Agency, organizują corocznie Elektro Klub jako wielkie, jednodniowe wydarzenie w hołdzie do korzeni, które już za parę dni powróci do swojej matczynej miejscówki!

W Elektro Klubie wystąpili między innymi: Apparat, Plaid, Clark, Luke Vibert, Max Tundra, Jamie Lidell, Super Girl & Romantic Boys, c.h. District

Prepar

Lokalizacja: ul. Mariacka 31, Katowice

prepar 1
fot. Prepar / Facebook

Choć historia Preparu w Katowicach była bardzo krótka, to wiele osób wciąż wspomina to miejsce z sentymentem. Powstały w 2015 roku klub mieścił się na skrzyżowaniu najbardziej imprezowo-barowej ulicy Katowic – Mariackiej – oraz ulicy Francuskiej. Przez pewien czas był pierwszą alternatywą (i też konkurencją) do niedaleko znajdującego się INQbatora – można było zauważyć, że imprezy techno przeniosły się właśnie do Preparu, choćby ze względu na nieco lepsze nagłośnienie i akustykę. Występowała tu nowa fala krajowych didżejów i producentów sceny techno, o których później zrobiło się głośno również poza granicami kraju.

prepar 2
Jacek Sienkiewicz / fot. Prepar / Facebook

Niestety, pomimo ogromnego potencjału, świetnej lokalizacji i wielu udanych imprezach, klub po zaledwie dwóch latach zniknął z mapy Katowic. Prepar kontynuował działalność w Lublinie.

W katowickim Preparze wystąpili między innymi: Héctor Oaks, VTSS, Tornado Wallace, Zenker Brothers, Violent, Sept i Michał Jabłoński (również w duecie Phlegethon), Michał Wolski, Jacek Sienkiewicz, Jurek Przeździecki, Piotr Figiel, Dtekk, Olivia, biøs, Glasse, Attaché, Mchy i porosty, Pluszowy, Kazula,, .scki, Capo, Oscar Dragon, Jan Nowak, Marte Forms, DMX KREW, Pan/Tone (Sid Le Rock)Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →