Kluby znowu zamknięte. Co z imprezami i koncertami?
Na kolejnej konferencji Ministra Zdrowia, polski rząd ogłosił nowe obostrzenia, w tym zamknięcie klubów. Jaka rzeczywistość czeka w najbliższym czasie branżę muzyczną?
Polski rząd wprowadza kolejne obostrzenia w walce z COVID-19
Właśnie odbyła się kolejna konferencja prasowa ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego, który ogłosił zmiany w obostrzeniach, mające pomóc w walce z rosnącą, czwartą falą zakażeń wirusem SARS-CoV-2 i jego nową odmianą – Omikron. Co prawda minister zaznaczył, że w Polsce nie odnotowano jeszcze tego wariantu choroby, jednak liczba nowych, dziennych zakażeń, przekraczająca od kilku dni próg średnio 23 tysięcy osób, jest zatrważająca.
Tydzień temu wprowadziliśmy nowe obostrzenia, sytuacja się ustabilizowała, liczby zakażeń z tygodnia na tydzień są na bardzo zbliżonym poziomie. Jednak scenariusz, gdy ta liczba zakażeń będzie się utrzymywała, a nie malała, będzie poważnym zagrożeniem – mówi minister zdrowia, Adam Niedzielski.
Powrót zdalnego nauczania
Jakie zmiany postanowił wprowadzić polski rząd, aby zminimalizować kataklizm czwartej fali zachorowań na COVID-19 w Polsce? Już niedługo powrócimy na chwilę do zdalnego trybu nauki, który potrwa od 20 grudnia do 9 stycznia i obejmie wszystkie szkoły podstawowe oraz średnie. Nie będzie to dotyczyć przedszkoli, żłobków i uczelni wyższych. Rząd chce tym samym wydłużyć okres nieobecności dzieci w szkołach, jednak po 9 stycznia planowany jest powrót do szkół.
Kolejne restrykcje w gastronomii, kinach, barach, teatrach i obiektach sportowych
Dodatkowo, obowiązujące dotąd limity 50% dostępnej ilości miejsc dla osób, które mogą przebywać w takich przestrzeniach jak restauracje, bary, hotele, kina, teatr, obiekty sakralne i sportowe, zostały radykalnie obniżone do 30%. Niedzielski dodaje, że żeby ten limit mógł być w jakikolwiek sposób przekroczony, organizator będzie musiał wykazać, że weryfikuje certyfikaty covidowe osób zaszczepionych. W innym wypadku nie ma możliwości przekraczania tego limitu. Podczas seansu nowego świątecznego romansidła nie pochrupiemy również popcornu, bowiem w kinach wprowadzono także zakaz konsumpcji. Restrykcje wracają również do środków transportu zbiorowego, w których będzie mogło przebywać 75% osób.
Branża muzyczna ponownie na lockdownie
Kolejny cios trafia w samo serce branży muzycznej, która zaczęła się właśnie rozkręcać i pomału powstawać z kolan po kilkunastu miesiącach zamknięcia. Minister Niedzielski ogłosił, że kluby, dyskoteki oraz obiekty udostępniające miejsce do tańczenia ponownie zostaną zamknięte z wyłączeniem okresu sylwestrowego, to znaczy, że w dniach 31 grudnia i 1 stycznia ograniczenie to nie będzie obowiązywać przy maksymalnej liczbie 100 osób. Czas trwania? Nieokreślony, a zatem zdaje się, że do odwołania.
Zobacz również: Berlin Calling: Zakaz tańczenia od 8 grudnia. Berlińskie kluby w tarapatach
Obowiązkowe szczepienia w Polsce?
Polski rząd zamierza również wprowadzić obowiązek szczepień przeciwko COVID-19, który obejmie trzy sektory zawodowe: medyków, nauczycieli oraz przedstawicieli służb mundurowych. Obowiązek ten ma wejść w życie od 1 marca 2022 roku. Od tego okresu szczepienie będzie wymagane jako spełnienie warunków pracy. Dodatkowo, rząd planuje wprowadzić w życie ustawę, która umożliwi pracodawcom sprawdzenie swoich pracowników testami na koronawirusa bez potrzeby sprawdzania certyfikatu zaszczepienia. W projekcie ustawy mają się znaleźć również testy dla obywateli. Tym samym, każdy pracownik będzie miał możliwość przetestowania się, a wykonanie takiego testu nie będzie równoznaczne z obowiązkową kwarantanną do czasu otrzymania wyniku.
Koleją zmianą w obostrzeniach, jaką wprowadza polski rząd, będą obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19, bez względu na posiadanie certyfikatu covidowego. Z kolei osoby, które będą przylatywały do Polski spoza strefy Schengen będą musiałby wykonać test na COVID-19 nie wcześniej niż 24 godziny przez przekroczeniem granicy.
Wszystkie nowe rządowe obostrzenia wejdą w życie od 15 grudnia 2021 roku.