Nowe obostrzenia od 1 grudnia. Kluby i koncerty z limitami

News
Obostrzenia zostają przedłużone 

Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, oraz Główny Inspektor Sanitarny, Krzysztof Saczka, poinformowali o wprowadzeniu nowych obostrzeń związanych z czwartą falą pandemii Covid-19 oraz zagrożeniem wariantem omikron. Część z nich ma charakter krajowy i ograniczy działalność wielu branż, w tym gastronomii, kultury i rozrywki. Regulacje, które będą obowiązywać od 1 do 17 grudnia, również będą dotyczyć klubów.

Podczas zwołanej dziś konferencji prasowej, przedstawiciele rządu zaprezentowali pakiet obostrzeń związanych z pandemią Covid-19 oraz nowym wariantem wirusa. Wiele regulacji dotyczyć będzie przede wszystkim poruszania się między Polską, a krajami, w których omikron został wykryty i rozwija się w najszybszym tempie. Jak jednak zapowiedział Minister Zdrowia, wdrażane obostrzenia mają charakter „alertowy” i ich celem jest przede wszystkim przeciwdziałanie ewentualnemu dalszemu rozwojowi pandemii.

Kluby - Fot. M.G. Baptiste

Kluby – Fot. M.G. Baptiste

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Nowe obostrzenia, nowe limity. A kluby?

Jak można się domyślić, wiele regulacji dotyczyć będzie miejsc zgromadzeń, w tym gastronomii, instytucji kultury, miejsc rozrywki czy imprez okolicznościowych. Zgodnie z zapowiedzią Ministra Niedzielskiego, obostrzenia pierwotnie będą obowiązywać w okresie od 1 do 17 grudnia i niewykluczone jest ich przedłużenie lub zaostrzenie.

Najważniejsze obostrzenia to m.in.

  • zmniejszenie limitu osób biorących udział w wydarzeniach kulturalnych z 75 proc. do 50 proc. obłożenia miejsca – mowa tu m.in. o kinach, teatrach czy koncertach,
  • zmniejszenie limitu osób mogących korzystać z lokali gastronomicznych z 75 proc. do 50 proc. obłożenia tych miejsc,
  • zmniejszenie limitów osób mogących przebywać w hotelach, kościołach czy w obiektach sportowych z 75 proc. do 50 proc. obłożenia,
  • zmniejszenie limitu osób mogących uczestniczyć w imprezach okolicznościowych ze 150 do 100 osób,
  • wprowadzenie limitu 1 osoby a 15 metrów kwadratowych dla siłowni, klubów fitness oraz muzeów,
  • wprowadzenie limitu 250 osób dla uczestników wydarzeń sportowych odbywających się poza obiektami sportowymi.

Uwaga – w limitach nie są uwzględniane osoby zaszczepione. Te osoby mogą bez przeszkód uczestniczyć w każdego rodzaju wydarzeniach oraz uczęszczać do wszystkich placówek bez obawy o niewpuszczenie ze względu na obowiązujące limity.

Kluby - Fot. Alexander Popov

Kluby – Fot. Alexander Popov

Kluby. Na kogo spada odpowiedzialność za egzekwowanie obostrzeń?

Podczas konferencji podkreślone zostało, iż to organizatorzy wydarzeń oraz osoby prowadzące daną działalność (np. obiektu kulturalnego czy lokalu gastronomicznego) są odpowiedzialne za przestrzeganie limitów, egzekwowanie obowiązujących obostrzeń, przygotowanie obiektu tak, by spełniał on wymogi sanitarne oraz sporządzenie i wdrożenie regulaminów uczestnictwa/korzystania na podstawie aktualnych regulacji.

Kluby - Fot. Alexander Popov

Kluby – Fot. Alexander Popov

Co z „dyskotekami”, czyli jakim regulacjom podlegają kluby w Polsce

Co warto zaznaczyć, w trakcie konferencji Minister Niedzielski użył określenia „dyskoteki” w kontekście imprez, których limit uczestników zostaje zmniejszony do 100 osób (tak jak np. wesel). Mając jednak na uwadze fakt, iż większość klubów w Polsce prowadzi działalność jako lokale gastronomiczne, najpewniej zostaną one objęte obostrzeniami dedykowanym tego typu miejscom (czyli zmniejszenie limitu uczestników do 50 proc. obłożenia).Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →