House Szkolna świętuje 2. urodziny. Nadchodzą zmiany – wywiad

News
House Szkolna

Jedyna w swoim rodzaju poznańska miejscówka kończy dwa lata. Co przez ten czas zmieniło się na Szkolnej? Jakie nowości czekają nas w nowym sezonie działalności klubu? Na te i inne pytania odpowiedzieli nam włodarze House Szkolna.

2. urodziny House Szkolna. Otwarta przestrzeń za zamkniętymi drzwiami

Lokal znajdujący się w jednej z kamienic przy ulicy Szkolnej w Poznaniu, trudno jednoznacznie określić jako klub. House Szkolna to przestrzeń, gdzie doskonale odnajdują się regularni goście wernisaży, bywalcy spotkań z podróżnikami czy wielbiciele technologii VR. To interdyscyplinarna, wolna platforma, która integruje ludzi z różnych środowisk.

House Szkolna

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

House Szkolna

House Szkolna stawia na otwartość i wspiera inicjatywy, z którymi przychodzą do nich różni aktywiści. W przestrzeni lokalu odbywały się koncerty, imprezy charytatywne, queerowe, wystawy, kluby filmowe, warsztaty z dijingu czy Poznańska Integracja Klubowa.

Stale powiększająca się powierzchnia House Szkolna oferuje coraz to nowe atrakcje dla wszystkich, którzy tu zajrzą. Każdy jest mile widziany… o ile znajdzie wejście do klubu. To – jak wspomniałem wcześniej – znajduje się w jednej z kamienic, a dokładniej za drzwiami pewnego mieszkania, które należy wiedzieć jak znaleźć.

House Szkolna

House Szkolna

2. urodziny House Szkolna. Nadchodzą zmiany

W nadchodzący weekend poznańska miejscówka świętuje swoje drugie urodziny. Od chwili powstania zmieniło się bardzo wiele. To, co pozostało nienaruszone to zawsze darmowe wejście do klubu oraz – najważniejsze – muzyka. Ze wszystkich elementów swojej działalności to na ten największy nacisk kładą włodarze House Szkolna.

Jednocześnie w tej kwestii w klimatycznej przestrzeni przy ulicy Szkolnej panuje spora dowolność. Wybrzmiewają tu house, minimal, deep house, afro house, disco house i pochodne. Właściciele lokalu bardzo świadomie podchodzą do dobierania osób, którym powierzają dźwiękową oprawę wieczorów w kamienicy przy Szkolnej. Stąd staranny wybór rezydentów, którzy reprezentują różne bieguny szeroko rozumianej muzyki klubowej.

Date with Kate - House Szkolna

Date with Kate – House Szkolna

2. urodziny. House Szkolna – wywiad

Z okazji drugich urodzin przypadających w długi listopadowy weekend, w House Szkolna trwać będzie huczne świętowanie. Co na tę okazję zaplanowali włodarze klubu? Jakie zmiany czekają ich gości w nadchodzącym sezonie? Jakie sytuacje z dwóch minionych lat zapadły im najbardziej w pamięć?

Na te i inne pytania odpowiedzieli nam – Marta „Lewa” Lewandowska i Paweł Mazur, którzy razem z Markiem „Taylerem” Tomczakiem są odpowiedzialni za miejsce, jakim jest House Szkolna.

House Szkolna

House Szkolna

Przeszłość, czyli wspomnienia

Hubert Grupa: Urodziny klubu to czas zarówno na analizę dotychczasowej działalności pod kątem tego, co udało się już osiągnąć, jak i tego, do czego dążycie w przyszłości. Zacznijmy zatem od czasu przeszłego. Co zmieniło się w ciągu drugiego roku działalności House Szkolna?

Lewa: Na pewno znacznie wzrosła liczba naszych domowników oraz naszego wspaniałego House-staffu. Do tego pół roku temu podjęliśmy odważną i ryzykowną decyzję o wynajmie drugiej części piętra i powiększeniu House’u o kolejne 200 metrów. Słyszeliśmy sporo opinii, że to będzie za dużo i nie wypełnimy tak dużego lokalu gośćmi, a jednak się to udaje. 😉

Paweł: Przez dwa lata działalności udało nam się zamienić 250-metrowy lokal mieszkalny w tętniące życiem miejsce, w którym – jak mówią nasi stali bywalcy – każdy czuje się swobodnie. Staliśmy się rozpoznawalni na mapie Poznania, zostaliśmy nominowani do miejscówki roku Muno, w kwietniu otworzyliśmy drugie bliźniacze skrzydło.

House Szkolna

House Szkolna

Przeszłość, czyli sukcesy

Na pewno masz w głowie chwile z ostatniego roku, które szczególnie zapadły Ci w pamięć. Co to za chwile? Co uważasz za największe sukcesy House’u w ciągu minionych dwunastu miesięcy?

Lewa: Dla mnie najwspanialsze chwile to te, kiedy przejdę się po naszych pokojach. W jednym czasie widzę uśmiechniętych i wyluzowanych ludzi śmiejących się przy wspólnym stole, innych grających w planszówki, jeszcze innych siedzących po turecku na poduchach i przeglądających album z naszego regału z książkami. Z kolei mijając zatłoczony i tętniący życiem bar, wchodzę na parkiet i widzę spory tłumek tańczący na podestach, a w tle didżeja, który jednocześnie świetnie gra i bawi się w najlepsze. 😉 Największy sukces dla mnie to to, że dzięki tak pozytywnemu odbiorowi House’u przez gości cały czas jesteśmy nakręceni i i wymyślamy coraz to nowsze rzeczy czy inicjatywy. Dzięki temu ludzie są jeszcze bardziej zadowoleni i tak to się wzajemnie napędza.

Paweł: Dla mnie szczególne były pierwsze urodziny. Trzy dni celebracji miejscówki, którą od podstaw stworzyliśmy na własnych warunkach. Mnóstwo przyjaciół zbijających piątki, świetne sety didżejskie i pozytywna energia w całym lokalu.

Epicki jest tez House’owy sylwester, który pod hasłem ,Sylwestra spędzam w domu”, co roku celebrujemy przez 24 godziny.

House Szkolna

House Szkolna

Przeszłość, czyli sukcesy

Nie byłoby świętowania kolejnych urodzin bez wyrzeczeń, mierzenia się z wyzwaniami i wytężonej pracy całego zespołu. Co było największą trudnością, której musieliście stawić czoła?

Lewa: Zrobić takie miejsce w kamienicy z sąsiadami nie było i nie jest łatwo. Musieliśmy w zeszłym roku wygłuszyć okna na didżejce, a w tym podwiesić sufit z warstwą izolacyjną w największym pomieszczeniu w nowej części.

Montujemy zabezpieczenie, żeby nasi goście nie chodzili po innych piętrach czy po podwórku. Kontrolujemy system kart nie tylko wśród naszych gości ale i wszystkich mieszkańców. Trzeba wywozić nadmiar odpadów do segregacji na gratowiska. Cały czas jesteśmy w kontakcie z właścicielem budynku, zamontowaliśmy monitoring. Wysyłamy co rano raporty po sprzątaniu całej klatki schodowej i korytarza. Mogłabym tak wymieniać jeszcze długo, ale wszystko to da się przeżyć, bo satysfakcja z możliwości prowadzenia tego miejsca jest ogromna. 😉 

Paweł: Trudno mówić o wyrzeczeniach związanych z prowadzeniem lokalu. Nasze inspiracje czerpiemy głównie  z berlińskich miejscówek . Wprowadzenie w poznańskich warunkach klimatu panującego w klubach ze stolicy Niemiec to sama przyjemność.

House Szkolna

House Szkolna

Świętowanie po domowemu

Wróćmy na moment do samego świętowania. Jak House będzie obchodzić swoje drugie urodziny?

Lewa: Urodziny w tym roku świętujemy trzy dni. W piątek w stylu disco, a to za sprawą Pitti Schmitti z Komitetu Obrony Disko i naszego dobrego przyjaciela Killa Blintona z Hrabiozy. W sobotę po supporcie ode mnie i mojego partnera Mitcha jako Sassafras Tree, stery przejmie chyba jedna z ważniejszych osobowości na polskiej scenie klubowej – Piotr Bejnar. W niedzielę natomiast zagrają nasi rezydenci – Arcode oraz Topek. Do tego w niedzielę planujemy pierwszy, z tego co wiem, w historii performance tego typu czyli VR DJ set w wykonaniu KRZone. Będą oczywiście też balony, torty, toasty, darmowe shoty czy drinki. 😉 

House Szkolna

House Szkolna

Miejsce środka…

Jak określiłabyś obecne miejsce House’u na mapie Poznania i jego charakter? Z jednej strony pod wieloma względami nie jest to miejsce pokroju Schronu, Tamy czy Projektu LAB. Chodzi tu m.in. o zawsze darmowe wejście do klubu, jego niezobowiązujący charakter, dużą przekrojowość w zakresie charakteru imprez, rozmaitą działalność w ciągu tygodnia, no i oczywiście o skalę i samą lokację. Z drugiej strony nie jest to „biforownia”, gdzie wchodzi się na chwilę i leci dalej. Rozbudowujecie ofertę klubu i sam lokal. Chcecie zatem zatrzymać gości na dłużej – można spędzić tu całą noc i nie narzekać na brak atrakcji.

Lewa: Nie da się określić tego miejsca jednym słowem czy porównać go do jakiegoś innego lokalu, który gdzieś istnieje czy nie istniał. Myślę, że House może być tym, do czego będziemy w przyszłości porównywać podobne miejscówki, bo ludzie naprawdę potrzebują i są spragnieni czegoś pomiędzy pubem, klubem a domem kultury. 😉 Można do nas przyjść zarówno na chwilę jak i na całą noc, w tygodniu i w weekend, na urodziny, na imprezę, na wykład, warsztaty czy na ping ponga.

Zawsze używam określenia przestrzeń kulturalno-rozrywkowa, ale prawda jest taka, że trzeba po prostu do nas przyjść i zbudować własną nomenklaturę tego zjawiska. 😉 Tak jak mówisz, nie możemy się porównywać do innych poznańskich klubów, bo nim nie jesteśmy. Dlatego mam nadzieję nigdy nie będziemy mieć żadnych napiętych sytuacji z naszymi znajomymi z Labu, Schronu, Tamy i innych klubów z muzyką elektroniczną. 😉

House Szkolna

House Szkolna

…otwarte dla wszystkich?

House Szkolna tworzą osoby udzielające się w różnych innych miejscach Poznania, czy to teraz, czy to w przeszłości. Sama jesteś członkinią ATR Kollektiv i rezydentką innego klubu, a mianowicie Schronu. Czy zatem House Szkolna można określić miejscem środka? Platformą umożliwiającą współpracę niezależnie od zawodowej przynależności?

Lewa: Tak! To bardzo pasuje do mnie i mojej ideologii. Cieszę się, że House jest miejscem przyjacielskim, otwartym, wspierającym i poza schematami. Także cieszę się z tego, że inni podobnie widzą to miejsce, a określenie „miejsce środka” w moim mniemaniu jest jak najbardziej ok. 😉

Dlatego też zdecydowałam się organizować Poznańską Integrację Klubową w Housie, czyli konferencję i imprezę, na której włodarze różnych klubów wymieniają się spostrzeżeniami, problemami, nawiązują współpracę czy opowiadają o planach poszczególnych klubów. Zapraszamy również klubowiczów, którzy zadają pytania i mogą wypowiedzieć się co im pasuje, a co nie w naszych poznańskich klubach. W tym roku Integrację przewidujemy na 27 grudnia. 😉

House Szkolna

House Szkolna

Co dalej? Plany, cele i nowości

W ostatnich miesiącach sporych zmian doczekała się sama przestrzeń House’u. Klub znacząco powiększył się. Jakie kolejne kroki planujecie w zakresie samego lokalu?

Lewa: Klub, tak jak wspomniałam, powiększył się o 100 proc. i zajmuje całe piętro kamienicy w samym sercu Poznania. Zmian dokonaliśmy mnóstwo i nie jestem w stanie chyba wszystkich wymienić. W momencie kiedy to piszę, zapewne już gdzieś malowana jest jakaś nowa grafika na ścianie albo wstawiany jest nowy fotel. ;p Tak właśnie to u nas działa. Pomysły powstają nagle i są natychmiast realizowane.

Wszyscy żyjemy tym miejscem i chcemy cały czas je ulepszać. Mamy też spore grono przyjaciół i artystów, którzy realizują u nas swoje pomysły i projekty. Śmiejemy się, że przychodząc do nas co tydzień zawsze znajdziesz jakąś nowość w wystroju. 😉 

Paweł: Tak naprawdę od otwarcia lokalu, z tygodnia na tydzień House się zmienia. Na ścianach pojawiają się świeże grafiki, wieszamy nowe obrazy, meble zmieniają swoje miejsca. Nasi sali bywalcy/klienci często zwracają na to uwagę.

Mamy plany na instalacje w nowej części lokalu, w planach jest także przebudowa jednego z pokoi. Pod koniec listopada startujemy z nowym projektem razem z Good Time Radio. Przy współpracy z Burza Centrum nowocześniej rozrywki w Housie pojawiać się będą gry VR.

House Szkolna

House Szkolna

Nowy sezon, nowi rezydenci

Czas zapytać o program na nadchodzący sezon. W klubie pojawią się nowi rezydenci. Czego i kogo możemy się spodziewać w House Szkolna?

Lewa: Do grona rezydentów dołączyli Topek oraz Être Kolektiv. Każdy rezydent ma u nas swój cykl i w tym sezonie nadal to realizujemy. Będzie Domówka Enigmatica, Full House Être Kolektiv, Date with... date with kate, Babylon House od Sassafras Tree i winylowi goście u Arcode.

Nadal mocno stawiamy na lokalnych didżejów. Jednak coraz częściej zapraszamy też gości z innych miast czy topowe nazwiska na szczególne okazje. 😉 Dodatkowo organizujemy wystawy, warsztaty, cykl prawniczy, podróżniczy i wracamy z filmami. Realizujemy też duży projekt, bardzo dobrze znany sprzed lat poznańskim odbiorcom, ale na razie nie zdradzamy. 😉 Najlepiej śledzić naszego Facebooka i Instagrama, gdzie codziennie wrzucamy wszelkie info o naszych inicjatywach. 

Paweł: Razem z Zuzanną Skórską w ramach projektu House of Arts raz w miesiącu będziemy organizować wystawy/wernisaże promujące młodych artystów.

House Szkolna

House Szkolna

2. urodziny House Szkolna – sprawdź, co będzie dziać się podczas tej imprezy

Trzy wieczory, trzy imprezy, drugie urodziny i jedno miejsce. Podczas nadchodzącego weekendu zagrają m.in. Pitti Schmitti, Kill Blinton, Piotr Bejnar, Sassafras Tree czy KRZ One. Wstęp wolny.

2. urodziny House Szkolna

 

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →