Arcydzieło kinematografii z muzyką eksperymentalną w tle. Uczta we Wrocławiu

fot. Klaudia Bracisiewicz
News
Arcydzieło kinematografii z muzyką eksperymentalną w tle. Uczta we Wrocławiu

W najbliższy czwartek w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu wystartuje seria wyjątkowych koncertów. Będziemy świadkami pokazów kultowych niemych filmów z muzyką improwizowaną na żywo. Na początek Metropolis w asyście Michała Macewicza i Tomasza Głuchowskiego.

Narodowe Forum Muzyki. Świątynia dźwięku

Kino organowe w NFM to przede wszystkim spotkania z kinematografią lat dwudziestych zeszłego stulecia oraz muzyką improwizowaną na żywo. Nieme kadry kultowych filmów z pogranicza science fiction, horroru i fantastyki zostaną wzbogacone przez monumentalny tembr organów, przy których zasiądą znamienici polscy artyści. Tego wieczoru będą to Tomasz Głuchowski wraz z Michałem Macewiczem.

Narodowe Forum Muzyki. Świątynia dźwięku
Michał Macewicz i Tomasz Głuchowski / fot. Klaudia Bracisiewicz

Michał Macewicz (SLAP) pojawi się w NFM-ie chwilę po dwóch monumentalnych setach na LAS Festival. Na jednym z najlepszych letnich festiwali w Polsce zagrał dwukrotnie. Najpierw 7,5-godzinnego seta w parze z Aksamit oraz na zakończenie 9-godzinnego b2b ze Spectribem. Czasami brakuje słów na wyrażenie, jak pasjonacki i zaangażowany jest to DJ. Tomasz Głuchowski to z kolei organista, klawesynista, improwizator, gregorianista, doktor habilitowany sztuki. Tytularny organista wrocławskiego kościoła dominikanów. Pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Muzyki Kościelnej wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego. W Narodowym Forum Muzyki pełni rolę kierownika programowego cyklu koncertów organowych.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Michała Macewicza oraz Tomasza Głuchowskiego połączyła sztuka budowy organów i chęć do poszerzania horyzontów w muzyce. Miłość i analityczne podejście do dźwięku okazały się przyczynkiem do pierwszej wspólnej kolaboracji pomiędzy artystami.

Sprawdź także: Relacja z LAS Festival 2022

Wizja na przecięciu autonomicznych podejść do wyszukiwania z instrumentów nieoczywistych brzmień – w połączeniu z nieoczywistą elektroniką zainteresowani podejmą się wyzwania niezwykłego. Przed nami pierwszy na świecie DJ set w akompaniamencie organów piszczałkowych. Wykonawcy w odniesieniu do filmu Metropolis położą nacisk na muzykę eksperymentalną, która przyjmie charakter dronowo-ambientowy, momentami przełamany przez utwory ze stopą 4/4.

Narodowe Forum Muzyki. Świątynia dźwięku
Próba przed koncertem / fot. Michał Macewicz
Narodowe Forum Muzyki. Świątynia dźwięku
Próba przed koncertem / fot. Michał Macewicz

Metropolis. Futurystyczna dystopia

Metropolis (1927) to ceniony film w reżyserii Fritza Langa, uważanego za czołowego twórcę niemieckiego ekspresjonizmu okresu międzywojennego. To słynne dzieło ukazuje futurystyczną dystopię, w której społeczność podzielona jest na dwie klasy. Uprzywilejowaną grupę intelektualistów, nadzorujących funkcjonowanie systemu, oraz robotników – grupę wyzyskiwaną, realnie niezbędną dla życia miasta.

Metropolis – trailer

W filmie odnajdziemy także polskie wątki. Erich Kettelhut, który projektował należące do scenografii wieżowce miasta Metropolis, miał zainspirować się budynkiem Wieży Górnośląskiej, wybudowanej w 1911 roku w Poznaniu. Dzieło Langa zyskało wielką sławę i wpłynęło znacząco na rozwój kultury, także popularnej. W teledyskach do swoich utworów do filmu nawiązali m.in. zespół Queen, Madonna czy Freddie Mercury w swoim solowym singlu.

Po koncercie odbędzie się wydarzenie towarzyszące w klubie Ciało. Artyści będą kontynuować improwizację w innej formie, która do samego końca pozostanie owiana tajemnicą. Wstęp do Ciała jest darmowy, natomiast bilety do NFM można zakupić na stronie organizatora.



Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →