Arcydzieło kinematografii z muzyką eksperymentalną w tle. Uczta we Wrocławiu

fot. Klaudia Bracisiewicz
News
Arcydzieło kinematografii z muzyką eksperymentalną w tle. Uczta we Wrocławiu

W najbliższy czwartek w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu wystartuje seria wyjątkowych koncertów. Będziemy świadkami pokazów kultowych niemych filmów z muzyką improwizowaną na żywo. Na początek Metropolis w asyście Michała Macewicza i Tomasza Głuchowskiego.

Narodowe Forum Muzyki. Świątynia dźwięku

Kino organowe w NFM to przede wszystkim spotkania z kinematografią lat dwudziestych zeszłego stulecia oraz muzyką improwizowaną na żywo. Nieme kadry kultowych filmów z pogranicza science fiction, horroru i fantastyki zostaną wzbogacone przez monumentalny tembr organów, przy których zasiądą znamienici polscy artyści. Tego wieczoru będą to Tomasz Głuchowski wraz z Michałem Macewiczem.

Narodowe Forum Muzyki. Świątynia dźwięku
Michał Macewicz i Tomasz Głuchowski / fot. Klaudia Bracisiewicz

Michał Macewicz (SLAP) pojawi się w NFM-ie chwilę po dwóch monumentalnych setach na LAS Festival. Na jednym z najlepszych letnich festiwali w Polsce zagrał dwukrotnie. Najpierw 7,5-godzinnego seta w parze z Aksamit oraz na zakończenie 9-godzinnego b2b ze Spectribem. Czasami brakuje słów na wyrażenie, jak pasjonacki i zaangażowany jest to DJ. Tomasz Głuchowski to z kolei organista, klawesynista, improwizator, gregorianista, doktor habilitowany sztuki. Tytularny organista wrocławskiego kościoła dominikanów. Pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Muzyki Kościelnej wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego. W Narodowym Forum Muzyki pełni rolę kierownika programowego cyklu koncertów organowych.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Michała Macewicza oraz Tomasza Głuchowskiego połączyła sztuka budowy organów i chęć do poszerzania horyzontów w muzyce. Miłość i analityczne podejście do dźwięku okazały się przyczynkiem do pierwszej wspólnej kolaboracji pomiędzy artystami.

Sprawdź także: Relacja z LAS Festival 2022

Wizja na przecięciu autonomicznych podejść do wyszukiwania z instrumentów nieoczywistych brzmień – w połączeniu z nieoczywistą elektroniką zainteresowani podejmą się wyzwania niezwykłego. Przed nami pierwszy na świecie DJ set w akompaniamencie organów piszczałkowych. Wykonawcy w odniesieniu do filmu Metropolis położą nacisk na muzykę eksperymentalną, która przyjmie charakter dronowo-ambientowy, momentami przełamany przez utwory ze stopą 4/4.

Narodowe Forum Muzyki. Świątynia dźwięku
Próba przed koncertem / fot. Michał Macewicz
Narodowe Forum Muzyki. Świątynia dźwięku
Próba przed koncertem / fot. Michał Macewicz

Metropolis. Futurystyczna dystopia

Metropolis (1927) to ceniony film w reżyserii Fritza Langa, uważanego za czołowego twórcę niemieckiego ekspresjonizmu okresu międzywojennego. To słynne dzieło ukazuje futurystyczną dystopię, w której społeczność podzielona jest na dwie klasy. Uprzywilejowaną grupę intelektualistów, nadzorujących funkcjonowanie systemu, oraz robotników – grupę wyzyskiwaną, realnie niezbędną dla życia miasta.

Metropolis – trailer

W filmie odnajdziemy także polskie wątki. Erich Kettelhut, który projektował należące do scenografii wieżowce miasta Metropolis, miał zainspirować się budynkiem Wieży Górnośląskiej, wybudowanej w 1911 roku w Poznaniu. Dzieło Langa zyskało wielką sławę i wpłynęło znacząco na rozwój kultury, także popularnej. W teledyskach do swoich utworów do filmu nawiązali m.in. zespół Queen, Madonna czy Freddie Mercury w swoim solowym singlu.

Po koncercie odbędzie się wydarzenie towarzyszące w klubie Ciało. Artyści będą kontynuować improwizację w innej formie, która do samego końca pozostanie owiana tajemnicą. Wstęp do Ciała jest darmowy, natomiast bilety do NFM można zakupić na stronie organizatora.

Wiemy, gdzie są najlepsze imprezy. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →