Czy Techno Jest Kobietą? Wywiad z Iwoną Korzybską (Instytut)

633
News
Czy Techno Jest Kobietą? Wywiad z Iwoną Korzybską (Instytut)

"Projekt Techno Jest Kobietą powstał z potrzeby zmiany i rozwoju. Rosnąca popularność kobiet w muzyce elektronicznej to nie tylko krok ku równouprawnieniu, ale też początek rewolucji" - zapraszamy do lektury wywiadu z organizatorką piątkowego wydarzenia "Panie Proszą Panów".

Za tym przedsięwzięciem stoi jedna z najstarszych polskich marek imprezowych, czyli Instytut. Iwono, do kogo adresujecie tę imprezę?
Iwona Korzybska: Wszystkich serdecznie zapraszamy! Nazwa jest trochę symboliczna i przewrotna, bo związana z Dniem Kobiet i z faktem, że do techno oczywiście nie tańczy się w  parach. Zachęcamy wszystkie panie do zapraszania panów, bowiem jako gospodynie tego wydarzenia chcemy ich ugościć najlepiej jak się da w tym naszym kobiecym, muzycznym świecie. Ale oczywistym jest, że tak samo mocno, a może i nawet silniej będziemy szczęśliwe móc gościć panów zapraszajacych panów i panie tańczące ze swoimi partnerkami – w świecie i filozofii Instytutu wszyscy jesteśmy równi i wszyscy chcemy czuć się szczęśliwi.
W dość nietypowej lokalizacji…
Postanowiłyśmy przełamać nieco schemat i wyjść z przestrzeni klubowej. Nasza muzyczna wizja idealnie zgrała się z klimatem Kina Luna. Zaraz za głównym wejściem na gości czeka przepiękne foyer, schody i czerwony dywan rodem z Hollywood! Za kotarą czeka na nas drugi świat, a jaki – dowiecie się w piątek!

Niektórzy nie zgadzają się z dosłownością projektu i twierdzą, że techno nie jest osobą, a w szczególności kobietą. Co chciałabyś powiedzieć tym osobom, oponentom tej tezy?
Myślę, że wciąż powinniśmy uczyć się dystansu do siebie, innych i otaczających nas rzeczy, zdarzeń. (śmiech) Dlaczego? Bo to pomaga w życiu. Bo można się więcej śmiać, a śmiech to zdrowie. Można się np. radować  z drzewa w parku, które wyrosło inaczej niż inne i z wielu innych rzeczy, Możemy też szybciej rozwiązywać problemy które się pojawiają. Może należałoby się zastanowić czy nie traktujemy niektórych rzeczy zbyt poważnie. Ja wiem doskonale i zdaję sobie sprawę, że jeśli się coś bardzo lubi i tym żyje, to umysł płata figle. A przecież muzykę trudno kategoryzować i wyrażać się o niej jednoznacznie bo każdy z nas jest inny i słyszy inaczej i przeżywa inaczej i rozumie inaczej.
Czy Techno jest kobietą?
Tak! (śmiech) Bo ma w sobie piękno, duszę, głębię i burzę emocji. A cały urok w tym, że kobieta zmienną jest!
Jakie przesłanie ma projekt TJK?
Projekt Techno Jest Kobietą powstał z potrzeby zmiany i rozwoju. Rosnąca popularność kobiet w muzyce elektronicznej to nie tylko krok ku równouprawnieniu, ale też początek rewolucji, która zmienia oblicze muzyki. Promujemy nie tylko utalentowane DJ-ki i producentki. Odkrywamy kobiece oblicze muzyki. Na imprezie Panie Proszą Panów chcemy zaprezentować niezwykłe projekty muzyczne polskich artystek, które szturmem przejmują polskie i europejskie kluby. Z dziewczynami znamy się od lat, jesteśmy jak jedna wielka rodzina.

08.03 / Panie Proszą Panów / Kino Luna

Lineup:  Anja Kraft, Alex Blikst, An On Bast live, Carla Roca, LuLu Malina, Mia Twin, Ola Teks, T A K A live