[Aktualizacja] Rave The Planet przerwane przed czasem. Co się stało? [Relacja LIVE]

Fot. European Pressphoto Agency / Filip Singer
News
Rave The Planet

12 lat czekania i nareszcie jest. Rave The Planet, czyli spadkobierca i kontynuator idei legendarnego Love Parade, powróciło do Berlina. Platformy ruszyły ulicami stolicy Niemiec, a wraz z nimi tłumy imprezowiczów. Jednak nie o zabawę tu wyłącznie chodzi. Redakcja Muno.pl jest na miejscu – nasi wysłannicy uczestniczą w imprezie, a my relacjonujemy ją dla Was tutaj. To nie wszystko, co dla Was przygotowaliśmy. Postanowiliśmy zrobić coś, czego dotąd nie zrobił nikt inny.

W swoim artykule Paweł Chałupa nazwał Rave The Planet/Love Parade „największym fenomenem w historii muzyki tanecznej” i trudno nie przyznać mu racji. Mowa bowiem o zjawisku wielowymiarowym, które odcisnęło swoje piętno nie tylko na muzyce, ale także na społeczeństwie, wartościach czy polityce.

Nic w tym jednak dziwnego, gdyż geneza samego wydarzenia także nie jest stricte muzyczna – jak mogliście przeczytać m.in. tutaj, my oraz zaproszeni przez nas goście związani ze sceną klubową wielokrotnie podkreślaliśmy rodowód Rave The Planet/Love Parade. Wszak mówimy o wydarzeniu, które powstało ze zrywu, z pospolitego ruszenia ludzi, którzy chcieli dać wyraz najważniejszym dla siebie wartościom. Ludzi, którzy chcieli pokazać swoją siłę jako wspólnota i zamanifestować rolę, jaką odgrywają w kształtowaniu się współczesnego świata.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Upadek Muru Berlińskiego zakończył pewną erę. Love Parade rozpoczęło nową, trwającą do dziś.

Czytaj również: Rave The Planet widziane od środka. Zobacz naszą fotorelację

Love Parade – 1998

Rave The Planet – znacznie więcej niż impreza

Muzyka elektroniczna i kultura klubowa nie były tylko tłem dla tych wydarzeń. Były środkiem wyrazu i trzonem, na którym opierały się działania związane z Love Parade. Co najważniejsze, muzyka elektroniczna i kultura klubowa były przede wszystkim źródłem wartości, które przyświecały Love Parade i które organizatorzy i uczestnicy tego przedsięwzięcia wznieśli na swoje sztandary. Mowa m.in. o prawie do utożsamiania się, do różnorodności i równego traktowania, do wolności i szacunku.

Na tych wartościach zbudowana została kultura klubowa. Dziś, bardziej niż kiedykolwiek w ostatnich latach, musimy do tych wartości powrócić.

Da Hool – Meet her at the Loveparade

Rave The Planet – 12 lat cierpliwości

Od pierwszej chwili, gdy dowiedzieliśmy się o idei powrotu Love Parade pod nazwą Rave The Planet, chcieliśmy być częścią tego przedsięwzięcia. Dziś dumnie z przedstawicielami_lkami rodzimej sceny klubowej jesteśmy współorganizatorami polskiej platformy. To nie koniec. Postanowiliśmy jeszcze mocniej zaznaczyć swoją obecność i wykorzystać to wydarzenie – zbudowane na fundamencie solidarności i pokoju – by zamanifestować coś, co obecnie jest dla nas najważniejsze.

Rave The Planet – nasz manifest

Gdy ulice Berlina przemierzać będzie kolorowy, roześmiany i roztańczony tłum, obywatele i obywatelki Ukrainy walczyć będą o swoje życie i wolność ojczyzny, brutalnie zaatakowanej przez rosyjskiego agresora. W obliczu tych wydarzeń czujemy się zobowiązani do tego, by mówić o tym głośno i sprowokować wszystkich do wykorzystania gigantycznego ładunku miłości, serdeczności i empatii w celu przypomnienia o tym, że tuż obok nas trwa wojna, podczas której życie tracą niewinni ludzie. Zdajemy sobie sprawę, że trudy codzienności doprowadziły do tego, że sytuacja w Ukrainie spowszechniała nam wszystkim. Nie możemy jednak zapomnieć o rozgrywającym się dramacie i bezkarności tych, którzy do niego doprowadzili.

Dlatego dziś nad Berlinem, miastem, które było świadkiem wielkich tragedii, lecz które wyciągnęło lekcję z historii i uważane jest za europejski symbol wolności, pokoju i szacunku, przeleciał samolot, który nakreślił na niebie ślad tworzący hasło „MAKE FRIENDS NOT WAR”. To nasz komunikat, który wysyłamy w świat i chcemy, by ten świat wyciągnął przyjazną dłoń do Ukrainy, coraz bardziej osamotnionej w długiej i nierównej walce, na którą wiele rządów zaczęło przymykać wzrok. My, ludzie, dla których pokój, miłość, jedność i szacunek, są nadrzędnymi wartościami, nie zamierzamy milczeć. Przyłączcie się do nas i przekażcie ten komunikat dalej. Nie pozwólmy światu zapomnieć o Ukrainie. Powiększajmy i zacieśniajmy przyjacielski krąg. Wykorzystajmy jego potencjał, mówiąc jednym i coraz donioślejszym głosem.

Rave The Planet – relacja live

Zgodnie z obietnicą, rozpoczynamy relację na żywo prosto z Berlina. Będziemy ten artykuł na bieżąco aktualizować, przekazując Wam najciekawsze informacje ze stolicy Niemiec. Bądźcie razem z nami podczas Rave The Planet.

Piątek, 8 lipca

 • 17:02 – w przeddzień wydarzenia przygotowania trwają w najlepsze. Dr Motte, jeden z ojców Love Parade/Rave The Planet, zaprezentował na Instagramie baner, który zawiśnie na jego platformie:
 • 17:07 – my także się przygotowujemy i przypominamy, jak wygląda polska platforma, na której zagrają: Conradq, An_ka, Błażej Malinowski, Dtekk, Holiday80 b2b Tomasz Guiddo, Last Robots, Meg b2b Senthia, Virtual Geisha, Szafran i Truant.
 • 17:23 – kilka dni temu organizatorzy podzielili się mapą przedstawiającą oficjalną trasą parady. Nie mogło zabraknąć kluczowych punktów Berlina.
 • 17:37 – dziś w klubie Tresor odbywa się wystawa organizowana w ramach Rave The Planet. Można obejrzeć m.in. historyczne fotografie, materiały promocyjne z poprzednich edycji czy niepublikowane nigdzie nagrania wideo.

18:01 – Berlin wczesnym piątkowym wieczorem.

Sobota, 9 lipca

 • 11:20 – nie mogłeś(aś) stawić się w Berlinie osobiście? Mamy dobrą wiadomość. Od godziny 18:00 kanał Arte/ARTE Concert będzie na żywo transmitować Paradę aż do samego jej końca.
 • 13:00 – nasza platforma gotowa do wyjazdu!
 • 13:35 – nasz wysłannik oraz mówca w trakcie Rave The Planet, Artur Wojtczak, już na stanowisku!
 • 14:00 – wielki napis MAKE FRIENDS NOT WAR pojawił się nad głowami berlińczyków. Zgadnijcie, kto jest jego autorem?

Czytaj również: To my napisaliśmy MAKE FRIENDS NOT WAR na niebie nad Berlinem w trakcie Love Parade!

 • 14:25 – nasza Platforma co prawda jeszcze nie ruszyła, ale dla Conradqa to nie problem!
 • 15:10 – pogoda nie dopisuje, ale dla przybyłych i wciąż przybywających osób, to żaden problem. Jest ich coraz więcej! Relację z przejeżdżającej Parady można śledzić na youtube’owym kanale Zabby.
 • 16:15 – dwie godziny za nami. Parada Miłości rośnie w siłę, przemierzając kolejne kilometry!
 • 17:00 – nie o 18:00, a godzinę wcześniej rozpoczęła się transmisja ARTE Concert z Parady Miłości!
 • 17:15 – deszcz ustał, słońce raz po raz wychodzi zza chmur, przemoczony tłum dzielnie towarzyszy naszej Platformie.
 • 17:45 – „Pokażę Wam zajebiste numery, o których nie mieliście pojęcia, a które kupiłam za euro. Może dzięki temu na chwilę uda się stworzyć ten wspólnotowy vibe, bez wstawiania go w cyniczny nawias. Uczucie, które może zostanie na dłużej” – tymi słowami w niedawnym wywiadzie z nami virtual geisha przekonywała młodszą publikę do uczestnictwa w Love Parade. Jak widać na załączonym obrazku, Asia bawi się wyśmienicie!
 • 18:35Love Parade z lotu ptaka!
 • 19:20 – o taki widok na Bramę Brandenburską robiliśmy wiele!
 • 20:41 – przed nami ostatnie godziny imprezowania na ulicach Berlina. Zapewne roztańczony tłum nieprędko zniknie, lecz według oficjalnego harmonogramu, Rave The Planet ma zakończyć się o godzinie 22:00. W takiej chwilach jak ta, Dr Motte wygłosił płomienną przemowę, pełną emocji, wzruszenia i wdzięczności dla wszystkich za możliwość powrotu Love Parade.

Rave The Planet przerwane. Z jakiego powodu?

 • 21:24 – z różnych stron docierają do nas informacje na temat przerwania wydarzenia przez policję. Nie potwierdzają tego żadne serwisy informacyjne. Tymczasem taki komunikat otrzymaliśmy od grającego na polskiej platformie Dtekka:
 • 21:47 – kolejne źródła, w tym nasi dziennikarze na miejscu, przekazują informacje na temat prawdopodobnego powodu, dla którego berlińska policja przerwała Rave The Planet. Według wciąż nieoficjalnych komunikatów, wydarzenie zarejestrowane było na 30 tysięcy osób. Tymczasem szacunki pojawiające się w mediach mówią nawet o 300 000 uczestnikach!
 • 21:51 Dr Motte potwierdza, iż na Rave The Planet faktycznie bawiło się co najmniej 300 000 osób. Wydarzenie zmierza ku końcowi.
 • 16:00 – Rave The Planet widziane od środka. Zobacz naszą fotorelację


Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →