Kultura techno oficjalnie na liście UNESCO

News
Rave The Planet

Włodarze Rave The Planet podzielili się radosną nowiną, która jest nobilitacją dla całej światowej sceny klubowej - berlińska kultura techno została uznana przez UNESCO za Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe.

Działania w tym celu zostały zapoczątkowane już w 2011 roku. Po przeszło dekadzie, Komisja ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego oficjalnie wpisała “techno kulturę w Berlinie” (taka nazwa figuruje w oficjalnym oświadczeniu) na wspomnianą listę. “Jest to ważny kamień milowy dla całej kultury, a nasza radość jest nie do opisania” – komentuje ekipa Rave The Planet.

Kultura techno na liście UNESCO. Dr Motte odbiera gratulacje

Gratulacje na ręce Dr Motte złożyła już Claudia Roth, niemiecka ministra ds. kultury, która podkreśliła, że wyróżnienie to “jest wyrazem rozszerzonego pojęcia kultury, które sprzeciwia się absurdalnemu rozgraniczeniu kultury elitarnej i masowej” i dodała, że kultura techno “symbolizuje wartości takie jak różnorodność, szacunek i otwartość na świat”.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Dr Motte

Techno a zjednoczenie Niemiec

Wpisanie na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO niesie za sobą zmiany w postrzeganiu kultury techno nie tylko z perspektywy społecznej, lecz również prawnej. “To wyróżnienie uświadamia, że techno dawno wyszło z niszy i stało się samodzielną formą kultury” – mówi Dr Motte, jeden z inicjatorów całej akcji. Żywa legenda niemieckiej i światowej sceny klubowej dodaje: “Liczymy na złagodzenie przeszkód i wymagań przy otwieraniu i utrzymywaniu klubów. Mamy nadzieję, że dostęp do dotacji rządowych i funduszy będzie łatwiejszy.”

W uzasadnieniu swojej decyzji, niemiecka komisja UNESCO powołuje się na następujące wnioski:

Techno kultura w Berlinie jest przeciwieństwem klasycznych praktyk słuchania muzyki. Techno stało się ścieżką dźwiękową atmosfery zmian po zjednoczeniu Niemiec. Powstałe przestrzenie wolności przyczyniły się do ugruntowania sceny klubowej, która jest dziś obecna w Berlinie. Muzyka ta jest ściśle związana z miastem i zbudowała swój wyjątkowy charakter poprzez rolę odegraną w zjednoczeniu kraju.

Rave The Planet
fot. Artur AEN Nowicki

Kultura techno nagrodzona. Niech przykład idzie w świat

Gratulujemy Dr Motte, ekipie Rave The Planet oraz wszystkim tym, którzy przez lata dołożyli swoją cegiełkę do tego, była scena techno w Berlinie była traktowana z należytym szacunkiem jako ważna dziedzina kultury i życia społecznego. Wierzymy, że odniesiony sukces przysporzy wielu korzyści kulturze klubowej na całym świecie, w tym Polsce, i pozwoli innym krajom, zwłaszcza ich decydentom i obywatelom, spojrzeć w inny, bardziej zrozumiały sposób na to, jak wielką wartość stanowi lokalna kultura klubowa oraz miejsca i ludzie ją tworzący.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →