Rave The Planet – nowy koncept Dr Motte

News
Rave The Planet

Czyżby idea kultowej, najbardziej legendarnej imprezy techno wracała? Od naszego człowieka w Berlinie  - Tomasza Guiddo, który współpracuje  z Dr Motte nad nowym projektem – otrzymaliśmy garść szczegółów na temat Rave The Planet! Co chcą zrealizować organizatorzy i aktywiści? Oto najważniejsze postulaty!

Misja i wizja Rave the Planet

Rave The Planet jest w sensie prawnym spółką użyteczności publicznej z siedzibą w Berlinie, poświęconą duchowi i kulturze muzyki elektronicznej. Inicjatorem tego przedsięwzięcia, poza artystami, DJ-ami,  raver’ami i przedsiębiorcami, jest Dr. Motte, znany jako pomysłodawca Love Parade.

Misją RTP jest zachować, wspierać, chronić i rozwijać sztukę i kulturę muzyki elektronicznej we wszystkich jej formach. Z tego powodu powstaje nowa platforma, by podnieść świadomość opinii publicznej i polityków, jak również po to, by zapewnić dostęp do świeżych informacji dotyczących rzeczywistości naszej kultury.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Poznajcie najważniejsze postulaty Rave The Planet:

Kultura klubowa na liście UNESCO

Wierzymy, że muzyka elektroniczna przedstawia szczególną wartość kulturalną i jest w desperackiej potrzebie ochrony, naszym celem jest sprawienie, by była generalnie zrozumiała dla każdego oraz łatwo dostępna pośród narodów – piszą organizatorzy

A naczelnym motywem tego apelu jest postulat, by muzyka elektroniczna została wpisana na Listę Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO.

Chrońmy szeroko pojęty clubbing

Ochrona kultury jest ważnym zagadnieniem dla wszystkich i należy zachęcać do tworzenia wolnych przestrzeni i obszarów dla rozwoju osobistego a zarazem chronić te, które już istnieją. Poprzez wpadające w oko, efektywnych działania, oferty i kampanie, Rave The Planet będzie prezentować ten temat opinii publicznej – mówi nam Tomasz Guiddo.

Tomasz Guiddo

Wraz z Rave The Planet, naszym celem jest stworzenie platformy dla indywidualności, samorozwoju i samorealizacji. Aktywnie przeżywamy poczucie wspólnoty i bycia razem. Bez względu na to czy ktoś jest organizatorem, DJ-em, artystą wykonującym live acty, producentem, tancerzem, czy miłośnikiem muzyki – ta platforma umożliwi networking i porozumienie. Do tego jest naturalnym, że każdy może się do projektu przyłączyć i każdy jest tu mile widziany.

Dream on, dreamer! Elektronika inspiruje i kreuje wspólnotowość

Naszym marzeniem jest radosne, pokojowo nastawione społeczeństwo przepełnione muzyką. Pragniemy oficjalnego święta, by uczcić kulturę muzyki elektronicznej. Chcemy zjednoczyć wszystkich ludzi świata pod jej ogromnym i barwnym parasolem. Naszym celem jest światowy pokój – postulują dalej organizatorzy

Jak umotywowane są te proaktywne działania organizacji pod wodzą Dr Motte? Według teamu Rave The Planet, kultura muzyki elektronicznej fascynuje i inspiruje ludzi na całym świecie. Wspólny taniec jednoczy narodowości, pokolenia, religie, płcie, klasy społeczne i środowiska kulturowe. Dlatego nieodzownym jest umieszczenia tego fenomenu pod ochroną Listy Dziedzictwa Niematerialnego Ludzkości UNESCO. Muzyka elektroniczna i kultura klubowa zawsze wyróżniały się jako wyjątkowo tolerancyjne i pokojowe. Ich kreatywność dorównuje poziomowi ich demokracji, wielopoziomowości i inkluzywności. Ciężko znaleźć jakąkolwiek inną społeczność, w której jest tak wiele przestrzeni dla jednostek, które chcą wspólnie przekraczać granice, konwencje i różnice.  Żyjemy i pielęgnujemy naszą nadrzędną zasadę:

Klang der Familie / We Are One Family (again)

Każdy jest zachęcany do tego, by aktywnie brać udział albo po prostu być częścią tego fenomenu. Produkcja muzyki i DJ-owanie są intuicyjne, co oznacza, że mogą być wykonywane bez konieczności spędzenia wielu lat na uczeniu się instrumentów muzycznych i ćwiczeniu gam. Dozwolone jest to, co Ci się podoba i każdy jest mile widziany. Jednocześnie, nasza kultura ma rozległą wiedzę i zgromadziła wielkie bogactwo. Dla przykładu, DJ-e, ze swoimi różnymi technikami miksowania i osobistym wyborem muzyki, zapewniają ciągły rozwój gatunków muzycznych.

Rave-parade AD 2021

Organizatorzy przypominają, że „rave” jest niejako kulturalną formą ekspresji  – swoistym rytuałem. Jest otwarty dla absolutnie każdego – i co za tym idzie – pomaga w formowaniu osobistych tożsamości. Zatańczymy w rytm Uniwersalnej Deklaracji Praw Człowieka!

„Parada” jako forma ekspresji jest naszą tradycją i od lat 90-tych inspiruje ludzi na całym świecie, by podążali tym śladem. Motywuje i animuje niezliczone rzesze ludzi, by przyłączyli się do naszej kultury, produkowali i grali muzykę, tworzyli wytwórnie, otwierali kluby, organizowali wydarzenia, pisali o scenie muzycznej, bawili się. Jednak, prawdopodobnie w żadnym innym kraju nie rozkwitło to tak bardzo i nie znalazło tylu naśladowców co w Niemczech.

To dlatego tak ważnym jest, by zachować tą unikatową formę kulturalną, podtrzymać ją przy życiu, chronić i wspierać. Dlatego właśnie domagamy się wpisania TECHNO na Listę Dziedzictwa Niematerialnego Ludzkości UNESCO.

Korzyści społeczne, jakie możemy wspólnie osiągnąć

Aktywiści z Rave The Planet wyliczają listę korzyści, jakie są do osiągniecia dzięki tym oddolnym działaniom, do których zaliczyć można m.in.:

  • Ratyfikowanie Listy UNESCO jest komunikatywnym i symbolicznym uznaniem muzyki elektronicznej i kultury klubowej
  • Status Dziedzictwa Niematerialnego Ludzkości promuje publiczną świadomość kultury muzyki elektronicznej jako niezależnej formy kulturalnej, która od dawna już przerasta swą niszową egzystencję
  • Przyłączenie do rejestru UNESCO gwarantuje międzynarodowe rozpoznanie tego zagadnienia i podnosi świadomość potrzeby chronienia i zachowania tej dziedziny kultury

Rave The Planet – korzyści prawne, o jakie toczy się walka

Wśród korzyści prawnych pojawiają się bardzo istotne cele, o jakich zresztą niejednokrotnie pisaliśmy mówiąc o roli clubbingu w kształtowaniu życia Berlina.

  • Ochrona lokalu jako miejsca kultury może mieć większą ważność niż kwestie hałasu, sąsiadów czy zabytków. Ochrona ta w korzystny sposób ogranicza zakres działania samorządu lokalnego w kwestiach interpretacji zagadnień dotyczących parady
  • Przeprowadzenie wydarzenia nie jest automatycznie chronione, ale może być łatwiej uznawane za zasługujące na ochronę
  • Certyfikacja wzmaga konstytucyjną siłę artykułu* o ochronie ważniejszego obiektu tzn. kultura i sztuka ma nadany wyższy priorytet niż ochrona jednostki
  • Status Dziedzictwa Niematerialnego Ludzkości zapewnia znacznie niższe bariery i wymagania w momencie otwierania nowych klubów
  • Wpisanie na narodową listę UNESCO toruje drogę do państwowych dotacji i wsparcia non-profit. W Niemczech, status „Dziedzictwa Niematerialnego Ludzkości” może skutkować korzyściami podatkowymi, np. ogólną stawką VAT 7% zamiast 19%

Kiedy powrót legendarnej Love Parade?

Tego typu pytania napływają do pomysłodawcy Parady Miłości, Dr. Motte, już od wielu lat. Wydaje się, że wielki sentyment i tęsknota za paradą wciąż jest żywa.

Odpowiedź artysty jest dość jednoznaczna:

Ponownie wymyślamy paradę na XXI wiek i rozwijamy jej stare koncepty w nowym kontekście. Muzyka elektroniczna i sztuka definiują jej treść. Uczestniczy i artyści wszelkiej maści uosabiają teraźniejszą kulturę. Pieniądze od sponsorów albo instytucji finansujących nie mają wpływu na demonstrację ani jej organizację. Rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa wraz ze strategiami dotyczącymi ochrony środowiska i zarządzania śmieciami zostały już przygotowane.

Jest nas wielu / pokażmy się

Muzyka elektroniczna wraz z kulturą klubową może pochwalić się ponad 30-letnią historią ( vide najnowszy flagowy polski projekt – 30 Lat Polskiej Sceny Techno).  Jest to żywa i rozwijająca się kultura. Dzięki nowej paradzie chcemy stworzyć manifest o międzynarodowym znaczeniu.

Kultura różnorodności

Chcielibyśmy pozytywnie wzmocnić wizerunek elektronicznej muzyki tanecznej i uczynić ją otwartą i łatwo dostępną dla wszystkich ludzi. Bez barier takich jak selekcja na bramkach klubu, opłaty za wstęp czy nocny czas uczestnictwa. W ten sposób zamierzamy osiągnąć nasz cel, aby nasza kultura i miejsca osiągnęły takie samo uznanie w naszym społeczeństwie jak tak zwana „kultura wysoka”, czyli przykładowo teatry, sale koncertowe itd.

Jednocześnie domagamy się większych praw i więcej ochrony dla naszych klubów i festiwali ze strony polityków. Są one bowiem czymś znacznie więcej niż salami dyskotek czy miejscami rozrywki. Są miejscami wymiany międzykulturowej, w których duch Pokoju, Miłości, Jedności i Szacunku znajduje swój wyraz. Są one miejscami chronionymi, gdzie ludzie mogą wyzwolić swoją kreatywność i indywidualizm. Chcemy zainspirować stworzenie takich miejsc na całym świecie.

Jesteśmy kulturą różnorodności. Nasza scena składa się z wielu rodzajów i odmian,

Jak to działa?

Od stycznia 2020 roku możesz wesprzeć Rave The Planet dowolną kwotą od 5 Euro w górę, w zamian za wybraną przez Ciebie, ręcznie robioną figurkę mini-imprezowicza. Zostanie ona umieszczona na 48-metrowej makiecie ulicy 17 Czerwca w Berlinie.

rave the planet

Makieta fundravingowa, czyli unikalna zbiórka funduszy

Na ulicy 17 Czerwca w Berlinie od Ernst-Reuter-Platz do Bramy Branderburskiej z Kolumną Zwycięstwa w jej centrum powstała specjalna makieta. Była to trasa Love Parade od 1996 do 2006. Model ten znajduje się w samym centrum Berlina, na placu przy Mall of Berlin. Jej skala to 1:87 (rozmiar H0), co czyni ją długą na prawie 50 metrów! Jak się włączyć do projektu? To bardzo proste: w sklepie online, a także na miejscu, w Berlinie, znajduje się zmieniający się asortyment figurek, które możesz ofiarować na makietę. Dotacje zaczynają się od 5 Euro. Kiedy już wesprzesz fundację, ona przyklei Twoją figurkę na makietę. Jeśli odwiedzisz ich w Berlinie, możesz nawet zrobić to samodzielnie.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →