Rave The Planet – nowy koncept Dr Motte

News
Rave The Planet

Czyżby idea kultowej, najbardziej legendarnej imprezy techno wracała? Od naszego człowieka w Berlinie  - Tomasza Guiddo, który współpracuje  z Dr Motte nad nowym projektem – otrzymaliśmy garść szczegółów na temat Rave The Planet! Co chcą zrealizować organizatorzy i aktywiści? Oto najważniejsze postulaty!

Misja i wizja Rave the Planet

Rave The Planet jest w sensie prawnym spółką użyteczności publicznej z siedzibą w Berlinie, poświęconą duchowi i kulturze muzyki elektronicznej. Inicjatorem tego przedsięwzięcia, poza artystami, DJ-ami,  raver’ami i przedsiębiorcami, jest Dr. Motte, znany jako pomysłodawca Love Parade.

Misją RTP jest zachować, wspierać, chronić i rozwijać sztukę i kulturę muzyki elektronicznej we wszystkich jej formach. Z tego powodu powstaje nowa platforma, by podnieść świadomość opinii publicznej i polityków, jak również po to, by zapewnić dostęp do świeżych informacji dotyczących rzeczywistości naszej kultury.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Poznajcie najważniejsze postulaty Rave The Planet:

Kultura klubowa na liście UNESCO

Wierzymy, że muzyka elektroniczna przedstawia szczególną wartość kulturalną i jest w desperackiej potrzebie ochrony, naszym celem jest sprawienie, by była generalnie zrozumiała dla każdego oraz łatwo dostępna pośród narodów – piszą organizatorzy

A naczelnym motywem tego apelu jest postulat, by muzyka elektroniczna została wpisana na Listę Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO.

Chrońmy szeroko pojęty clubbing

Ochrona kultury jest ważnym zagadnieniem dla wszystkich i należy zachęcać do tworzenia wolnych przestrzeni i obszarów dla rozwoju osobistego a zarazem chronić te, które już istnieją. Poprzez wpadające w oko, efektywnych działania, oferty i kampanie, Rave The Planet będzie prezentować ten temat opinii publicznej – mówi nam Tomasz Guiddo.

Tomasz Guiddo

Wraz z Rave The Planet, naszym celem jest stworzenie platformy dla indywidualności, samorozwoju i samorealizacji. Aktywnie przeżywamy poczucie wspólnoty i bycia razem. Bez względu na to czy ktoś jest organizatorem, DJ-em, artystą wykonującym live acty, producentem, tancerzem, czy miłośnikiem muzyki – ta platforma umożliwi networking i porozumienie. Do tego jest naturalnym, że każdy może się do projektu przyłączyć i każdy jest tu mile widziany.

Dream on, dreamer! Elektronika inspiruje i kreuje wspólnotowość

Naszym marzeniem jest radosne, pokojowo nastawione społeczeństwo przepełnione muzyką. Pragniemy oficjalnego święta, by uczcić kulturę muzyki elektronicznej. Chcemy zjednoczyć wszystkich ludzi świata pod jej ogromnym i barwnym parasolem. Naszym celem jest światowy pokój – postulują dalej organizatorzy

Jak umotywowane są te proaktywne działania organizacji pod wodzą Dr Motte? Według teamu Rave The Planet, kultura muzyki elektronicznej fascynuje i inspiruje ludzi na całym świecie. Wspólny taniec jednoczy narodowości, pokolenia, religie, płcie, klasy społeczne i środowiska kulturowe. Dlatego nieodzownym jest umieszczenia tego fenomenu pod ochroną Listy Dziedzictwa Niematerialnego Ludzkości UNESCO. Muzyka elektroniczna i kultura klubowa zawsze wyróżniały się jako wyjątkowo tolerancyjne i pokojowe. Ich kreatywność dorównuje poziomowi ich demokracji, wielopoziomowości i inkluzywności. Ciężko znaleźć jakąkolwiek inną społeczność, w której jest tak wiele przestrzeni dla jednostek, które chcą wspólnie przekraczać granice, konwencje i różnice.  Żyjemy i pielęgnujemy naszą nadrzędną zasadę:

Klang der Familie / We Are One Family (again)

Każdy jest zachęcany do tego, by aktywnie brać udział albo po prostu być częścią tego fenomenu. Produkcja muzyki i DJ-owanie są intuicyjne, co oznacza, że mogą być wykonywane bez konieczności spędzenia wielu lat na uczeniu się instrumentów muzycznych i ćwiczeniu gam. Dozwolone jest to, co Ci się podoba i każdy jest mile widziany. Jednocześnie, nasza kultura ma rozległą wiedzę i zgromadziła wielkie bogactwo. Dla przykładu, DJ-e, ze swoimi różnymi technikami miksowania i osobistym wyborem muzyki, zapewniają ciągły rozwój gatunków muzycznych.

Rave-parade AD 2021

Organizatorzy przypominają, że „rave” jest niejako kulturalną formą ekspresji  – swoistym rytuałem. Jest otwarty dla absolutnie każdego – i co za tym idzie – pomaga w formowaniu osobistych tożsamości. Zatańczymy w rytm Uniwersalnej Deklaracji Praw Człowieka!

„Parada” jako forma ekspresji jest naszą tradycją i od lat 90-tych inspiruje ludzi na całym świecie, by podążali tym śladem. Motywuje i animuje niezliczone rzesze ludzi, by przyłączyli się do naszej kultury, produkowali i grali muzykę, tworzyli wytwórnie, otwierali kluby, organizowali wydarzenia, pisali o scenie muzycznej, bawili się. Jednak, prawdopodobnie w żadnym innym kraju nie rozkwitło to tak bardzo i nie znalazło tylu naśladowców co w Niemczech.

To dlatego tak ważnym jest, by zachować tą unikatową formę kulturalną, podtrzymać ją przy życiu, chronić i wspierać. Dlatego właśnie domagamy się wpisania TECHNO na Listę Dziedzictwa Niematerialnego Ludzkości UNESCO.

Korzyści społeczne, jakie możemy wspólnie osiągnąć

Aktywiści z Rave The Planet wyliczają listę korzyści, jakie są do osiągniecia dzięki tym oddolnym działaniom, do których zaliczyć można m.in.:

  • Ratyfikowanie Listy UNESCO jest komunikatywnym i symbolicznym uznaniem muzyki elektronicznej i kultury klubowej
  • Status Dziedzictwa Niematerialnego Ludzkości promuje publiczną świadomość kultury muzyki elektronicznej jako niezależnej formy kulturalnej, która od dawna już przerasta swą niszową egzystencję
  • Przyłączenie do rejestru UNESCO gwarantuje międzynarodowe rozpoznanie tego zagadnienia i podnosi świadomość potrzeby chronienia i zachowania tej dziedziny kultury

Rave The Planet – korzyści prawne, o jakie toczy się walka

Wśród korzyści prawnych pojawiają się bardzo istotne cele, o jakich zresztą niejednokrotnie pisaliśmy mówiąc o roli clubbingu w kształtowaniu życia Berlina.

  • Ochrona lokalu jako miejsca kultury może mieć większą ważność niż kwestie hałasu, sąsiadów czy zabytków. Ochrona ta w korzystny sposób ogranicza zakres działania samorządu lokalnego w kwestiach interpretacji zagadnień dotyczących parady
  • Przeprowadzenie wydarzenia nie jest automatycznie chronione, ale może być łatwiej uznawane za zasługujące na ochronę
  • Certyfikacja wzmaga konstytucyjną siłę artykułu* o ochronie ważniejszego obiektu tzn. kultura i sztuka ma nadany wyższy priorytet niż ochrona jednostki
  • Status Dziedzictwa Niematerialnego Ludzkości zapewnia znacznie niższe bariery i wymagania w momencie otwierania nowych klubów
  • Wpisanie na narodową listę UNESCO toruje drogę do państwowych dotacji i wsparcia non-profit. W Niemczech, status „Dziedzictwa Niematerialnego Ludzkości” może skutkować korzyściami podatkowymi, np. ogólną stawką VAT 7% zamiast 19%

Kiedy powrót legendarnej Love Parade?

Tego typu pytania napływają do pomysłodawcy Parady Miłości, Dr. Motte, już od wielu lat. Wydaje się, że wielki sentyment i tęsknota za paradą wciąż jest żywa.

Odpowiedź artysty jest dość jednoznaczna:

Ponownie wymyślamy paradę na XXI wiek i rozwijamy jej stare koncepty w nowym kontekście. Muzyka elektroniczna i sztuka definiują jej treść. Uczestniczy i artyści wszelkiej maści uosabiają teraźniejszą kulturę. Pieniądze od sponsorów albo instytucji finansujących nie mają wpływu na demonstrację ani jej organizację. Rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa wraz ze strategiami dotyczącymi ochrony środowiska i zarządzania śmieciami zostały już przygotowane.

Jest nas wielu / pokażmy się

Muzyka elektroniczna wraz z kulturą klubową może pochwalić się ponad 30-letnią historią ( vide najnowszy flagowy polski projekt – 30 Lat Polskiej Sceny Techno).  Jest to żywa i rozwijająca się kultura. Dzięki nowej paradzie chcemy stworzyć manifest o międzynarodowym znaczeniu.

Kultura różnorodności

Chcielibyśmy pozytywnie wzmocnić wizerunek elektronicznej muzyki tanecznej i uczynić ją otwartą i łatwo dostępną dla wszystkich ludzi. Bez barier takich jak selekcja na bramkach klubu, opłaty za wstęp czy nocny czas uczestnictwa. W ten sposób zamierzamy osiągnąć nasz cel, aby nasza kultura i miejsca osiągnęły takie samo uznanie w naszym społeczeństwie jak tak zwana „kultura wysoka”, czyli przykładowo teatry, sale koncertowe itd.

Jednocześnie domagamy się większych praw i więcej ochrony dla naszych klubów i festiwali ze strony polityków. Są one bowiem czymś znacznie więcej niż salami dyskotek czy miejscami rozrywki. Są miejscami wymiany międzykulturowej, w których duch Pokoju, Miłości, Jedności i Szacunku znajduje swój wyraz. Są one miejscami chronionymi, gdzie ludzie mogą wyzwolić swoją kreatywność i indywidualizm. Chcemy zainspirować stworzenie takich miejsc na całym świecie.

Jesteśmy kulturą różnorodności. Nasza scena składa się z wielu rodzajów i odmian,

Jak to działa?

Od stycznia 2020 roku możesz wesprzeć Rave The Planet dowolną kwotą od 5 Euro w górę, w zamian za wybraną przez Ciebie, ręcznie robioną figurkę mini-imprezowicza. Zostanie ona umieszczona na 48-metrowej makiecie ulicy 17 Czerwca w Berlinie.

rave the planet

Makieta fundravingowa, czyli unikalna zbiórka funduszy

Na ulicy 17 Czerwca w Berlinie od Ernst-Reuter-Platz do Bramy Branderburskiej z Kolumną Zwycięstwa w jej centrum powstała specjalna makieta. Była to trasa Love Parade od 1996 do 2006. Model ten znajduje się w samym centrum Berlina, na placu przy Mall of Berlin. Jej skala to 1:87 (rozmiar H0), co czyni ją długą na prawie 50 metrów! Jak się włączyć do projektu? To bardzo proste: w sklepie online, a także na miejscu, w Berlinie, znajduje się zmieniający się asortyment figurek, które możesz ofiarować na makietę. Dotacje zaczynają się od 5 Euro. Kiedy już wesprzesz fundację, ona przyklei Twoją figurkę na makietę. Jeśli odwiedzisz ich w Berlinie, możesz nawet zrobić to samodzielnie.

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert lub imprezę

Biletomat.pl
50 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →