Parada Rave The Planet już 9 lipca, a na niej polska reprezentacja!

fot. Materiały promocyjne
News
Rave the Planet

Kultowa parada techno powraca do Berlina! Po latach przerwy z nową nazwą i opieką kuratorską startuje Rave The Planet – już 9 lipca!

Kult wśród imprez techno na świecie

Mało jest imprez o statusie tak wielkiego kultu jak berlińska parada techno. Przez lata odbywała się jako Love Parade, a dwa lata temu jej wskrzeszenie zapowiedział Dr Motte. W tym celu powołana została fundacja, mająca na celu nie tylko zgromadzenie funduszy na tę imprezę (o statusie demonstracji politycznej), ale i przedsięwzięcie kroków mających na celu zapisanie kultury techno jako dziedzictwa UNESCO i wzmocnienie statusu prawnego klubów.

Misja Rave The Planet i ogłoszenie parady na 9 lipca 2022 roku

Naczelną misją Rave The Planet jest zachowanie, wspieranie i ochrona kultury klubowej w jej różnych formach. Rave the Planet stała się przez ostatnie dwa lata platformą mającą podnieść świadomość opinii publicznej i polityków co do techno, jak również po to, by zapewnić dostęp do świeżych informacji dotyczących rzeczywistości naszej kultury. Jednym z naczelnych celów stowarzyszenia jest dołączenie „techno do rejestru dziedzictwa kulturowego UNESCO”, co podniesie świadomość potrzeby chronienia i zachowania tej dziedziny kultury. Fundacja właśnie ogłosiła wydarzenie oraz główne postulaty parady jako manifestacji politycznej.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy


Parada Rave The Planet jest manifestacją polityczną. Wyjdziemy na ulice dla pokoju, by ubiegać się o uznanie i ochronę dla muzyki elektronicznej jako dorobku kulturowego. Muzyka jest naszym językiem i środkiem porozumienia. Nasze motto brzmi: Together Again. To nie jest odrodzenie, to jest nowy początek.

Lista postulatów parady

Dziś ogłoszono pełną listę oficjalnych politycznych postulatów forsowanych przez Rave The Planet i prezentują się one następująco:

  • Uznanie kultury muzyki elektronicznej za osiągnięcie kulturowe, które należy chronić – wspierane przez wniosek o uznanie „Kultury Techno w Berlinie” za niematerialne dziedzictwo kulturowe przez UNESCO;
Rave The Planet
  • Równy status kultury muzyki elektronicznej ze wszystkimi innymi, uznanymi formami i instytucjami kulturalnymi, a także równe roszczenia i szanse na finansowanie przez rząd;
  • Ochrona klubów i innych miejsc jako obiektów kulturalnych;
Rave The Planet
  • Bezwarunkowy dochód podstawowy dla artystów i pracowników kultury;
  • Wprowadzenie Międzynarodowego Dnia Kultury Muzyki Elektronicznej jako święta państwowego w drugą sobotę lipca (tradycyjny dzień Parady Miłości w Berlinie);
  • Powszechne i ogólnokrajowe zniesienie wszelkich zakazów tańca, zwłaszcza w święta chrześcijańskie;
  • Prawo do kulturalnych i niewerbalnych demonstracji tanecznych i muzycznych, wolnych od obowiązkowych wystąpień słownych, tak aby demonstracje, w szczególności kultury muzyki elektronicznej, były zasadniczo prawnie uznawane za zgromadzenia w rozumieniu § 8 GG (Konstytucji Niemiec).

Sukces! Polska ciężarówka i polskie przemówienie na berlińskiej paradzie

Do Rave The Planet wpłynęło ponad 300 wniosków o uczestnictwo w paradzie, czyli prezentację muzyki i haseł na ciężarówce-platformie. W tym roku przepisy pozwoliły na to, by takich platform było 20. Ekipa fundacji miała więc bardzo trudne zadanie, by kandydatów wyselekcjonować. Zwycięzcy już zostali poinformowani. Niewątpliwie ogromnym sukcesem jest fakt zakwalifikowania się polskiej reprezentacji! A dodatkowo – reprezentant naszego kraju będzie jednym z przemawiających do zgromadzonych raverów. Wszak parada to polityczne demo!

Kacper Ponichtera [WYWIAD]

O szczegółach aplikacji na berlińskie święto rozmawiam z Kacprem Ponichterą.

Artur Wojtczak: Wszyscy cieszymy się, że podczas wielkiego święta Rave The Planet pojawi się polska ciężarówka. Jakie szczegóły możemy zdradzić już teraz?

Kacper Ponichtera: Platforma nieprzypadkowo nosi nazwę Polish Float, gdyż jej głównym celem jest promocja całej polskiej kultury klubowej bez wyjątku i choć nie chciałbym bardzo wchodzić w żadne narodowe i patriotyczne nuty, to w tym przypadku jedziemy dumnie reprezentować Polskę na największym wydarzeniu muzyki elektronicznej na świecie, które w tym roku także będzie nosić znamiona demonstracji politycznej. Jednym z naszych głównych postulatów jest większe wsparcie kultury niezależnej z budżetu państwa, stworzenie systemów mecenatu i wsparcia finansowego także dla tych, którzy działają poza wielkimi państwowymi czy biznesowymi strukturami.

Kto zagra przez te 12 godzin na polskiej platformie?

Kacper Ponichtera: Z racji, że to „polska platforma”, to w programie pojawią się reprezentanci z całej Polski, a także reprezentujący różne odmiany i stylistyki, a będą to m.in. Holiday80, Guiddo, Oskar Szafraniec, Michał Zietara, Last Robots, Virtual Geisha, Meg, ale także kilka nazwisk i premierowych projektów, które pozwolicie, że chciałbym odsłonić bliżej samego wydarzenia i jego publikacji. Przyjąłem to z ogromną radością i wdzięcznością.

Kultura techno w Berlinie – wniosek do UNESCO

Jak wyglądały prace nad aplikacją uczestnictwa w Rave The Planet?

Kacper Ponichtera: Zgłoszenie na nowe Love ParadeRave The Planet było kilkumiesięcznym procesem – bardzo żmudnym, ciężkim, gdyż zarówno na poziomie samej aplikacji, jak i przygotowania wizualizacji programu artystycznego oraz rozbudowanej audiowizualnej oprawy, jaka znajdzie się na platformie, było to zadanie bardzo wymagające. Zwłaszcza, gdy działa się w pojedynkę. Podjęcie takowej próby, aby znaleźć się na tym kultowym wydarzeniu po kilkunastu latach przerwy, było moją autorską inicjatywą. Zawsze, gdy poświęci się na jakiś projekt kilka miesięcy swojego życia, to pojawia się pewien rodzaj nieopisanej satysfakcji, ale jej szczytowy moment nastąpi, dopiero gdy wyjedziemy na ulice Berlina, aby z dumą reprezentować Polskę – kraj paradoksów, ambiwalencji, gdzie smutek i złość mieszają się z radością oraz dumą.

Rave The Planet to nie tylko kontynuacja kultowej Love Parade, ale także ogromna, dwumilionowa demonstracja polityczna, gdzie także ja oraz zaproszeni przeze mnie współgospodarze platformy będą mieli okazje, aby poprzez taneczną ekspresję, a także liczne, płomienne przemówienia podkreślić fakt naszej przynależności do europejskiej wspólnoty. Poza tanecznymi występami, przepiękną i efektowną piętrową platformą o spójnej, przemyślanej identyfikacji, rozbudowanym audiowizualnym show oraz licznymi ekologicznymi rozwiązaniami, mającymi na celu podkreślenie zaangażowanego charakteru Rave The Planet – spodziewać będziecie się po prostu wspaniałej, niezobowiązującej i szalonej atmosfery miłości, równości i poszanowania dla drugiej osoby.

Chcemy poprzez naszą obecność zamanifestować ostatnie 20 lat budowania otwartego, zaangażowanego społeczeństwa w Polsce i choć jeszcze sporo jest do poprawy na każdej płaszczyźnie, to niech nasza obecność będzie tam dodatkowym pozytywnym impulsem do działania i zmian.

Berlińska parada poszukuje wolontariuszy

Parada jest imprezą non-profit i potrzebuje czegoś więcej niż „kolorowych tancerzy, głośnej muzyki i wielu uczestników. Potrzebuje także wielu ludzi, którzy dbają o siebie nawzajem”- piszą organizatorzy.


Potrzebujemy ludzi do zabezpieczenia trasy, pozyskiwanie funduszy i sprzątania parku (dzień po)
Chcesz dołączyć do naszego zespołu paradnego?
Wyślij nam e-mail z krótkim opisem swojej osoby i danymi kontaktowymi na adres: [email protected]

Parada Wolności powróci w lipcu do Łodzi?

Kończąc informacje okołoparadowe, musimy jeszcze wspomnieć o Łodzi – z wielu źródeł napływają bowiem informacje o kończących się rozmowach organizatorów Parady Wolności z Urzędem Miasta Łodzi. I wszystko wskazuje na to, iż barwny, roztańczony techno- korowód pojawi się w lipcu na ulicy Piotrkowskiej! Trzymamy kciuki!Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →