Techno Niematerialnym Dziedzictwem Kulturowym UNESCO? Dr. Motte mówi „tak”

Fot. imago.images / Seeliger
News
Dr Motte, Love Parade, Rave The Planet, Berlin, UNESCO

Po 12 latach nieobecności kultowa Love Parade wraca tam, gdzie jej miejsce. Na ulice Berlina, lecz pod nazwą Rave The Planet. Po wielkim come backu kolejnym krokiem założonej przez m.in. Dr. Motte inicjatywy jest uznanie berlińskiej sceny techno za praktykę kulturową, wspieraną i chronioną przez UNESCO. Marzenie ściętej głowy czy możliwy do zrealizowania cel?

Mówisz „Dr. Motte” – myślisz „Love Parade”. I prawidłowo. Nie ma chyba bowiem osoby, która obracając się w klimatach elektroniki, nie znałaby inicjatora pierwszych acid house’owych imprez w Berlinie pod koniec lat. 80., a tym bardziej nie kojarzyłaby go z legendarną na cały świata Paradą Miłości. Po ponad dekadzie posuchy związanej z nieobecnością na niemieckich ulicach inicjatywa wraca pod nazwą Rave The Planet, aby nie tylko przywrócić jej dawny blask, ale podjąć działania mające na celu wpisanie berlińskiej kultury techno do Konwencji UNESCO o Niematerialnym Dziedzictwie Kulturowym (z ang. Intangible Cultural Heritage).

Dr Motte, Love Parade, Rave The Planet, Berlin, UNESCO

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Fot. Youtube

Czym jest Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe?

ICH to, w największym skrócie, przekazywane z pokolenia na pokolenie idee, tradycje, wartości czy wiedza, które „tworząc” pewną grupę tudzież społeczność (narodową, religijną tożsamość) wzmacniają poczucie przynależności do niej. Pierwszych wpisów na listę reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego ludzkości dokonano w 2008 roku. Wpisano wówczas 90 elementów dziedzictwa znajdujących się na liście tworzonej w ramach programu UNESCO „Arcydzieła ustnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości” funkcjonującego w latach 2001-2005. Ta corocznie aktualizowana lista przed tym, jak zostanie oficjalnie zatwierdzona, musi przejść przez szczebel krajowy, zanim międzyrządowy panel ekspertów oceni, czy zgłoszone dobra nadają się do wpisania na światową listę na podstawie określonych kryteriów. Żeby tak się stało, wymagane jest przedstawienie działań podjętych w celu wspierania kultury, zgoda zaangażowanej społeczności oraz unikalna, rozpoznawalna tożsamość.

Jeśli mielibyśmy ten status, moglibyśmy wspierać kluby niższymi podatkami, a to mogłoby wpłynąć na prawo budowlane i handlowe. Z ofertą wiąże się długa gra, która wykracza poza granice miasta Berlin. Osiągnięcie statusu Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO dla techno w Niemczech to jest to, do czego chcemy dążyć. A potem w Europie. jednak najpierw zaczynamy w Berlinie.

– mówi Dr. Motte

Dr Motte, Love Parade, Rave The Planet, Berlin, UNESCO

Fot. Svea Pietschmann / Bildarchiv

Techno dziedzictwem kulturowym?

Podjęta przez Dr. Motte inicjatywa wymaga szeregu działań w związku z formularzem zgłoszeniowym oferty. Pierwszym podjętym krokiem były obszerne badania nad muzyką elektroniczną w Berlinie. Powstał również krótki film, w którym Ellen Allien, Dimitri Hegemann oraz Alan Oldham dyskutują o tym, co szczególnego jest w berlińskiej kulturze techno, jakie są jej międzynarodowe wpływy, jak rozwijała się do czasów współczesnych oraz w jakich aspektach jest zagrożona i potrzebuje ochrony UNESCO.

Mamy już gotowy wniosek do UNESCO. Ostateczne rozstrzygnięcie może zająć dwa, pięć lub 10 lat. UNESCO wydaje się być przychylne, ponieważ to, co im się podoba, to nie tylko rękodzieło – robienie na drutach czy coś w tym stylu – chcą mieć coś miejskiego, młodego.

– dodaje współzałożyciel Love Parade

Techno Culture in Berlin – UNESCO Application as Cultural Heritage

O ile ubieganie się o status Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego jest darmowe, o tyle czas poświęcony na przygotowanie wniosku już nie. Do tej pory w pokryciu kosztów pomogły zbiórki pieniędzy, w tym wystawa o Berlinie lat 90. i 30. rocznica Love Parade, a także seria charytatywnych EP-ek z muzyką do m.in. DJ Rush, Joy Kitikonti Christiana Smitha.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →