Nowa muzyka to domena małych i średnich festiwali w UK

fot. Eric Ward / Unsplash
Festiwale Kultura News
eric ward

Najnowszy raport fundacji na rzecz clubbingu Pirate Studios wykazał, że największe brytyjskie festiwale (z wyjątkiem Glastonbury, którego nie uwzględniono w badaniu) są bardziej skłonne do powtarzania składów i bookowania mniejszej liczby nowych artystów.

Dysproporcje

Na początku roku gdy pierwsze brytyjskie festiwale zaczęły odsłaniać swoje programy, rezydent NTS RadioAlexander Nut grzmiał na Twitterze, że „połowa z tych wydarzeń nie musi tego robić, gdyż z góry wiadomo kto na nich zagra”.

Ten post zainspirował fundację Pirate Studios, która wzięła pod lupę dane z 32 najpopularniejszych festiwali w Wielkiej Brytanii (bez największego Glastonbury) z ostatnich dziesięciu lat – mowa tu zarówno o festiwalach z muzyką elektroniczną jak i gitarową. Wyniki raportu nie pozostawiają wątpliwości – w ciągu ostatnich dziesięciu lat, odsetek nowych artystów na brytyjskich wydarzeniach z udziałem ponad 50 000 osób stale spadał w latach poprzedzających pandemię. Z kolei małe i średnie festiwale (odpowiednio poniżej 20 000, oraz do 50 000 osób) zwiększyły odsetek w tym samym okresie, bookując ponad 80 proc. nowych artystów.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

W badaniu wyróżniono festiwale, które poza Wyspami nie są zbyt znane: Shambala, Bluedot, Love Supreme, Secret Garden Party, Cross The Tracks, All Points East, The Great Escape, El Dorado, Wilderness, Mighty Hoopla, które znalazły się w dziesiątce najlepszych wydarzeń pod względem nowych bookingów – wszystkie wyżej wymienione imprezy to małe i średnie festiwale.

Myślę, że mógłbym policzyć festiwale w kraju, gdy zaczynaliśmy. Teraz wydaje się, że latem w weekend odbywa się 10–15 festiwali muzycznych, które zaspokoją wszystko, od miłośników sera po entuzjastów modeli kolejek. Z pewnością nie chciałbym zostać jednym z tych niezależnych festiwali, na których zawsze widzisz te same zespoły – powiedział Simon Teffe, założyciel i organizator festiwalu End of the Road

Shambala 2022: Official Aftermovie

Mamy szczęście pracować w muzyce i to naszym obowiązkiem jest pomaganie ludziom pełnym pasji i talentów. Każdego roku współpracujemy z fantastycznymi lokalnymi organizacjami muzycznymi i innymi, aby wspierać wschodzących artystów, ponieważ nie chodzi tylko o zorganizowanie wydarzenia; chodzi o bycie częścią społeczności zarówno lokalnie, jak i muzycznie. Jest tam tak dużo muzyki, że nie jest trudno zachować świeżość, jeśli kochasz i słuchasz nowej, starej, dobrej muzyki – powiedział przedstawiciel Cross The Tracks

Cross The Tracks Official Aftermovie 2021

Z dużych brytyjskich festiwali w raporcie najwyżej uplasowały się: Boomtown, Wireless i Lovebox.

Gopuff delivers Wireless 2022 Official Aftermovie

Zobacz także: Muzyka elektroniczna jest najpopularniejsza na brytyjskich festiwalach muzycznych

Line-up’y a sprawa polska

Czytając doniesienia z Wielkiej Brytanii, nie sposób nie odnieść się do sytuacji w Polsce, a ta – gdyby przyszło ją równie rzetelnie przeanalizować – mogłaby być jeszcze gorsza, zwłaszcza jeśli chodzi o rodzimą scenę elektroniczną, dużo mniejszą i mniej różnorodną, za to bardziej hermetyczną niż ta w UK. Prócz kilku wyjątków, głównie wśród mniejszych imprez, które stawiają sobie za cel nie tylko rozrywkę, ale i edukację publiczności oraz odkrywanie przed nią nowych artystów, dość łatwo o wrażenie, że wszędzie grają te same nazwiska i ta sama muzyka. Niektórzy powiedzą (jak np. Jacek Sienkiewicz w wywiadzie dla Muno parę lat temu) , że podobna sytuacja ma miejsce także w polskich klubach. Czy to prawda? Co jest powodem takich obserwacji? To pozostawimy bez komentarza, bo przyczyn tej sytuacji – podobnie jak opinii – może być wiele. Kto wie, być może na koniec roku i my zdecydujemy się na podobną analizę line-upów rodzimych festiwali z elektroniką.

Legendarny Afrojax – Śpiewać flamenco (Wojciech Modest Amaro 2)

Przeczytaj także: „Line-upy, line-upy, wszędzie te same line-upy” – dyskusja o gustach organizatorów i słuchaczyPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →