Powrót Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia

fot. Studio Eksperymentalne Polskiego Radia / Facebook
Kultura News Zapowiedzi
studio eksperymentalne

Fantastyczna wiadomość dla miłośników muzyki eksperymentalnej i nie tylko! Legendarne Studio Eksperymentalne Polskiego Radia, które podłożyło fundamenty polskiej muzyki elektronicznej, zostanie zrekonstruowane w nowym budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Drugie życie

Studio Eskerymentalne Polskiego Radia działało w latach 1957-2004 – swego czasu było jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie znajdowała się specjalna aparatura do tworzenia kosmicznych dźwięków i tekstur na potrzeby słuchowisk. Po latach ciszy i wspomnień przeszłości, legendarne studio dostanie drugie życie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Punktem wyjścia do współpracy Polskiego Radia i warszawskiego muzeum była postać i twórczość Oskara Hansena, który miał niebagatelny wpływ na powstanie pionierskiego studia. Kierując się swoją Teorią Formy Otwartej w niewielkim pokoju 6 na 6 metrów zaprojektował wyposażenie niezbędne do wygodnej pracy z ciężkimi sprzętami m.in. regały, sufit czy szare obrotowe panele akustyczne nadające różne właściwości akustyczne pomieszczenia, w zależności od artystycznych potrzeb. Projekt techniczny Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia został opracowany przez inżyniera Krzysztofa Szlifirskiego (dziś blisko 90-letniego), z którym władze MSN ściśle współpracują podczas rekonstrukcji. Zaangażowana jest również członkini studia – Barbara Okoń-Makowska.

Odkrywanie ducha Studia Eksperymentalnego – z Rudnikiem w tle [culture.pl]

Koniecznie przeczytaj: Nicolas Jaar przedstawia światu muzykę Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia

Projekt rekonstrukcji Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia realizujemy w ścisłej współpracy z Polskim Radiem, z osobami pracującymi niegdyś w Studiu, ze znawczyniami i znawcami. Według mnie ważne jest, aby publiczność oraz artystki i artyści dźwiękowi mogli ze Studia jak najszerzej korzystać. Jako zespół myślimy też o przygotowaniu Akademii Sztuki Dźwięku, by umożliwić wszystkim zainteresowanym poznanie historii i możliwości Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia – mówi kurator projektu Paweł Nowożycki

Wszystkie elementy legendarnego studia będzie można zobaczyć w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Nowe Studio Eksperymentalne Polskiego Radia ma rozpocząć działalność w 2024 roku.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Zobacz także: Polskie syntezatory epoki PRLPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →