Najlepsze projekty i kolaboracje Thoma Yorke’a (część 2)

Fot. Materiały promocyjne
News
Thom Yorke - król alternatywy

Kontynuujemy przegląd najlepszych kolaboracji i side-bandów, w których wziął udział lider Radiohead.

Thom Yorke – król alternatywy

Thom York w ciągu swojej długiej, bo ponad dwudziestoletniej kariery, zaprezentował nam wiele swoich muzycznych wcieleń. Zakładał własne poboczne projekty, rozwijał solową twórczość oraz wchodził we współpracę z innymi artystami, z którymi nagrywał znakomite utwory z pogranicza muzyki gitarowej, elektronicznej i eksperymentalnej. W tamtym tygodniu zaprezentowaliśmy wam pierwszą piątkę – naszym zdaniem – najciekawszych pozycji w dorobku lidera Radiohead (poza jego macierzystym zespołem), dziś macie szansę poznać kolejne z nich.

Thom Yorke & Björk – I’ve Seen It All (2000)

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

I’ve Seen It All jest piosenką nagraną przez islandzką piosenkarkę Björk na ścieżkę dźwiękową Selmasongs do filmu Tańcząc w ciemnościach. Utwór został napisany przez piosenkarkę wraz z Sjónem i Larsem von Trierem, który również wyreżyserował film. W nominowanym do Oscara nagraniu swój występ wokalny zaliczył właśnie Thom Yorke. Jest to bardzo liryczna, emocjonalna kompozycja, która mocno odstaje od późniejszych eksperymentów muzycznych, w które zaangażowała się zarówno Björk, jak i frontman Radiohead.

Burial, Four Tet & Thom Yorke (2011, 2020)

Supertrio z mokrych snów fana elektroniki. Burial i Four Tet uważani są w końcu od lat za jednych z najbardziej wybitnych i wpływowych producentów z Wielkiej Brytanii. Nic dziwnego, że ich współpraca z Yorkiem wywołała w 2011 roku spore poruszenie. Panowie nagrali wtedy wspólny singiel z dwoma kompozycjami Ego i Mirror. Później nad projektem zaległa niestety głucha cisza, która została przerwana dopiero w roku 2020 za sprawą limitowanego winylowego krążka zawierającego nagrania Her Revolution oraz His Rope. Partię wokalną wykonuje w nich oczywiście Thom Yorke, a w obu kawałkach słychać wyraźnie charakterystyczne dla Buriala i Four Teta brzmienia i beaty.

Venus In Furs – Bittersweet, 2HB, Ladytron (1998)

Nagrane na potrzeby soundtracku do filmu Velvet Goldmine covery Roxy Music to klasa sama w sobie. Przy boku Yorke’a występuje jego kolega z zespołu Radiohead – Jonny Greenwood oraz Andy Mackay z Roxy i Bernard Butler z Suede.

Drugstore feat, Thom Yorke – El President (1998)

O współpracy Yorke’a z brazylijskim zespołem mówi się niewiele. A wielka szkoda, bo traktujący o wojskowym zamachu stanu w Chile w 1973 roku (który obalił demokratycznie wybranego Salvadora Allende i zastąpił go wspieranym przez CIA bandytą Augusto Pinochetem) to prawdziwa perełka. Żałobny, emocjonalny falset Radiogłowego oddaje całą bezradność i rozpacz, jaką musiały wywołać w ludności Chile tamte krwawe wydarzenia.

The Smile (2021)

Wieść o tym, że Thom Yorke, Jonny Greenwood oraz perkusista Sons of Kemet, Tom Skinner założyli nową grupę o nazwie The Smile, gruchnęła w tym roku, jak grzmot z jasnego nieba. Zespół został premierowo zaprezentowany podczas webcastu Glastonbury’s Live at Worthy Farm. Brzmienie The Smile oparte jest głównie na gitarach i zapętlonej perkusji, ale w kawałkach takich jak np. Hello Skinny psych-dub i elektronika spotyka się z downtown/freak jazzem czy folkiem.

 

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert lub imprezę

Biletomat.pl
50 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →