Najlepsze projekty i kolaboracje Thoma Yorke’a (część 1)

Fot. Materiały promocyjne
Artykuł News
Thom Yorke remiksuje

Thom Yorke i Jonny Greenwood zaprezentowali ostatnio swój najnowszy projekt muzyczny o nazwie The Smile. Przy tej okazji postanowiliśmy zrobić przegląd najlepszych naszym zdaniem kolaboracji i side-bandów, jakie swoją osobą zasilił lider Radiohead.

Thom Yorke – artysta o wielu wcieleniach

Thom Yorke to bez wątpienia jedna z największych ikon współczesnej muzyki alternatywnej. Ten 52-letni Brytyjczyk zasłynął głównie jako wokalista i lider brytyjskiego zespołu Radiohead, z którym sprzedał na całym świecie ponad 30 mln płyt. Yorke jest autorem tekstów, gra na gitarze, perkusji i pianinie, ale z chęcią angażuje się również w sprawy społeczne i wspiera organizacje ekologiczne i klimatyczne, czym udowadnia, że jest zdecydowanie kimś więcej niż zwykłym grajkiem. Zresztą to sami fani traktują go – zapewne wbrew jego własnej woli – jak pół-boga, filozofa, myśliciela i życiowego przewodnika.

Ilość wybitnych kawałków, które Thom nagrał wraz ze swoim macierzystym zespołem, jest naprawdę imponująca. Dość wymienić takie tytuły jak: Paranoid Android, Karma Police, Idioteque, Street Spirit, Pyramid Song czy nieśmiertelny Creep. Jednak muzyk ten ma również na swoim wiele sukcesów artystycznych, które osiągnął poza Radiohead. Dzisiaj przyjrzymy się jego najważniejszym projektom pobocznym i kolaboracjom stworzonym z innymi przedstawicielami świata muzyki. Nasz przegląd podzieliliśmy na dwie części. Pierwszą czytacie właśnie teraz, drugą zaprezentujemy wam w przyszłym tygodniu.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

UNKLE feat. Thom Yorke – Rabbit In Your Headlights (1998)

Współpraca Thoma Yorke’a z UNKLE to zdecydowanie punkt zwrotny w karierze Brytyjczyka i pierwsza wyraźna zapowiedź jego późniejszych elektronicznych eksperymentów, które zdominowały wydany w 2000 roku album Radiohead Kid A z 2000 r. Do tego dochodzi jeszcze rewelacyjny, sugestywny i psychodeliczny teledysk z kultowym francuskim aktorem Denisem Lavantem (Holy Motors, Zła krew, Kochankowie na moście) w roli głównej.

ANIMA (2019)

ANIMA to ostatni solowy album Yorke’a, który ukazał się wraz z filmem w reżyserii Paula Thomasa Andersona i zarazem kolejny przykład długiej tradycji współpracy muzyka z wielkimi osobowościami naszych czasów. ANIMA to projekt/album będący połączeniem muzyki elektronicznej przefiltrowanej przez unikalny umysł Thoma Yorke’a. To dogłębna eksploracja muzycznych pejzaży dźwiękowych podbudowanych chwytliwymi bitami, dzięki czemu nawet najbardziej konserwatywni słuchacze mają szansę zanurzyć się w niej po uszy. W ramach promocji płyty Thom miał odwiedzić w 2020 roku Open’era. Z wiadomych przyczyn koncert nie doszedł do skutku, jednak mamy wielką nadzieję, że wokalista Radiohead powróci do naszego kraju w przyszłym roku.

PJ Harvey feat. Thom Yorke – This Mess We’re In (2000)

Utwór ten znalazł się na szóstym albumie PJ Harvey o tytule Stories From The City, Stories From The Sea. Yorke i Harvey idealnie uzupełniają się wokalnie w rytm melancholijnej, gitarowej melodii. Thom zawodzi, PJ śpiewa The city sunset over me i robi się po prostu pięknie.

Atoms For Peace

Atoms For Peace to powołana w 2009 roku supergrupa, w której Thom Yorke spotkał się z jednym z najlepszych basistów na świecie – Flea z Red Hot Chilli Pepers. 25 lutego 2013 roku ukazała się debiutancka – i ja na razie jedyna – płyta zespołu Amok, która zebrała bardzo dobre recenzje w prasie muzycznej i już w tydzień po wejściu na rynek doszła do 5. miejsca w zestawieniu Official UK Albums. Elektroniczne zdehumanizowane dźwięki + neurotyczny wokal Thoma + wariacko pulsujący bas Flei = przepis na gwarantowany sukces.

Flying Lotus feat. Thom Yorke – And the World Laughs With You (2010)

Chyba nikogo nie powinno dziwić, że Yorke i Stephen „Flying Lotus” Ellison dogadują się ze sobą na tyle dobrze, że postanowili także połączyć swoje siły w studiu. Ellison ze swoimi skomplikowanymi dźwiękowo produkcjami od początku wydawał się idealnym partnerem muzycznym dla Radiogłowego. Zresztą sam Stephen opowiadał w jednym z wywiadów, że Thom jest jego „kosmiczną bratnią duszą”.

 Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →