Koronawirus realnym zagrożeniem dla branży eventowej?

Artykuł

Koronawirus, który panuje na świecie od grudnia ubiegłego roku powoduje ogromne straty w gospodarce. Zamknięcie chińskich prowincji, a wraz z tym wstrzymanie wielu fabryk możemy odczuć zaledwie kilka tygodni po wybuchu epidemii. Po tym jak wirus dotarł już do praktycznie każdego państwa w Europie - w tym Polski, coraz więcej krajów odwołuje imprezy masowe. Czy koronawirus jest realnym zagrożeniem dla branży eventowej?

Koronawirus – pierwsze odwołane festiwale.

Przed nami burzliwy okres w związku z odbywającymi się festiwalami na całym świecie. Ultra Music Festival w Miami i Abu Dhabi czy Tomorrowland Winter we Francji to pierwsze tak duże wydarzenia, które zostały odwołane ze względu na koronawirusa.

Do ich grona można dołączyć także dwie z trzech scen na niderlandzkiej odsłonie Don’t Let Daddy Know w Amsterdamie. Jednak tam organizator nie zdecydował się na odwołanie całego wydarzenia. Zapewniono jedynie, że dołożą wszelkich starań by wszyscy uczestnicy byli bezpieczni.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Całkiem niedawno bez udziału publiczności odbyły się także zawody Intel Extreme Masters 2020 w Katowicach. Targi Poznań Motor Show 2020, które przewidziane były na koniec marca, przeniesiono na termin od 18 do 21 czerwca. Obostrzenia dotykają także wydarzeń sportowych, które najczęściej zostają rozgrywane bez udziału publiczności. Coraz więcej osób dyskutuje, czy takie środki to dobre antidotum na rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Koronawirus – co wiemy o SARS-CoV-2.

Patrząc na rządowe statystyki dotyczące koronawirusa, zarażonych chorobą COVID-19 na całym świecie jest 95 tysięcy osób. Liczba osób wyleczonych to ok. 55 tysięcy osób. W 80% wirus dotyka głównie ludzi starszych, po przebytych chorobach górnych dróg oddechowych. Największym jego problemem nie jest sama śmiertelność, która na chwilę obecną wynosi ok. 3.4% i jest dużo niższa niż wiele innych epidemii, które dotykały świat. Ze względu na poziom reprodukcji na poziomie 2.5, możliwości mutacyjne oraz zaraźliwość bez wcześniejszych objawów, wirus szybko rozprzestrzenił się po całym świecie. Rządzący przestają sobie radzić z epidemią, która lada dzień zyska miano pandemii i podejmują coraz bardziej drastyczne kroki, jak zamykanie szkół, fabryk czy odwoływanie imprez masowych.

Koronawirus i przyszłość festiwali.

Ostatnie decyzje podjęte przez rządzących, sprawiają wrażenie że, panika nie dotyka tylko ludzi wykupujących zapas mydła, maseczek i suchego prowiantu w sklepach, ale także głowy Państw. Można tylko wyczekiwać na podobne decyzje w innych krajach gdzie pojawił się koronawirus. Spójrzmy chociażby na UMF czy Tomorrowland Winter, które przez długi czas zapewniały, że wydarzenia dojdą do skutku.

W Polsce na przestrzeni najbliższych tygodni ma się odbyć kilka znaczących wydarzeń muzycznych jak Revive Festival, Dreamstate 2020 czy Spring Break 2020. Tydzień w tydzień kluby mają do zaoferowania szeroki wachlarz artystów i projektów, a zbliża się także wyczekiwany sezon festiwalowy. Nie ma wątpliwości, że branża eventowa jest poważnie zagrożona, a organizatorzy narażeni na ogromne straty.

Pytaniem jest, czy stoi za tym koronawirus, czy może szerząca się panika? Czy rzeczywiście bardziej jesteśmy narażeni na festiwalu, niż w metro czy w galerii handlowej? Co czeka polskie i zagraniczne festiwale?

Tomorrowland Winter 2019

Koronawirus – Stop panice!

W sieci można zauważyć duże poruszenie wokół koronawirusa. Pojawiają się tzw. fake newsy, które potęgują panikę wśród społeczeństwa. Warto pamiętać, że na chwilę obecną najbardziej rzetelnym źródłem są informacje rządowe poparte badaniami naukowców,  którzy zdefiniowali pochodzenie i zagrożenie związane z wirusem.

To według właśnie ich opinii wiemy, że zagłada raczej nam nie grozi, co nie oznacza by problem bagatelizować. Stąd bardzo ostrożne podejście w kwestiach skupisk ludzi, a co za tym idzie gwałtowne kroki podejmowane przez niektóre kraje. Ich działania mogą spowodować ogromne konsekwencje dla całej branży związanej z szeroko rozumianymi wydarzeniami rozrywkowymi i kulturalnymi.

O tym, która ze stron miała rację dowiemy się po zakończeniu epidemii, co miejmy nadzieję nastąpi już wkrótce.

umf

Zobacz także: Tomorrowland Winter 2020 prezentuje oficjalny trailer.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →