Halo, RAW! Mamy dla Was pomysły na „Summer Hits” cz. 2

Slavoj Zizek - SRF Kultur
Felieton

Oto druga część mocno nietypowego i luźnego zestawienia słodko-gorzkich produkcji muzycznych, które mogłyby się znaleźć na RAW Summer Hits oraz sylwestrowej liście. Poniżej znajdziecie między innymi przegląd gitarowych utworów klubowych oraz niezbyt udanych produkcji. Sprawdźcie!

A może gitary?

Poza klasykami muzyki klubowej oraz popu (zostałbym zjedzony przez purystów z pewnego portalu za nazywanie Black Eyed Peas hip-hopem) na składance RAW Summer Hits nie może zabraknąć przebojów muzyki gitarowej. Sztuka przenoszenia gitarowych kawałków na klubowe parkiety jest stara jak sama scena. Pierwszym moim skojarzeniem jest Paul Oakenford, czy Andrew Weatherall, który wyprodukował legendarną Screamadelice od Primal Scream.

Primal Scream – Loaded

The Source – Fly Away

Współczesne inspiracje Paula Kalkbrennera oraz Adama Beyera hipisowskimi szlagierami od Jefferson Airplane i Can powodują, że młodsi słuchacze bardziej kojarzą te klasyczne utwory z reprodukcjami. Ileż to razy słyszałem, że Hey you! You losing You losing you’re Mind to przecież oryginalna piosenka przedstawiciela drumcode.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Jefferson Airplane – Feed your head

Can – Vitamin C

W latach 90. i 00. bywało, że zespoły niekojarzone z muzyką elektroniczną dodawały do płyty w formie bonus tracku jakiś klubowy remix singla promującego album – legendarna brazylijska metalowa grupa Sepultura miała tak z miernie zmiksowanym Chaos B.C – klubową interpretacją singla Refuse/Resist. Myślę, że w nowej wersji to mogłoby mieć sens.

Sepultura – Refuse/Resist

Sepultura – Chaos B.C.

Podobnie brzydko (z wyjątkami oczywiście) zestarzały się techno kawałki od Moby’ego oraz digital hardcorowe ścianki od Atari Teenage Riot. Warto byłoby ich kawałki odświeżyć.

Moby – Machete

Atari Teenage Riot – Sick to Death – Live in Canal+

Za nowe aranżacje przebojów klasycznych zespołów sceny alternatywnej brało się mnóstwo przedstawicieli muzyki klubowej – Tiga i Clark remiksowali Depeche Mode, chłopaki z Modeselector zakumplowali się z Thomem Yorkiem z Radiohead, a Maceo Plex potrafił nieźle zapętlić tremolo z How Soon Is Now? od The Smiths. To tylko wycinek.

Depeche Mode – Surfer Well (Tiga Remix)

Thom Yorke – Skip Divided (Modeselector Remix)

The Smiths – How Soon is Now (Maceo Plex Remix)

Nie tak trudnym zadaniem byłoby zrobienie remiksu hitów industrialnych kapel – rytm, nastrój, emocje. Jest bardzo dużo wspólnych elementów ciężkiej muzyki gitarowej: metalu, industrialu, EBM-u, shoegazeu z techno. Widać to w wizerunku niektórych kolektywów jak barceloński HEX czy nasz polski duel.

Johannes Heil świetnie poradził sobie z kawałkiem klasycznej słoweńskiej grupy Laibach. Norweski producent MRD dobrze zremiksował utwór HIM-a. Fajnie byłoby usłyszeć w nowych aranżacjach kultowe numery Nine Inch Nails, Rammstein czy wspomnianych wcześniej DAF.

Laibach – Tanz mit Laibach (Johannes Heil „Crucified” Remix)

DAF – Der Mussolini

Nine Inch Nails – Heresy

Jeden element

Istnieją projekty, które ciężko ogarnąć tak pod względem artystycznym, jak i technicznym. Nie od dziś wiadomo, że kopalnią muzycznej beki często są Konkursy Piosenki Eurowizji i tym podobne festyny. Tu trzeba wspomnieć o pewnym memie. W roku 2010 Mołdawia wystawiła na Eurowizję grupę Sunstroke Project & Olia Tira z piosenką Run Away. Nikt by tego występu nie pamiętał, gdyby nie jedna krótka solówka na saksofonie.

Sunstroke Project & Olia Tira – Run Away

Nie będzie przesadą, jeśli napiszę, że przez Internet ten błahy fragment stał się tak powszechnie znany i rozpoznawalny niczym Amen Break – smutne, ale prawdziwe. Idąc tym tropem, może udałoby się znaleźć jakiś jeden złoty element w czeluściach muzycznej miernoty i zapomnienia? VTSS ta sztuka się udała. Atlantyda od Jauntix to jest arcyfenomen, który można porównać do nagłej popularności po latach wśród młodych ludzi czeskiej piosenki Jozin z Bazin. Parę lat temu kawałek z opolskiego festiwalu 92. dzięki youtubowemu algorytmowi stał się viralem, który odpalało się dla beki na domówkach u koleżanek i kolegów. Dzięki VTSS ta prosta, romantyczna (choć mocno dyskusyjnie zaśpiewana) ballada stała się znana na całym świecie. Może warto wrzucić na ruszt kolejne ich hiciory? Tekstowo Pod Wodospadem marzeń wydaje się wpadać szybciej w ucho niż Atlantyda. Fakt, nie ma tu chwytliwych klawiszy, dzięki którym VTSS zawdzięcza swój sukces, ale jest rytm pokroju pierwszych hitów DAF, Grimes, Crystal Castles.

Jauntix – Atlantyda

VTSS – Atlantyda

Jauntix – Pod Wodospadem marzeń

Crystal Castles – Baptism

Wyobraźcie sobie, że w 1997 roku Lady Pank wydali album z aranżacjami… triphopowo, acidowo, drum’n’bassowymi [sic!]. W transie to jeden z najdziwniejszych crossoverów w historii, który jest koszmarem zarówno dla fanów zespołu z ich pierwszych płyt, jak i koneserów muzyki elektronicznej.

Lady Pank – W transie

I tym wielkim rozczarowaniem pora zakończyć to zestawienie. Wszystkiego dobrego w nowym roku!Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →