Roland wypuszcza kurtki dedykowane legendarnemu syntezatorowi TR-808

gearnews.com
News
Roland Tr-808

Roland wypuściło linię odzieżową, która jest inspirowana syntezatorem TR-808. Limitowana edycja obejmuje 88 kurtek, wartych po 808 dolarów każda. Dostępne są także bluzy i t-shirty (dodatkowo też słuchawki bezprzewodowe). Z okazji "święta 808", japoński moloch zaprezentował również na swoim Instagramie unikalny model BMX-a.

Dlaczego TR-808 jest kultowe?

Ten wpływowy automat perkusyjny (obok TR-909 i TB-303) stanowi podstawę dla współczesnego brzmienia elektroniki. Został stworzony w 1980 roku przez inżyniera Ikutaro Kakehashi. To, co cechowało ten syntezator, to przede wszystkim odejście od tradycyjnego dźwięku żywego instrumentu na rzecz bardziej futurystycznej interpretacji: werbla, talerza czy bębna. Maszyna wyróżniła się jednak szczególnie potężną mocą basu.

My heart’s beating like an 808 Britney Spears, Break the Ice

Kiedy 808 wyszło na rynek, podzieliło los TB-303 i niespecjalnie przyjęło  się wśród muzyków. Producenci szukali maszyny, która wręcz imituje instrumenty akustyczne. W zamian dostali urządzenie wyglądające na zabawkę, które wydaje z siebie dziwne dźwięki niczym jakiś robot. Z powodu braku zainteresowania sprzętem, Roland zaprzestał jego produkcji w 1983 roku.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Ikutaro Kakehashi

Na rynku przebił się raczej jego główny rywal, czyli Linn LM-1. W międzyczasie 808 zaczęło zyskiwać uznanie wśród undergroundowych twórców. Było znacznie tańsze od Linna, miało zaprogramowanych 16 analogowych presetów i przyjazny interfejs.

Wielki powrót 808

808 wróciło do gry wraz ze wzrostem popularności hip-hopu, a także pojawiło się w wielu megahitach popowych i rockowych (np. I Wanna Dance With Somebody Whitney Houston, Just be Good To Me zespołu SOS i Psycho Killer Talking Heads).

I’m back with the 808 ‘cause I’m bossy Kelis

Pojawienie się tego automatu perkusyjnego miało więc zasadnicze znaczenie dla powstania całych gatunków muzycznych — zwłaszcza wspomnianego hip-hopu, ale także podgatunków, takich jak Miami bass, acid house i Detroit techno. Przed 808 producenci szukali sampli perkusyjnych i skrupulatnie je zapętlali, chcąc, by brzmiały jak żywe. Uważa się, że to Afrika Bambaataa rozpropagował TR-808 stosując go w Planet Rock. Następnie pojawiło się w hicie Marvina Gaye’aSexual Healing.

Marvin Gaye Sexual Healing

40 lat później

Po prawie 40 latach od powstania TR-808, Roland nauczył się już nieco o marketingu. 8 sierpnia wypuścił limitowaną edycję kurtek (w ilości 88), każdą wartą 808 dolarów. Ci, którzy nie załapią się jednak na to ubranie, będą mogli też kupić bluzę, t-shirt lub słuchawki bezprzewodowe. W 2018 na podobny pomysł wpadł koncern Puma, który wypuścił linię butów inspirowaną tym automatem perkusyjnym (RS-o Roland).

Puma Roland

Bilety na letnie wydarzenia elektroniczne

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →