Islandzkie wspomnienia katastrofy w Czarnobylu. W rolach głównych: Bjarki i GusGus

News
GusGus, Bjarki

GusGus i Bjarki skomponowali utwór w ramach Sounds of Chernobyl - ukraińskiego projektu odnoszącego się do katastrofy czarnobylskiej z 1986 roku. Muzycy pisząc utwór, wykorzystali sample nagrane w Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. Po 7 miesiącach od powstania nagrania, w końcu możemy ujrzeć efekt końcowy. Również w postaci specjalnie nakręconego teledysku.

O katastrofie w Czarnobylu powiedziano już chyba wszystko. Historia reaktora jądrowego bloku energetycznego nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, pomimo upływu 35 lat, wciąż jest żywa. Jedną z osób chcących upamiętnić największą katastrofę w historii energetyki jądrowej, jest Valeriy Korshunov. Ukraiński kurator artystyczny stworzył w 2018 roku Sounds of Chernobyl, w ramach projektu artystycznego ARTEFACT przy wsparciu Ukraińskiej Fundacji Kultury.

Bjarki, GusGus, Sounds Of Chernobyl

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Fot. Sounds Of Chernobyl

Sounds of Chernobyl – kamień milowy muzycznej historii

Projekt Sounds of Chernobyl skupia artystów już od kilku lat. Wcześniej w projekcie wzięli udział: beatboxer DUB FX (Benjamin Stanford) z utworem Fake Paradise, francuski zespół TELEPOPMUSIK z klipem Dreams, który w całości powstał z kroniki życia niegdyś kwitnącego radzieckiego miasta.

Album muzyczny Sounds of Chernobyl to nowoczesne spojrzenie na katastrofę w Czarnobylu przez muzyków. W każdym utworze opowiedzieli oni historie Czarnobyla z różnych stron. Wszystkie kompozycje albumu łączy biblioteka audio Sounds of Chernobyl. To kolekcja dźwięków Strefy Wykluczenia, które zostały nagrane przeze mnie i projekt ARTEFACT w 2018 roku. Zestaw zawiera trzask dozymetru, pisk diabelskiego młyna, szum Czerwonego Lasu, echo, odgłos płynącej wody oraz dźwięki techniczne. Jest to unikalny projekt, którego nikt wcześniej nie zrobił. Album pozostaje ważnym kamieniem milowym w muzycznej historii Ukrainy i – śmiem twierdzić – świata.

– wyjaśnia Valeriy Korshunov

GusGus & Bjarki – Chernobyl

Sounds of Chernobyl. Islandia łączy siły

Islandzcy artyści nagrali swoje utwory związane z Czarnobylem w październiku zeszłego roku. Pomimo globalnej pandemii Covid-19, Bjarki zdołał nawet odwiedzić Czarnobyl i przesiąkniętą wyjątkową atmosferą Strefę Wykluczenia. Jego inspiracja pomogła mu stworzyć trzy utwory, w tym jeden, Chernobyl, wspólnie z GusGus.

Projekt Sounds of Chernobyl jest realizowany przez Lavina Concert przy wsparciu Ukraińskiej Fundacji Kultury i z pomocą Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy, Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia, Muzeum Narodowego w Czarnobylu, Instytutu Europejskiego INGO, Centrum Organizacji Pozarządowych PRYPYAT.com oraz projektu ARTEFACT.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →