Delia Derbyshire uhonorowana. Niecodzienny hołd dla matki muzyki elektronicznej

fot. Last.fm
News
Delia Derbyshire uhonorowana. Niecodzienny hołd dla matki muzyki elektronicznej

Artystka, kompozytorka, jednak przede wszystkim pionierka – Delia Derbyshire wyznaczyła nowe ścieżki tworzenia muzyki elektronicznej. Ponad dwie dekady od jej śmierci brytyjski uniwersytet nazwie jeden ze swoich budynków jej imieniem.

Uniwersytet w rodzinnym mieście Delii Derbyshire, Coventry, chce w ten sposób oddać cześć jednej z matek założycielek współczesnej muzyki elektronicznej.

Delia Derbyshire – pionierka, o której wiele z nas nigdy nie słyszało

Brytyjska artystka i kompozytorka pracowała w słynnym BBC Radiophonic Workshop, zajmującym się tworzeniem dźwięków i muzyki do programów radiowych i telewizyjnych. Zapewne najszerzej znaną produkcją Deli Derbyshire był motyw przewodni z serialu Doctor Who. Odpowiada ona jednak również za muzykę i dźwięki wykorzystywane w ponad 200 innych programach BBC.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Czytaj dalej: Berlin Atonal powraca! Oto pierwsza zapowiedź

Co ciekawe, utwór znany ze słynnego serialu o doktorze podróżującym przez czasoprzestrzeń został nagrany na długo przed powstaniem pierwszego syntezatora. Nie mówiąc nawet o programach do cyfrowej obróbki dźwięku. Motyw przewodni serii został nagrany w 1963 roku, by później stać się inspiracją dla takich wykonawców, jak Apex Twins czy Chemical Brothers.

Budynek im. Delii Derbyshire

Uniwersytet w Coventry zapowiedział, że od przyszłego roku budynek sztuki i nauk humanistycznych będzie nosił imię Delii Derbyshire. To jednak nie pierwszy ukłon władz uniwersytetu w kierunku artystki. W 2017 Uniwersytet Coventry odznaczył kompozytorkę pośmiertnym doktoratem honorowym. Natomiast rok wcześniej jej rodzinne miasto nadało jej imię jednej z ulic. Jej udział w rozwoju muzyki elektronicznej został dostrzeżony również przez reżyserkę Lisę Rovner. Twórczyni przybliżyła postać Delii Derbyshire w filmie Sisters With Transistors.

Nowy wydział sztuki i nauk humanistycznych powstanie z połączonych budynków Grahama Sutherlanda i Maurice’a Fossa. W nowej dobudówce znajdą się studia wykorzystujące technologie wirtualnej i poszerzonej rzeczywistości.

[Delia Derbyshire] miała ogromny wpływ zarówno na nasze miasto, jak i na przemysł muzyczny. Swoją pracą utorowała drogę kobietom pracującym w branży produkcyjnej

– komentowała kanclerz Uniwersytetu Coventry, Dr Margaret Casely-Hayford.


Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →