Czas do szkoły! Startuje Instytut Dźwięku! – wywiad z MANOIDem

Wywiad

Już od października startuje Instytut Dźwięku. Jest to nowoczesna szkoła produkcji muzyki, powstała z inicjatywy uznanego w Polsce i za granicami kraju producenta, performera i realizatora dźwięku MANOIDa przy współpracy z kultowym Instytutem.

Nowa inicjatywa skierowana jest do osób, które chcą nauczyć się tworzyć muzykę, poznać tajniki syntezy, sound designu, miksu czy sztuki DJ-ingu. Za przekazywanie wiedzy odpowiada doświadczona kadra, wśród której znajdują się uznani DJ-je, producenci i kompozytorzy m.in. AGIM, Szymon Weiss, Piotr Figiel czy Avtomat.

Szkoła wyposażona jest w profesjonalny sprzęt studyjny oraz stanowiska komputerowe, na których uczniowie będą mogli doskonalić swoje umiejętności. Nabór do Instytutu Dźwięku trwa do końca września.

Poznaj więcej szczegółów na temat inicjatywy, która bardzo szybko zdobywa zainteresowanie wśród fanów muzyki elektronicznej, marzących w głębi duszy o tym, aby kiedyś znaleźć się po drugiej stronie sceny.

MANOID – wywiad

Cześć MANOID! Entuzjastom muzyki elektronicznej dałeś się poznać jako producent i live performer, grając w klubach i na festiwalach, tak w Polsce, jak i zagranicą. Podczas tegorocznej edycji Audioriver zaprezentowałeś na głównej scenie świetnie przyjęty, nowatorski spektakl muzyczno-taneczny z duetem Hashimotowiksa. Teraz rozpoczynasz nową działalność związaną z muzyką, ale z zupełnie innej strony. Czym jest Instytut Dźwięku?

MANOID: Cześć! Rzeczywiście w ostatnich miesiącach udało mi się zrealizować kilka ważnych przedsięwzięć. Pod koniec roku wydałem debiutancki album i wyruszyłem w trasę. Potem zaczął się sezon festiwalowy, którego zwieńczeniem było wystawienie spektaklu Afterhuman Afterparty na Audioriver. Intensywnie!

Podjąłem się zadania stworzenia miejsca dla ludzi z pasją, którzy chcą zgłębić wiedzę na temat tworzenia muzyki, syntezy, sound designu czy miksu; poznać narzędzia i poszerzyć horyzonty pod okiem doświadczonej kadry.

Instytut Dźwięku jest nowo powstałą szkołą realizacji dźwięku. Pomysł na stworzenie jej zrodził się już ponad rok temu. Od 2014 roku uczę produkcji muzyki w różnych szkołach w Warszawie. Przez te 5 lat zdobyłem doświadczenie w przekazywaniu wiedzy i sukcesywnie krystalizowała się w mojej głowie wizja kursu realizacji w swej najbardziej optymalnej formie. Moi uczniowie są bardzo zadowoleni z formy, w jakiej prowadzę zajęcia oraz ze swoich postępów. A ja czerpię satysfakcję z przekazywania wiedzy innym, szczególnie kiedy ta wiedza dotyczy mojej ogromnej pasji, jaką jest muzyka. Dlatego też podjąłem się zadania stworzenia miejsca dla ludzi z pasją, którzy chcą zgłębić wiedzę na temat tworzenia muzyki, syntezy, sound designu czy miksu; poznać narzędzia i poszerzyć horyzonty pod okiem doświadczonej kadry.

Powiedz nam coś więcej o kadrze, kto będzie uczył w Instytucie Dźwięku?

MANOID: Starałem się zgromadzić najlepszych producentów i kompozytorów jakich znam! W kadrze będzie m. in. AGIM, Piotr Figiel, Szymon Weiss, czy Avtomat. Chciałbym, aby uczniowie, którzy zdobędą już wystarczającą wiedzę z zakresu produkcji, czy DJ-ingu, mogli skonfrontować swoje umiejętności z profesjonalistami, którzy pracują już od lat na scenie. Myślę, że to bardzo inspirujące – podpatrywać tajniki pracy znakomitych artystów, którzy na swoim koncie mają już znaczny dorobek i chcą podzielić się swoim doświadczeniem.

Instytut Dźwięku

Jak doszło do współpracy z legendarnym Instytutem, znanym szerokiemu gronu odbiorców jako organizator cieszących się dużą popularnością imprez w Warszawie, a od dwóch lat także festiwalu w Modlinie?

MANOID: Pierwszy kontakt z Instytutem odbył się w ramach organizowanego przez nich festiwalu (Instytut Festiwal), gdzie miałem przyjemność grać. Od razu poczułem, że współtworzą go ludzie z pasją, z fajnym flow. Wiedziałem też, ze marka Instytut – to nie tylko imprezy, ale też inne piękne inicjatywy, np. wspólne sadzenie drzew (techno las!), czy wystawy prac artystów z różnych dziedzin sztuki w ramach Instytut festiwalu. Bardzo doceniam takie oddolne inicjatywy. One budują i rozwijają społeczności. Zaczęliśmy rozmowy o miejscu, które służyłoby edukacji – w którym można kształtować nowe pokolenia muzyków i producentów. Tak powstał Instytut Dźwięku.

Czy kursy dedykowane są dla osób początkujących, czy prezentujących pewien poziom znajomości tematu?

MANOID: Zajęcia są dla osób początkujących, które chcą od podstaw zgłębić tajniki produkcji muzycznej. Nauczyć się obsługi oprogramowania i sprzętu. Zapraszamy również osoby średnio-zaawansowane, które chcą usystematyzować swoją wiedzę, rozszerzyć swoje umiejętności i podpatrzeć pracę aktywnych zawodowo producentów. Na początku robimy ankietę aby sprawdzić poziom naszych uczniów. Pracujemy w małych grupach, aby każdy uczeń dostał należytą uwagę.

instytut dźwięku

Co wyróżnia Instytut Dźwięku na tle innych szkół?

MANOID: Po pierwsze program – opracowany na bazie wieloletniego doświadczenia, łączący teorię i praktykę w logiczny sposób tak, aby absolwent zdobył umiejętność samodzielnego tworzenia muzyki. Po drugie doświadczona kadra. Po trzecie pracownia – wyposażona w osiem stanowisk komputerowych, najnowszy sprzęt i oprogramowanie.

Czy zorganizujesz dzień otwarty w Instytucie, by ci jeszcze niezdecydowani mogli podjąć decyzję?

MANOID: Tak, już niebawem poinformujemy o Naszych Dniach Otwartych – zapraszamy do śledzenia Nas na mediach społecznościowych i po więcej informacji stronie www.instytutdzwieku.com.

Polub muno.pl na Facebooku: