Ćwierćwiecze „Homework” Daft Punk

Artykuł News

W połowie lat 90. XX wieku dwóch paryskich producentów Thomas Bangalter i Guy-Manuel de Homem-Christo zmienili oblicze muzyki klubowej. Ukoronowaniem tego procesu, był ich debiutancki album, który w tym roku obchodzi swoje dwudziestopięciolecie. Panie i Panowie – oto Daft Punk i historia ich debiutanckiej "pracy domowej".

Daft Punk – złe dobrego początki

Wszystko zaczęło się w paryskiej szkole Lycée Carnot – to właśnie tam w 1987 roku Thomas Bangalter trafił na Guy-Manuel’a de Homem-Christo. Szkolni koledzy odkryli, że mają ten sam gust muzyczny (MC5, Rolling Stones, The Beach Boys i The Stooges) i chcieli założyć zespół. Po tym, jak opublikowali ogłoszenie o poszukiwaniu gitarzysty do utworzenia składu, poznali Laurenta Brancowitza. W 1992 roku trio założyło zespół Darlin’, w hołdzie dla ulubionej piosenki z repertuaru Beach Boys.

The Beach Boys – Darlin’ (live 1980)

W kwietniu 1993 roku trio wydało swoją pierwszą EP-kę w wytwórni Duophonic, zarządzanej przez angielsko-francuski alternatywny zespół Stereolab.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Darlin’ – nieszczęsna EP-ka, dzięki której powstała nazwa właściwego projektu

1 maja 1993 roku Dave Jennings, angielski dziennikarz z Melody Maker (najstarszego czasopisma muzycznego na świecie; założono go w 1926 roku, które w 2000 roku zostało wchłonięte przez konkurencyjne NME), bardzo ostro zrecenzował twórczość młodych Francuzów określając ich jako „bandę stukniętych gnojów” (It’s a bunch of daft punk trash). Nieprzychylna recenzja spowodowała odejście Brancowitza z nowo utworzonej grupy do zespołu jego brata Christiana Mazzalaia, która później… stała się jednym z czołowych francuskich zespołów indie-popowych – Phoenix.

Phoenix – Entertainment

Thomas i Guy-Manuel zostali sami, ale zainspirowani rosnącą w siłę francuską sceną rave postanowili stworzyć nowy projekt, którego nazwa wzięła się właśnie z nieszczęsnej recenzji – tak powstał Daft Punk.

Daft Punk – w stronę elektroniki

Tak naprawdę historia sukcesu Homework (podobnie jak w przypadku The Fat of the Land od Prodigy) rozpoczęła się na długo przed jego premierą.

Chłopaki szybko wzięli się za nagrywanie nowego materiału, który powstał jeszcze kilka tygodni po rozpadzie Darlin’ w 1993. Pierwszą osobą, która dostała kasetę z demo z pierwszymi kawałkami Daft Punk, był didżej i współzałożyciel pewnego szkockiego labelu (zaraz się dowiecie jakiego) Stuart Macmillan, którego duet spotkał na imprezie… w Disneylandzie! W 1994 wówczas nikomu nieznany label z Glasgow – Soma Quality Records wydał pierwszą EP-kę nowo powstałego paryskiego projektu – The New Wave. Jak później się okaże, tytułowy utwór jest pierwszą wersją kawałka Alive, który pojawi się na ich debiutanckim longplay’u, o którym za chwilę.

Daft Punk – The New Wave

Daft Punk – Assault

1995 rok jest szczególny w historii Daft Punk – to wtedy zaczął się krystalizować charakterystyczny styl duetu. Soma wydała ich kolejne mini-wydawnictwo – Da Funk. Bangalter stwierdził później, że ten singiel sprzedał się w większej liczbie egzemplarzy niż Homework! A tak nawiasem mówiąc – jeśli chcielibyście mieć takie samo brzmienie w swoim kawałku, to wystarczy, że zakupicie sobie wirtualny instrument ARP Odyssey od Korga. Nie ma za co 😉

Daft Punk – Da Funk

Mniej więcej w tym samym czasie Thomas wydał swój debiutancki solowy krążek Trax On Da Rocks, który w przeciwieństwie do ciężkiego The New Wave stanowi swoiste wprowadzenie do charakterystycznego stylu Daft Punk.

Thomas Bangalter – Trax On Da Rocks

Nie ma wątpliwości, że ogromny wpływ na brzmienie i inspiracje Thomasa do przerabiania starych kawałków wywarł sam ojciec artysty – Daniel Vangarde, który w przeszłości śpiewał i tworzył disco.

Daniel Vangarde – Un bombardier avec ses bombes – 1975

O Daft Punk zaczynało robić się głośno – zatrudnili menadżera Pedro Wintera, a Thomas i Guy-Manuel zaczęli regularnie występować. Ich muzyka docierała coraz dalej, ale pojawił się konflikt ze szkockim wydawcą. We wrześniu 1996 podpisali kontrakt z Virgin Records i zawarli umowę licencyjną na swoje utwory. Bangalter powiedział, że chociaż otrzymywali liczne oferty od wytwórni płytowych, chcieli poczekać i upewnić się, że nie stracą kontroli nad twórczością. Według nich umowa z Virgin była najbardziej zbliżona do umowy partnerskiej.

Daft Punk – unikatowy wywiad z 1995

Chłopaki ruszyli pierwszy raz do USA, gdzie zagrali na imprezie Even Furthur w Wisconsin. W tamtym okresie poza live actami grali z winyli, z których prezentowali bardzo eklektyczną selekcję. Wtedy też powstał teledysk do kawałka Da Funk w reżyserii legendarnego Spike’a Jonze’a, o którym już wspominałem przy okazji jego współpracy z The Chemical Brothers.

Daft Punk – Da Funk

Daft Punk – Homework

Sukces Da Funk zmotywował duet do produkcji kolejnych utworów. W pewnym momencie nazbierało się ich aż tyle, że spokojnie można było myśleć o longplay’u. Jak wyjaśnił Bangalter, nazwa debiutanckiego albumu Daft Punk odnosi się do faktu, że „nagrali płytę w domu, bardzo tanio, bardzo szybko i spontanicznie, po prostu próbując robić fajne rzeczy”.

Nie było zamierzonego tematu, ponieważ wszystkie utwory zostały nagrane, zanim zaaranżowaliśmy sekwencję albumu. Pomysł polegał na ulepszeniu piosenek poprzez aranżowanie ich w taki sposób, w jaki to zrobiliśmy; aby było bardziej wyrównane jako album.

– powiedział Guy-Manuel

Homework został zmiksowany i nagrany w studiu Daft PunkDaft House w Paryżu. Masteringiem zajął się Nilesh Patel w londyńskim studiu The Exchange, a premiera miała miejsce 11 stycznia 1997 roku. Duet chciał, aby większość tłoczeń była na winylu, a nie na płytach CD, dlatego początkowo tylko 50 000 albumów zostało wytłoczonych na kompakcie. Przytłaczająca sprzedaż spowodowała, że ​​dystrybutorzy przyspieszyli produkcję w celu zaspokojenia popytu. Album był dystrybuowany w 35 krajach na całym świecie, osiągając 150. miejsce na liście Billboardu. Nie ma wątpliwości, że Homework zwrócił uwagę opinii publicznej na francuską scenę house oraz Paryż jako miasto, fajne miejsce do imprezowania. Daft Punk niemal od razu zostali ogłoszeni objawieniem muzyki. Duet w zgrabny sposób odświeżył stare nagrania disco i dzięki samplingowym sztuczkom (zabawa wokalem, próbkami perkusji oraz funkowym basem itd.) stworzył i spopularyzował zupełnie nową jakość w muzyce klubowej, którą znamy jako french touch, bądź french house. Zaryzykuję stwierdzenie, że to właśnie dzięki Daft Punk muzyka klubowa stała się bardziej przystępna i uniwersalna, choć nie wszystkim krytykom Homework przypadło do gustu. Przykładowo uznany (i mocno wymagający) dziennikarz muzyczny Robert Christagau napisał, że „Da Funk to kawałek, który nie jest wart twojego czasu ani pieniędzy”. Z kolei Darren Gawle z Drop-D Magazine stwierdził, że „Homework to album kilku didżejów, którzy w najlepszym razie brzmią amatorsko”.

Zobacz także: Drugi sezon Munocastu – czas, start! A_GIM: „Autorytety muzyczne zastąpił Spotify”

Jak wspominał duet, ten album był tak naprawdę wypadkową zajawek na stworzenie muzyki klubowej inspirowanej starymi nagraniami. Jedynym kawałkiem z kontekstem politycznym jest Revolution 909, który jest nawiązaniem do rozbijania przez żandarmerię nielegalnych rave’ów we Francji – mogliście się o tym dowiedzieć z francuskiego dokumentu Witajcie w klubie. Historia techno.

Daft Punk – Revolution 909

Najpopularniejszym utworem z debiutanckiej płyty zespołu jest oczywiście Around The World, który w całym dorobku duetu swoją sławą ustępuje jedynie (jeśli wierzyć Spotify) One More Time oraz Get Lucky. Singiel stał się znanym na całym świecie hitem. Ten klubowy kawałek osiągnął status uniwersalnego przeboju, który można było usłyszeć praktycznie wszędzie. Dodatkowym atutem był oczywiście sympatyczny klip w reżyserii Michaela Gondiego, zawierający perfekcyjnie zsynchronizowaną z muzyką choreografię oraz postaci reprezentujące każdą strukturę utworu, wykreowane przez Biankę Li. O historii tego klipu możecie przeczytać w newsie Kamila Downarowicza.

Daft Punk – Around The World

Wraz z najnowszą aktualizacją strony Daft Punk jednym z filmików promujących reedycję Homework jest… dogłębna analiza utworu Around The World dokonana przez pewnego francuskiego studenta Michela Gondry’ego na zajęciach.

Daft Punk – Around The World (In The Classroom with Michel Gondry)

Jeśli chodzi o wykorzystane stare nagrania do produkcji Homework to możecie zobaczyć pełną listę na whosampled. Kanadyjski youtuber i producent subject03 wrzucił do sieci filmik, który w fajny sposób przedstawia niektóre sample, wykorzystane przez Daft Punk w kawałkach z ich debiutanckiego albumu. Sprawdźcie poniżej!

Daft Punk’s Homework – The Samples

Daft Punk – reszta to już historia

Muzyka Thomasa i Guy-Manuela zainspirowała rzeszę młodych francuskich producentów i nie tylko – w kolejnych latach w popularnych rozgłośniach radiowych i stacjach telewizyjnych coraz więcej było muzyki elektronicznej z tym charakterystycznym old-schoolowym basem: Stardust (projekt Thomasa!), Cassius, Modjo i jeszcze więcej.

Stardust – Music Sounds Better With You

Od połowy do końca lat dziewięćdziesiątych Daft Punk występował na żywo bez kostiumów. Na drugim albumie Discovery duet wprowadził świat muzyki w XXI wiek…

Koniecznie zobacz: 5 rzeczy, za które dziękujemy Daft Punk

Na początku 2022 roku wydano reedycję Homework, wzbogacając wydawnictwo o 15 remiksów (zawierające 9 wcześniej niedostępnych w streamingach) klasycznych kawałków.

Daft Punk – Homework (edycja na 25-lecie)Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →