KORG Collection – absolutny „must have”

KORG
Technologia
KORG Collection - absolutny "must have"

W 2004 roku japońska firma Korg wypuściła na rynek pierwszą edycję kolekcji wirtualnych instrumentów emulujących dźwięk jej klasycznych syntezatorów. W ciągu kilku lat od premiery pierwszej edycji oprogramowania twórcy aktualizują kolekcje o nowe wirtualne instrumenty. Przyjrzyjmy się!

Słowem wstępu

Niedawno informowaliśmy Was o wirtualnym instrumencie Mooga, który po latach funkcjonowania na urządzenia mobilne, w końcu został wydany jako wtyczka VST. O ile aplikacja Model 15 jest absolutnym killerem starszej generacji Macbooków, tak nie można tego samego powiedzieć o syntezatorach z kolekcji Korga.

KORG Collection precyzyjnie odwzorowuje klasyczne syntezatory tak pod względem dźwiękowym, jak i wizualnym. Oprogramowanie powstało pod nadzorem ekspertów i twórców syntezatorów, którzy gwarantują autentyczność i unikalność produktu.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

KORG Collection 2: Refined

Doświadcz wszystkiego, co najlepsze w analogach Korga: głębię i złożoność miniKORG 700S (pierwszy masowo produkowany syntezator analogowy amerykańskiej firmy), gęsty, trwały dźwięk i elastyczne łatanie MS-20, wbudowany efekty sześciodźwiękowej polifonii Polysix, grubej monofonii 4VCO i unikalnej polifonii Mono/Poly oraz ARP Odyssey.

Szeroka gama cyfrowych syntezatorów, w tym M1, kultowa wielofunkcyjna stacja robocza, która zrewolucjonizowała przemysł muzyczny, TRITON, filar dźwięku z lat 2000, zasilany lampowo TRITON Extreme, WAVESTATION, który syntetyzuje i łączy wiele kształtów dźwięków, aby uzyskać płynne zmiany tonów, oraz Prophecy, syntezator modelowania fizycznego opracowany w celu odkrywania zupełnie nowych światów dźwiękowych.

Modele analogowe wykorzystują technologię CMT (Component Modeling Technology) firmy Korg, aby zapewnić unikalne, organiczne i nieprzewidywalne odczucie analogowe. Modele cyfrowe są wyposażone w tysiące programów PCM, zapewniając wszystkie kultowe dźwięki.

Chociaż syntezatory z kolekcji Korga całkowicie odtwarzają oryginalny sprzęt, wprowadzają również różne ulepszenia niezbędne do nowoczesnego tworzenia muzyki: zwiększoną polifonię, możliwości wirtualnej korekcji i efekty wysokiej jakości. Łatwy w użyciu graficzny interfejs ułatwia dostęp do wszystkich funkcji. Uwolniona od ograniczeń sprzętowych kolekcja Korga wykorzystuje element oprogramowania do dokładnej produkcji dźwięku i prostocie użytkowania.

Każdy z prezentowanych w kolekcji syntezatorów zasługuje na osobny artykuł. Żeby Was nie zanudzać technicznymi szczegółami w skrócie przybliżę Wam brzmienie poszczególnych wirtualnych instrumentów oraz podam przykłady ich zastosowania w klasycznych utworach.

MS-20

Znane z: prawdopodobnie łatwiej byłoby wymienić artystów, którzy tego syntezatora nie używali. W fizycznej formie ten syntezator posiadało bądź wciąż posiada wielu producentów techno, szeroko pojętej elektroniki oraz EDM: Aphex Twin, Carl Cox, Thom Yorke, Sept, deadmau5, Daft Punk, Calvin Harris, Stephan Bodzin, Autechre, Tycho, Nicolas Jaar, Jon Hopkins, Squarepusher, Gessafelstein… można wymieniać bez końca. Klasyk!

Polysix

Znany z: to pierwszy syntezator jaki zakupił Christian Löffler do dziś go używa. Jego brzmienie można usłyszeć w kawałkach m.in. Tears for Fears, Tycho i Lapaluxa. Nie tak dawno Disclosure podczas streamu zademonstrowali wirtualną wersję tego instrumentu.

Wavestation

Znany z: początków progresywnej muzyki klubowej, w którym dużą rolę odgrywały atmosferyczne i ambientalne pady, tekstury – 808 State, John Digweed, Balearic beat, włoski ambient house. W poniższym utworze można usłyszeć preset z RAM2: 12 Glider. Jeśli uwielbiasz taką muzykę, to wiesz, co zrobić 😉

Mono/Poly

Znany z: refrenu Crystal CastlesBaptism; The Chemical Brothers, Apparat, Venetian Snares, Flume, Jean-Michele Jarre.. oraz z Instagramów znanych producentów techno, jak chociażby Adama Beyera czy Tale of Us.

M1

Znany z: większości kawałków lat 80. i 90. – nie wspominając już o muzyce klubowej. Najpopularniejszy, najbardziej kultowy syntezator marki Korg, legenda.

Syntezator, który zmienił grę i zapisał się na zawsze w historii muzyki popularnej. Bank dźwięków jest przeogromny, a w środku same złoto – obojętnie, co odpalisz, to od razu pomyślisz, że słyszałeś to w jakimś hicie.

Arp Odyssey

Znany z: każdego szanującego się sklepu muzycznego… oraz debiutu Daft Punk. Poza tym Justice, Orbital, Eric Prydz, deadmau5, Calvin Harris

Trition

Znany z: muzyki lat 00. Mike Shinoda z Linkin Park grał na nim Encore. Używała go również Lady Gaga oraz Brian Eno.

Ten sprzęt jest DAW-em samym w sobie – bank dźwięków jest przeogromny, a możliwości kombinowania jest multum. To jest dobra alternatywa dla mocno hajpowanej wtyczki Omnisphere.

Trition Extreme

Znany z: contemporary popu pokroju Simply Red, soulu, jazzu i gospelu.

O ile zwykły Trition ukierunkowany jest bardziej na klubowe parkiety, tak tutaj otrzymujemy mnóstwo świetnie brzmiących pianin oraz klasycznych instrumentów. Podobnie jak w tradycyjnym Trition bank dźwięków jest przeogromny i potrzeba czasu, by to wszystko ogarnąć.

Prophecy

Znany z: jedno słowo – The Prodigy!!!11 Bez tego syntezatora nie byłoby The Fat of the Land.

Ten sprzęt powstał przede wszystkim z myślą o eksploracji nowych form dźwięków elektronicznych. O ile fizyczna wersja syntezatora, delikatnie mówiąc, była mało intuicyjna, tak wtyczka pozwala na większą swobodę działania. Możliwość zagrania refrenu Smack My Bitch Up bezcenna. Preset: 303 Growler – nie ma za co 😉

miniKORG 700s

Znany z: filmów dokumentalnych i pionierów elektroniki z lat 70. takich jak Vangelis.

To pierwszy syntezator Korga wydany w masowej produkcji z 1973 roku. Prawdziwa gratka dla fanów vintage’u. Dodatkowo otrzymujemy zestaw efektów pedałowych. Jeśli obawiacie się interfejsu 3D to spokojnie, bowiem jest możliwość zmiany wyglądu na 2D, który mocno odciąża procesor.

KORG Collection – warto?

JESZCZE JAK! Oprogramowanie KORG Collection robi kolosalne wrażenie i jest świetną alternatywą dla miłośników brzmienia syntezatorów, o mniejszej zasobności portfela. Poza wymienionymi syntezatorami otrzymujemy jeszcze multi effect MDE-X oraz Legacy Cell – starszy emulator MS-20 oraz Polysix.

Cena pełnego pakietu najnowszej kolekcji KORG Collection 3 to 399 dolarów – patrząc na imponującą liczbę syntezatorów oraz presetów, które oferuje ten zestaw, zakup ten wydaje się zdecydowanie bardziej opłacalny niż decyzja o pozyskaniu jednego z wybranych wirtualnych instrumentów w średniej cenie 99 dolarów.

KORG Collection 3 – A Synthesizer Collection for the agesPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →