Claro Intelecto – Reform Club

Recenzje

Info

Data wydania:
2012/04/16
Ocena:
Wytwórnia:
Artysta:

Holenderska wytwórnia płytowa Delsin przyzwyczaiła już do wysokiego poziomu kolejnych wydawnictw, które pojawiają się dość regularnie w jej katalogu. Claro Intelecto i „Reform Club” zdaje się tylko tę wysoką formę potwierdzać.

Mark Stewart, czyli artysta chowający się za pseudonimem Claro Intelecto, w kwietniu br. wydał na świat kolejny, trzeci już pełnogrający album. Po ciepło przyjętych „Neurofibro” oraz „Metanarrative” przyszedł czas na „Reform Club”, czyli dziewięć utworów, z czego każdy to jaśniejąca z każdym kolejnym przesłuchaniem perła.

Stewartowi udało się połączyć w jednym punkcie z pozoru dość odległe od siebie jakości – deep house, techno i dub techno, co powoduje, że płyta sprawdzi się równie dobrze w fotelu, jak i na parkiecie. Mocna rytmika, budowana z użyciem dość szorstkich brzmień, łagodzona przejrzystymi, powłóczystymi partiami syntezatorowymi wypełniającymi głęboką przestrzeń rozpościerającą się za bitem, linią perkusyjną i basową, tworzą potężną, spójną całość.

Moją uwagę szczególnie zwróciły dwie pozycje: „Scriptease” i „Second Blood„. Pierwsza to transowe, niemal ambientowe techno – emocjonalne, melancholijne, refleksyjne, w warstwie brzmieniowej przywołujące niestarzejące się barwy klasycznych automatów perkusyjnych i syntezatorów. „Second Blood” zaś to niemniej transowa forma, wciąż „zamyślona”, ale już nieco pogodniejsza, idealnie dopełniająca klimat zbudowany przez „Scriptease”.

„Reform Club” umacnia wizerunek Marka Stewarta jako artysty wyrazistego, podążającego w jemu tylko znanym kierunku. Oddał w nasze ręce dzieło wielowymiarowe, syntetyczne, łączące skrajne jakości – ostre, przesterowane brzmienia perkusji czy basu z mieniącymi się barwami smyczków bądź syntezatorowych padów, co czyni ów album bogatym, ale w żadnym razie przepchanym. Moim zdaniem, warto poświęcić temu, co do (o)powiedzenia ma Claro Intelecto, wielokrotność 52 minut i 55 sekund.

Tekst Michał Wolski


Claro Intelecto – Reform Club (Album Preview) [92dsr] by Delsin Records

Polub muno.pl na Facebooku:

Tracklista

01. Reformed
02. Blind Side
03. Still Here
04. It’s Getting Late
05. Scriptease
06. Control
07. Second Blood
08. Night Of The Maniac
09. Quiet Life