Apparat powraca do Polski już w maju

News

Apparat, czarodziej niebanalnej elektroniki, już 16 maja zagra w warszawskim Palladium.

Określenie człowiek-instytucja w odniesieniu do niektórych artystów bywa nadużyciem, ale obserwując karierę Saschy Ringa, nietrudno pokusić się o to stwierdzenie. Apparat, producent obecny na scenie już od początku wieku, od lat należy do elektronicznej ekstraklasy. Czy to jako kompozytor ścieżki dźwiękowej do muzyki teatralnej, czy jako autonomiczny muzyk – nieustannie zaskakuje i zachwyca. Po świetnie przyjętych koncertach we Wrocławiu i Katowicach, Niemiec wraca do Polski, by znów zaprezentować na żywo utwory ze swojego najnowszego krążka LP5

Apparat – początki z techno

Zanim na dobre ukształtował swój osobny, charakterystyczny styl, próbował swoich sił w żywszych odsłonach elektroniki. Jako wydawca, wspólnie z Marco Haasem i Marcusem Stotzem, rozkręcił działalność wytwórni Shitkatapult, która specjalizowała się w IDM i techno. Jego pierwszy, zapomniany dziś nieco album Multifunktionsebene, zderzał ze sobą łagodniejsze brzmienia i eksperymentalne, syntezatorowe glitche. Dwa lata później drogi muzyka skrzyżowały się z ikoną berlińskiego clubbingu, Ellen Allien. Ich spotkanie przełożyło się na stworzenie dwóch wspólnych albumów: Berlinette oraz Orchestra of Bubbles. Początkowy etap działalności Apparata otworzył go na próby z tanecznym stylem, do którego nierzadko później powracał.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Apparat – Rotary 

Apparat – elektronika pełna emocji

Przełomem w karierze Ringa okazała się płyta Walls z 2007 roku, która przez wielu krytyków była przyrównywana do twórczości M83 czy Slowdive. Artysta połączył siły z doświadczonymi instrumentalistami – pianistą Rahem Oharą oraz perkusistą Jörgiem Waehnerem. Rezultatem ich kooperacji okazał się eklektyczny, zahaczający o dream pop i ambient materiał. Jak podkreślał wielokrotnie Sascha, w tamtym czasie od tworzenia beatów bardziej zaczęły interesować go dźwięki same w sobie. Niemiec dał się poznać jako kompozytor dopracowanych, emocjonalnych i nieoczywistych melodii. W jego aranżacjach tkwi przemyślana narracyjność, którą polubili producenci filmowi i teatralni. Utwór Goodbye Ringa został wykorzystany w znanym serialu Breaking Bad, zwiastunie filmu Labirynt czy francuskiej produkcji Z krwi i kości. On sam poszedł o krok dalej, tworząc krążek Krieg und Frieden (Music for Theatre) będący muzyczną ilustracją Wojny i pokoju Lwa Tołstoja.

Apparat – You Don’t Know Me 

Apparat. Przełomowe spotkanie z Modeselektorem

Szersza publiczność z pewnością kojarzy Apparata za sprawą tria Moderat, które współtworzy z duetem Modeselektor. Intymna wrażliwość Saschy spotkała w niej organiczną, transową i zahaczającą o techno elektronikę. Tak nieszablonowe połączenie zaskarbiło serca słuchaczy na całym świecie, a zespół szybko wszedł do współczesnego kanonu obok takich postaci, jak Telefon tel Aviv czy Trentemøller. Dużą estymą cieszyły się ich widowiskowe koncerty, które wizualizacjami opatrza znane berlińskie studio Pfadfinderei. Po wydaniu płyty III i międzynarodowym tournée zespół zawiesił działalność. Wiadomość niekoniecznie spodobała się oddanym fanom formacji, ale daje dodatkową szansę na przyjrzenie się z bliska solowej twórczości Ringa.

Moderat – Bad Kingdom 

Apparat – kolejna płyta i koncert w Polsce – data, miejsce, bilety

Przerwa od Moderata bynajmniej nie oznacza muzycznego letargu Saschy. W ubiegłym roku artysta wydał kolejny, świetnie przyjęty album LP5, na którym ponownie dużą rolę odgrywa ilustracyjna, instrumentalna elektronika uzupełniona o przejmujące partie wokalne. Nominowany do nagrody Grammy w kategorii best dance recording materiał już trzykrotnie rozbrzmiał w Polsce na żywo. W czerwcu dowodzony przez Ringa zespół zagrał podczas festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice 2019, a kilka miesięcy później zagościł we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki i katowickim NOSPR-ze.

Teraz Apparat powraca nad Wisłę, gdzie już 16 maja odwiedzi warszawskie Palladium. Powiedzieć, że szykuje się magiczny wieczór, to nie powiedzieć nic. Bilety już w sprzedaży na stronie Biletomat.pl.

Apparat – DawanPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →