Bez wixy i rave’u. 6 artystek, które musisz znać, aby uwierzyć w dobrą elektronikę

News
artystki, DJ-ki, 2022

Niepopularna opinia - elektronika nie kończy się na szybkim i mocnym techno. Fakt - kobiet grających tego typu muzykę jest za dużo w stosunku do pozostałych. Co należy z tym faktem zrobić? Wspomnieć o tych, które wyróżniają się na tle reszty i które jeszcze nie są tak rozpoznawalne, jak swoje bardziej znane koleżanki z branży. Poznajcie ALLG, Blank, daisy cutter, Hekato, Kolację i Young Majli - artystki na lepsze czasy dla polskiej sceny.  

Energetyczna elektronika z naciskiem na techno zawładnęła światową sceną. Byle szybciej, byle mocniej. I tak w kółko – do porzygu. Konkurs w prześciganiu się na zagranie najbardziej cringe’owego seta trwa od dłuższego czasu w najlepsze. Pseudotrance’owe wstawki z wokalami Britney Spears czy Nelly Furtado i nazywanie tego techno osiągnęło szczyt absurdu, z którego na chwilę obecną nie ma ucieczki. Dopóki artystki pokroju Cery Khin będą na piedestale, budząc międzynarodowe zainteresowanie, dopóty młodszych adeptek sztuki djingu, wzorujących się na Tunezyjce, będzie przybywać.

Krok ku szerszym lądom

Na szczęście, jako scena, dysponujemy zasobem ludzkim pozwalającym choćby na chwilę zapomnieć o wixach, rejwach i innych mrożących krew w żyłach określeniach. Polskich DJ-ek, artystek – jak zwał tak zwał – opierających swoją działalność na mniej popularnej elektronice jest na wyciągnięcie ręki więcej niż nam się wydaje. Wystarczy dać im szansę, zainteresować się czy zabookować. Można je spotkać w każdym większym mieście. Niektóre występują bardziej lokalnie, inne gościły już w line-upach Up To Date Festival czy LAS Festival.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Gdziekolwiek by nie zagrały, z którym klubem nie wiązałyby swojej rezydentury, w ostatnich miesiącach zrobiły zauważalny krok naprzód, dając sygnał o swojej gotowości na podbicie jeszcze dalszych lądów. Co najważniejsze – bez łupanki i 150 bpmów. Przyjrzyjmy się 6 artystkom, które z uwagi na swoje preferencje muzyczne, zasługują na bycie zauważonymi. Które w 2022 roku powinny odgrywać jeszcze większe role aniżeli teraz. Ponieważ tak nakazuje zdrowy rozsądek. Nie jest źle, a może być tylko lepiej. Kolejność alfabetyczna.

artystki, DJ-ki, 2022

Fot. Nowotniak

#1 ALLG

Pochodząca z Gdańska ALLG dopiero zaczyna swoją przygodę z elektroniką, jednak już miała okazję dzielić scenę z VTSS, DJ Rushem, Partiboy’em DJ MELL G. Połowa żeńskiego duetu hip-hopowego ECHO i kolektywu ICI COLO, swoje sety opiera głównie na brzmieniach połamanego undergroundu. Zainspirowana dźwiękami ghetto, electro uk garage i breakach, najczęściej występuje w gdańskich miejscówkach jak Ziemia, Ulica Elektryków i Crackhouse. Kwestią czasu zostaje docenienie Olgi przez promotorów z innych miast, podobnie jak miało to miejsce w przypadku kolejnej na liście reprezentantki Trójmiasta.

FILTH Invites: Episode 11 – ALLG

#2 Blank

O Joannie Piorczyńskiej szerzej pisaliśmy w ramach sierpniowej Selekcji, więc poniekąd wiecie już z czym to się je. Kolejna przedstawicielka Gdańska, kolejna która idzie jak burza i ani myśli się zatrzymywać. Po ubiegłorocznym występie na UTD, 2021 rok przyniósł Blank debiut w stołecznej Jasnej 1 u boku Aurora Halal i obecność w line-upie przełożonego na inny termin FOMO Quantum Festival. Podobnie jak w przypadku ALLG, mamy tu do czynienia z artystką, której daleko do techno, która jak już sięga do korzeni, robi to z wykorzystaniem dźwięków rodem z Detroit i electro. 

Blank – II Urodziny Ziemi 1/02/2020

#3 daisy cutter

Jedyna w zestawieniu artystka, która zgrabnie łączy współczesny house, electro, breaki, trance i techno. Trudno znaleźć w sieci podobne stylistycznie do siebie sety Antoniny, tak samo, jak trudno przypisać ją do jednego konkretnego gatunku. Współzałożycielka Radia Kapitał, od blisko pięciu lat siła napędowa warszawskiego kolektywu FLAUTA, organizującego imprezy mające na celu zbieranie pieniędzy dla organizacji społecznych zajmujących się pomocą imigrantom w Europie. Mając na koncie tegoroczne występy w ramach Undercity czy imprezach na Smolnej i Jasnej, droga daisy cutter na najbliższe miesiące rozświetliła się jeszcze bardziej.

12 | daisy cutter

#4 Hekato

Hekato to świeżo co upieczona rezydentka wrocławskiego Transformatora, poruszająca w swoich setach hipnotyczną i głęboką elektronikę. W obliczu narastającej dominacji bezkompromisowej łapanki, należy docenić fakt świetnie wykonywanej przez Julię pracy na rzecz szerzenia łagodniejszych odmian muzyki techno. Na palcach dwóch rąk (to i tak bardzo optymistyczny wariant) jesteśmy w stanie zliczyć wszystkie artystki grające subtelne i kojące umysł techno sety, stąd też obecność na liście coraz śmielej poczynającej sobie za deckami 22-latki.

TFR GUEST MIX by HEKATO

#5 Kolacja

Druga ambasadorka wrocławskiej sceny, druga, wokół której z tygodnia na tydzień robi się głośniej i głośniej. Zaczynała w roku poprzedzającym pandemię, a już zdążyła zadebiutować w Poznaniu, Gdańsku, na Projecie Masow czy LAS Festivalu. Kolacja i wykorzystywany przez nią absolutnie każdy gatunek elektroniki, nie pozostaje bez echa, czego dowodem jest narastająca ilość bookingów, systematycznie wykraczająca poza zamieszkały na stałe Wrocław. Rozwijając się w tym tempie, reszta klubowo-festiwalowych destynacji stoi przed nią szerokim otworem. 

TFR GUEST MIX by KOLACJA

#6 Young Majli

Young Majli, mimo pracy w stołecznym Radiu 357 (następcy legendarnej Trójki), silnie związana jest z wrocławską sceną skupioną wokół ekipy Regime Brigade. Swoje brzmienie opiera na wpływie brytyjsko-nowojorskiej muzyki basowej z początku lat 10. XXI wieku, co jak na współczesną scenę jest dość odważnym kierunkiem. Nie przeszkodziło to jednak Marcie zaistnieć w eventowych rozpiskach Jasnej 1, P23, UTD czy Unsound, co potwierdza tylko jej możliwości na więcej dobrych bookingów w przyszłości.

Unsound Podcast 70: Young MajliPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →