425 milionów wsparcia dla kultury. Sejm jednogłośnie przyjął projekt

News
Sejm RP

Sejm przyjął wart 400 mln zł pakiet pomocowy dla kultury. Obejmie on instytucje samorządowe, przedsiębiorców oraz organizacje pozarządowe prowadzące działalność kulturalną w obszarze teatru, muzyki i tańca. Pomoc przewidziano również dla organizatorów techniki koncertowej. Zwiększone zostaną również środki na pomoc socjalną dla twórców i artystów.

Polska kultura z pokaźnym wsparciem

Powołanie Funduszu Wsparcia Kultury ogłosił 5 sierpnia wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński. Rozwiązanie jest elementem uchwalonej w piątek ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Za zwiększeniem skali pomocy finansowej dla środowisk twórczych oraz dla instytucji i innych podmiotów prowadzących działalność w sferze artystycznej (teatr, muzyka i taniec) oraz dla organizatorów koncertów Sejm głosował jednogłośnie. Środki pochodzić będą z Funduszu Przeciwdziałania COVID -19.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Kultura

Na bezpośrednią pomoc dla samorządowych instytucji kultury, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców prowadzących działalność w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca budżet przeznaczy 400 mln zł , z czego 50 mln – dla organizatorów techniki koncertowej (scenotechnicy). Środki te zostaną przeznaczone na zapewnienie ciągłości działalności artystycznej, sfinansowanie wynagrodzeń, a także na podniesienie bezpieczeństwa epidemiologicznego. Na mocy upoważnienia ustawowego, wydane zostanie rozporządzenie Rady Ministrów określające szczegóły korzystania z tych środków.

Kultura doczekała się pomocy od Państwa

Ponadto Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzyma również 25 mln zł na pomoc socjalną dla twórców w trudnej sytuacji spowodowanej pandemią. Dotychczasowa pomoc z Funduszu Promocji Kultury w 2020 r. wyniosła 16 mln zł, co oznacza ponad 8000 zapomóg dla ludzi kultury.  Ustawa trafi teraz do Senatu.

Kup voucher na dowolny koncert

Biletomat.pl
50-500 PLN

Biletomat.pl
PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →