W końcu! Jest wsparcie dla kultury – MKiDN przekaże 400 milionów złotych

News
Fundusz Wsparcia Kultury - 2020

Po wielu miesiącach apeli, próśb, działań i rozmów, nareszcie przyszły konkrety. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało dziś o utworzeniu Funduszu Wsparcia Kultury. W jego ramach rozdysponowanych zostanie 400 milionów złotych. To program, z którego środków będą mogli skorzystać m.in. właściciele klubów, pracownie kultury, bookerzy czy agencje artystyczne.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawia Fundusz Wsparcia Kultury

Dziś rano odbyła się konferencja z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w tym ministra Piotra Glińskiego. Podczas spotkania zostało ogłoszone powołanie Funduszu Wsparcia Kultury.  Na oficjalnej stronie rządu, możemy już zapoznać się z jego szczegółami.

Jak czytamy na gov.pl:

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

400 mln zł otrzymają samorządowe instytucje kultury, NGO-sy i przedsiębiorcy prowadzący działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki i tańca. Celem powoływanego Funduszu Wsparcia Kultury jest zapewnienie stabilnego funkcjonowania instytucji i utrzymanie dotychczasowego zatrudnienia w sektorze kultury. Rekompensata będzie dotyczyła utraconych – z powodu epidemii – przychodów w okresie od 12 marca do 30 grudnia br. Fundusz Wsparcia Kultury jest kolejnym działaniem pomocowym polskiego rządu kierowanym do twórców i ludzi kultury.

Fundusz Wsparcia Kultury. Dla kogo pomoc?

Kto może ubiegać się o wsparcie? Podmioty prowadzące działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki i tańca w okresie od 12 marca do 30 grudnia 2020. Na pomocą mogą liczyć:

  • samorządowe instytucje kultury, w wymiarze do 40% utraconych przychodów z działalności statutowej oraz dodatkowej, zrealizowanych w analogicznym okresie roku 2019,
  • przedsiębiorcy (w tym firmy zajmujące się organizacją koncertów) i NGO-sy do 50% przychodów utraconych ze sprzedaży biletów zrealizowanych w analogicznym okresie roku 2019.

Fundusz Wsparcia Kultury. Kto zdecyduje o przyznaniu pomocy?

Jedno z pierwszych pytań, które nasuwa się na myśl, dotyczy sposobu w jaki przyznawane będą środki wsparcia. Kto o tym zadecyduje? Na jakiej podstawie? Te kwestie także poruszono w komunikacie na stronie rządu:

Mechanizm przyznawania środków oparto o raporty finansowe Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące poprzednich lat. Wypłata środków będzie koordynowana przez urzędy wojewódzkie. Wsparciem merytorycznym zajmie się specjalnie powołana Komisja ds. Funduszu Wsparcia Kultury. Fundusz zostanie uruchomiony poprzez nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja została opracowana przy współpracy Instytutu Muzyki i Tańca oraz Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Kto zasiądzie w składzie wspomnianej komisji? Czy raporty finansowe będą jedynym źródłem informacji, na bazie którego będą zapadać decyzje do kogo i w jakiej ilości trafią środki z Funduszu Wsparcia Kultury? Póki co, nie wiadomo.

Minister Gliński: Potrzebujemy kultury

Podczas wspomnianej konferencji, minister Gliński poświęcił kilka słów potrzebie obcowania z kulturą:

Już od początku epidemii widzieliśmy jak bardzo potrzebujemy kultury – w różnych jej wymiarach. Wspierając twórców dbamy, by mogła się dalej rozwijać.

Słowa te, choć mogące napawać entuzjazmem, nie pozwalają być spokojnym. Patrząc na dotychczasowe działania obecnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, można dość łatwo nakreślić obraz, w jaki sposób jego przedstawiciele rozumieją kulturę i które z jej dziedzin wspierają najbardziej. Wierzymy jednak, że nasz sceptycyzm zostanie rozwiany, a przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udowodnią, że nie ma dla nich „lepszej i gorszej kultury”, o czym mówili w rozmowach z nami, m.in. Tomik Grewiński (Kayax, Izba Menadżerów Artystów Polskich, Otwieramy Koncerty) czy Marek Laskowski (Progresja, Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Artystycznych i Rozrywkowych).

Fundusz Wsparcia Kultury. Nasze wątpliwości

Sama inicjatywa powołania Funduszu Wsparcia Kultury jest oczywiście jak najbardziej słuszna. Jednak upłynęło mnóstwo czasu, w trakcie którego sektor kultury i rozrywki był pozostawiony sam sobie. Ucierpiała ogromna rzesza twórców i podmiotów funkcjonujących w jego obrębie. Na tę chwilę, informacje dotyczące samego Funduszu Wsparcia Kultury są dość zdawkowe i ogólne. Mamy nadzieję, że już niebawem pojawi się więcej konkretów. O kolejnych szczegółach będziemy Was informować na bieżąco!

W naszych głowach pojawiło się mnóstwo pytań. Na dniach skontaktujemy się z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chcemy dowiedzieć się, na jakie wsparcie z Funduszu Wsparcia Kultury mogą liczyć przedstawiciele środowiska klubowego. O rezultatach tych rozmów poinformujemy Was wkrótce w ramach akcji #razemtańczymyrazemwalczymy. Bądźcie czujni!

#razemtańczymyrazemwalczymy

Razem z innymi podmiotami, w tym Izbą Menadżerów Artystów Polskich i Stowarzyszeniem Organizatorów Imprez Artystycznych i Rozrywkowych, łączymy siły i wykorzystujemy dorobek akcji #razemtańczymyrazemwalczymy. Z racji, iż nasze starania, w tym petycja, spotkały się z głuchym odzewem ze strony rządu, pragniemy, by o klubach i osobach za nimi stojących, razem z nami mówili ci, których władza słucha i z którymi rozmawia, a którzy są w równie złym położeniu, co my. Skoro jak dotąd apelu dziesiątek inicjatyw i debat, setek klubów i tysięcy klubowiczów w Polsce rząd nie usłyszał, to pozostaje wierzyć, iż usłyszy on to, co do powiedzenia w naszym imieniu będą mieć najważniejsze podmioty reprezentujące rodzimą branżę kulturalno-rozrywkową. Ufamy, że dzięki ich wsparciu, tysiące głosów popracia naszej akcji, przełoży się na zmianę dramatycznej sytuacji, w której wszyscy się znaleźliśmy.


Zdjęcie główne: gov.plPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →