Zmarł pionier acid house

News

W piątek zmarł Charanjit Singh, twórca jednych z pierwszych tanecznych utworów wykorzystujących brzmienie kultowego Rolanda TB-303, na długo przed eksplozją acidów w Chicago.

Charanjit Singh zarabiał na życie w Bombaju, grając z własnym zespołem na weselach oraz współpracując przy tworzeniu soundtracków do bollywoodzkich filmów. W 1982 postanowił sięgnąć po zupełnie nowe dla niego narzędzia ze stajni Rolanda i wyposażył się w TB-303, TR-808 oraz Jupiter 8. Chciał połączyć zachodnią muzykę disco z klasycznymi indyjskimi brzmieniami.

Zupełnie przypadkowo stworzył pierwsze acidowe utwory w historii. Dwa dni zajęło mu nagranie albumu „10 Ragas To A Disco Beat” wyprzedzając o 5 lat falę acidu w Chicago i takie wydawnictwa jak „Acid Trax” od Phuture.
Album nigdy nie osiągnął sukcesu w Indiach i zapomniano o nim do 2002 roku. Kolekcjoner płyt Edo Bouman natrafił na „10 Ragas To A Disco Beat” w Delhi i był bardzo zaskoczony acid house’owym brzmieniem Singha. Artysta aż do spotkania z Boumanem, nie zdawał sobie sprawy z istnienia tego gatunku.
Krążek zremasterowano i wydano ponownie dopiero w 2010 roku nakładem wytwórni Bombay Connection. Posłuchajcie go, jako wspomnienie po zmarłym w ubiegły piątek innowatorze muzyki elektronicznej. 75-letni artysta przygotowywał się do występu live w Londynie oraz pracował nad nową płytą z indyjską muzyką folk.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

R.I.P

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →