Zobacz jak wyglądały VIP passy z pierwszych rave’ów w książce „Members Only”

Fot. Velocity Press
News
Members Only - VIP

VIP passy do Haçiendy, karty członkowskie do Labyrinthu i ekskluzywne zaproszenia do Shoom. W tych przedmiotach zaklęta jest historia wydarzeń, które ukształtowały muzykę elektroniczną, jaką znamy dzisiaj. Ich historie, jak i przygody ich właścicieli, poznacie w najnowszej publikacji Roba Forda Members Only.

Nowa książka przedstawiająca przedmioty kultowe dla rozkwitu kultury rave i gatunku acid house na przełomie lat 80. i 90. ukaże się już 1 września nakładem wydawnictwa Velocity Press. Publikacja Members Only to jednak nie tylko wystawa plakietek sprzed kilku dekad. Dla jej autora, Roba Forda, przedmioty te reprezentują początki kultury rave i stanowią pełnoprawne dzieła sztuki z okresu kształtowania gatunku acid house. W książce znajdziemy ponadto wywiady z najważniejszymi przedstawicielami ówczesnej sceny. Dzięki niej poznamy również uczestników kultowych imprez, a nawet domniemanego twórcę świecących w ciemności bransoletek.

Z magazynów do VIP-owskich loży

Kultura rave nie od razu zagościła na salonach. Pierwsze imprezy organizowane na obrzeżach Chicago, a później na brytyjskich suburbiach, odbywały się często w opuszczonych magazynach. Te oddolne inicjatywy postawiły jednak fundamenty stylu, który szybko poznał cały świat. Choć u swych podstaw miał kontrkulturowe, jeśli nie nawet antyestablishmentowe wartości, rave w pewnym momencie również zaczął rodzić swoich celebrytów, managerów, promotorów i właścicieli.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Zobacz jak wyglądały VIP passy z pierwszych rave'ów, w książce "Members Only"
Fot. Velocity Press / Facebook

Nie ma w tym rzecz jasna nic złego. Kultura rave i nierozerwalnie z nią związany gatunek acid house potrafiły wypełnić kreatywną energią nawet ten pozornie żmudny proces kształtowania jej struktury. Dowodem na to mogą być pierwsze karty VIP, zachowane po imprezach sprzed trzech dekad. Są one świadectwem nie tylko początków formalizacji pewnego ruchu. Udowadniają one również, że równie błahy przedmiot, jak plastikowa plakietka VIP, może zostać stworzony w ciekawy i kreatywny sposób.

Dla tych, którzy nie mogli tam wówczas być, Members Only daje kawałek historii kultury rave, który możemy wziąć do rąk. Nie wiedzieliśmy, że karty członkowskie i wejściówki, które dostaliśmy kilkadziesiąt lat temu, będą miały swoją własną, wspaniałą historię do opowiedzenia

– komentuje DJ Phantasy.

To właśnie sztuka zawarta w tych prostych przedmiotach z lat 90. zainspirowała Roba Forda do stworzenia książki Members Only.

Wstęp tylko dla osób członkowskich

Publikacja, która ukaże się nakładem wydawnictwa Velocity Press już na początku września, zawiera opisy ponad 500 przedmiotów. W Members Only znajdziecie pamiątki z eventów i lokali, takich jak The Haçienda, Ministry of Sound, Eclipse, Jungle Fever, Raindance, Labyrinth czy Amnesia House. Wśród nich znajdziemy karty członkowskie oraz wejściówki i zaproszenia VIP dla najważniejszych członkiń i członków kultury rave.

Zobacz jak wyglądały VIP passy z pierwszych rave'ów, w książce "Members Only"
Fot. Velocity Press / Facebook

Choć publikacja skupia się na latach 80. i 90., najstarszy zachowany przedmiot w kolekcji stworzonej przez Roba Forda jest datowany na rok 1874. Karta członkowska z XIX wieku ma zwrócić uwagę czytelników, jak długo podobne artefakty towarzyszą naszej kulturze.

Na ponad 400 stronach książki nie znajdziemy jednak samych pamiątek. Najważniejszym elementem publikacji są rozmowy ze świadkami rozkwitu kultury rave.

Nie tylko VIP

Rob Ford wykonał na potrzeby Members Only iście tytaniczną pracę. Dzięki jego zaangażowaniu w powstanie tej wyjątkowej publikacji, możemy znaleźć na jej stronach świadectwa kształtowania się kultury rave. W książce znajdziemy nie tylko rozmowy z najważniejszymi przedstawicielami sceny acid house. Poznamy w niej również promotorów, MC, projektantów, jak i zwykłych uczestniczek i uczestników pierwszych brytyjskich rave’ów.

Na stronach Members Only znajdziemy m.in. rozmowy z takimi postaciami jak Danny Rampling (Shoom), Justin Berkmann (Ministry Of Sound) czy Joe Wieczorek (Labirynt). W książce przeczytamy również wyjątkowy wywiad z Jenni Rampling, odpowiedzialną razem z Dannym za kultowy dla kultury rave klub Shoom.

Dla Roba Forda stworzenie tej książki, zawierającej wyjątkowe i rzadkie „rave memorabilia” było czymś w rodzaju pracy z miłości. Intencją Forda było zarejestrowanie zjawiska, które trwało tylko przez bardzo krótki czas. Było to na samym początku tego, co obecnie nazywamy „UK rave culture”. Skrupulatnie zebrał i udokumentował ważną część elementów, które stworzyły scenę. Ta blisko 35 lat później wciąż jest silna i stała się globalnym ruchem kulturowym w dziedzinie muzyki i mody

– mówi Anton Le-Pirate, który współpracował przy tworzeniu książki.

Preorder Members Only możecie zamówić już teraz za pośrednictwem wydawnictwa Velocity Press.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →