Jak charakter miasta może wpływać na dane brzmienie? Odpowiada autor książki „Out of Space”

Fot. Valentin Bonjour/Unsplash
News
Wielka Brytania: zatrważające dane

Publikacja ukazująca się nakładem Velocity Press zabiera nas w podróż po kluczowych miastach dla kultury klubowej w Wielkiej Brytanii. Out of Space to jednak nie tylko wgląd w nocne życie na Wyspach. Autorzy książki zwracają uwagę na niepokojące zmiany na klubowej mapie.

Dla Jima Ottewilla kluby to bijące serca miast. Choć często potrafią znajdować się na ich obrzeżach, w miejscach, do których w innym wypadku nie uczęszczamy, są przestrzenią, w której kształtuje się wspólnota, a mieszkańcy mogą dać upust swojej energii i kreatywności. Jednak rola takich przestrzeni jest coraz częściej pomijana, a kultura klubowa coraz mocniej odczuwa tego efekty. Książka Out of Space jest więc nie tylko przewodnikiem po najważniejszych miastach imprezowej mapy Wielkiej Brytanii. Staje się ona również świadectwem początków kultury, która zmienia się na naszych oczach.

Out of Space: Jak miasta Wielkiej Brytanii ukształtowały kulturę rave

Out of Space zabiera swoich czytelników i czytelniczki w trasę po Wielkiej Brytanii, śladami początków kultury rave. Jim Ottewill przeprowadza nas nie tylko po metropoliach pokroju Londynu czy Manchesteru. W jego najnowszej publikacji poznajemy również zakamarki Sheffield, Coalwille czy Todmorden, których lokale widziały początki kultury klubowej, jaką znamy dzisiaj.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Out of Space to jednak nie tylko opowieść o przeszłości. W książce znajdziemy również komentarz dotyczący momentu zwrotnego kultury rave, jakiego jesteśmy obecnie świadkami, jak i przyszłości, jaką może on przynieść. Poza historią nocnych klubów znajdziemy w niej również prężnie działające „pirackie radia”, rozrastające się festiwale muzyczne czy opowieści poświęcone kulturze sound system.

Out of Space bada związek między naszymi miastami a kulturą klubową, jej ewolucję i przyszłość. Kluczowym pytaniem, jakie zadałem artystom, DJ-om, promotorom i właścicielom klubów, jest to, czy miejsce nadal może wpływać na brzmienie, które z niego płynie. A może internet i świat online rozwalił któreś z tych rozróżnień?

wyjaśnia Jim Ottewill.

Wiele klubów zamyka drzwi na stałe

Obecna sytuacja przestrzeni klubowych nie napawa optymizmem. Jak podawała grupa UKHospitality, reprezentująca ponad 700 brytyjskich firm, będących właścicielami blisko 100 tys. lokali, prawie jedna trzecia klubów na Wyspach przestała działać od 2015 roku. Siedem lat temu w UK operowało ich ok. 1700, z których do połowy ubiegłego roku przetrwało zaledwie 1200. W samym Londynie, w trakcie ostatnich pięciu lat, swoje drzwi na stałe zamknęła blisko połowa klubów.

Jak charakter miasta może wpływać na dane brzmienie? Odpowiada autor książki "Out of Space"
Fot. Jack Davis Alamy

Za zmniejszenie liczby lokali imprezowych odpowiada w dużej mierze pandemia. Jednak wśród wyzwań, przed jakimi stoją właściciele, możemy również wymienić postępującą gentryfikację, szalejący wzrost cen lokali i inflację sięgającą w Wielkiej Brytanii prawie 8 procent.

Od zarania dziejów ludzie mieli potrzebę spotykania się i poruszania przy muzyce. Być może zaczęło się to w jaskiniach, ale obecnie odbywa się w klubach. Te jednak często można znaleźć w ukrytych zakątkach naszych miast i miasteczek. A przynajmniej tak było, dopóki miejsca te nie zaczęły grać w takt deweloperów, a nie DJ-ów. W Londynie, w ciągu pięciu lat do 2016 roku zniknęła połowa klubów. Kolejna jedna czwarta zamknęła się w wyniku dewastacji Covid. I co teraz?

– czytamy w opisie książki Out of Space.

Porozmawiaj o przyszłości swojego klubu

Promocji książki towarzyszyć będzie pięć wydarzeń organizowanych w różnych lokalach, rozrzuconych po całej Wielkiej Brytanii. Objazd startuje w Glasgow 14 lipca. Tam, w klubie Rubadub, autor książki rozmawiać będzie na temat wyzwań i sukcesów współczesnej sceny klubowej.

W miarę jak nasze życie staje się coraz bardziej zdigitalizowane, a nieruchomości coraz cenniejsze, przyjrzymy się nowym modelom klubowym powstającym w XXI wieku. Nie jest to więc epitafium, lecz raczej okrzyk mobilizujący. Chcemy celebrować wytrwałość klubów, która budzi prawdziwe powody do zachwytu.

– zapowiada Jim Ottewill.

W spotkaniach uczestniczyć będą również najważniejsi reprezentanci branży. W Glasgow Jim Ottewill będzie rozmawiał m.in. z Mikiem Grievem, odpowiedzialnym za działający już ponad trzy dekady klub Sub, Mairi MacKenzie, współpracującą z grupą Night Fever czy Lynn Macdonald, współpracującą z klubem Soundhaus.

Jak charakter miasta może wpływać na dane brzmienie? Odpowiada autor książki "Out of Space"
fot. Alexander Popov/Unsplash

Autora Out of Space będziecie mieli również okazję spotkać kolejno w Liverpoolu, Londynie, Sheffield oraz Bristolu.

Jim był w okopach sceny klubowej tak wcześnie, jak tylko pamiętam, chłonąc różne dźwięki, przestrzenie i kultury muzyczne. Jest naprawdę zanurzony w tej scenie i ma szczerą pasję do krainy klubów i wszystkiego, co z nią związane

– komentował wydanie publikacji Toddla T.

Książkę Out of Space możecie kupić w formie ebooka oraz papierowej za pośrednictwem strony wydawnictwa Velocity Press.



Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →