Wrześniowe techno podcasty, obok których nie można przejść obojętnie

Artykuł
Milena Głowacka / Wrzesień 2020

W maju tego roku zostało opublikowane pierwsze podsumowanie techno podcastów polskich artystów. W ciągu ostatnich 5 miesięcy przewinęło się blisko 50 różnych artystów, dlatego wrześniowa odsłona nie będzie odejściem od normy. Przed Wami kolejna "10", która we wrześniu najbardziej utkwiła nam w pamięci.

Nie trudno zauważyć, że jesteśmy świadkami małej powtórki rozrywki. Z wiosennej rozrywki. Covid-19  nie odpuszcza i nie daje o sobie zapomnieć. Niestety. Z coraz to mocniejszym impetem, bombarduje nas tysiącami nowych zachorowań i na nowo wprowadzanymi obostrzeniami.

Wrzesień 2020: Podcasty polskich artystów i nowe lockdowny

W cieniu ponownie zamykanych klubów i odwoływanych imprez, miejsce na piedestale otaczającego nas scenicznego anturażu ma i tak muzyka. Nieważne w jakiej formie, okolicznościach, z jakiej platformy, klubu czy nośnika. Nie ważne w jakim tempie, ile trwa i przez kogo jest grana. No, może poza tym ostatnim. Jako zagorzały fan polskich artystów, tym bardziej będę podkreślał ich rolę, w tych trudnych dla sceny klubowej czasach.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

99,9% x 7: Milena Głowacka live

Pierwszy z dwóch podcastów „dziewiątkowej” serii w zestawieniu. Na pierwszy ogień idzie artystka, którą bez cienia wątpliwości, można określać mianem dumnej reprezentantki polskiej sceny na obczyźnie. Mieszkająca na odległej Islandii, Milena Glowacka, w typowym dla siebie stylu, skupia się na estetyce dronowych dźwięków, brzmieniach eksperymentalnych, hipnotycznych, psychodelicznych i techno, w którym łatwo się zapomnieć. Absolutna pozycja obowiązkowa. Bezapelacyjny numer 1!

Miejsca w techno, gdzie… #174: Post Scriptum

 

Post Scriptumpostać na polskiej scenie anonimowa i tajemnicza do tego stopnia, iż do niedawna niewiadomym było, skąd dokładnie pochodzi. Jak się później okazało, jest to jeden z aliasów Piotra Śliwińskiego, kryjącego się obecnie pod pseudonimem Echoplex, czy w przeszłości jako Microplex i Les Autres Circuities. Grający najczęściej live acty Peter, tym razem zaserwował nam mix, w którym zawarł utwory takich artystów jak Phara, Moteka, FJAAK czy z rodzimego podwórka, Larixa.

Exist X Root Takeover w/ Abu Zeinah

Nie będę ukrywał, że cieszę się z najnowszego podcastu w wykonaniu Kamila. Jak sam przyznaje – najlepiej odnajduje się w tzw. „alien techno”. Określenie to idealnie oddaje jego ostatnie EP Silurian, wydane dla Behind The Stage. Stacjonujący w Berlinie artysta, tym razem zaserwował nam ciężki i industrialny set z wykorzystaniem specjalistów w tym fachu: Dax J, UVB czy Keepsakes.

BTS Podcast 187 – ldwq.

Zaledwie 20-letni Kuba to kolejna nadzieja polskiej sceny techno. Debiutując w wieku 17 lat w poznańskim Projekt Lab, swoim głębokim i hipnotycznym setem wiadomym było, że z czasem będzie o nim tylko głośniej. Ldwq. – jak to on – prezentuje deep techno z prawdziwego zdarzenia. Utwory tobias. – Keep Me Inside, Evigt MorkerFrihet i InlandLiberty Bell, tylko to potwierdzają.

99,9% x 8: Penera

W chwili, gdy piszę opis do podcastu Penery, uśmiech nie schodzi z mojej twarzy. A wszystko za sprawą występu duetu Sierra Cosworth & LADA, którzy na sierpniowym „Maratonie Miłości” zorganizowanym przez 999, zagrali jednego z najlepszych setów tamtej imprezy (subiektywna ocena przyp. red.). Dlatego drugie „dziewiątkowe” nagranie września z automatu musi znaleźć się w niniejszym zestawieniu. Dodatkowy plus za kawałek DJ Gigola & Kev KokoBlow, zasłyszany również na wspomnianej imprezie.

Miejsca w techno, gdzie… #176: Random Sequence

Dorobek artystyczny Mikołaja w wieku zaledwie 23 lat może robić niemałe wrażenie. Wydane EP w wytwórniach takich jak DRVMS, Unknown Timeline, Frequenza, Devotionczy nadchodzące w rosyjskiej oficynie Korpus 9pokazują wysoką klasę producencką reprezentanta kolektywu Nocturn. Podobnie, jak świetna selekcja, zawarta w drugim uwzględnionym nagraniu platformy Miejsca w techno gdzie. A w nim usłyszymy utwory od m.in. Reeko, Adriany Lopez, Clerica i New Frames.

Raev @ Ciało otwarcie

Najdłuższy, bo 2,5-godzinny podcast, nagrany przy okazji wrześniowej imprezy z Clarą Cuve. Wciągająca podróż Raeva, rezydenta Ciała, począwszy od monologu Taco Hemingwaya z końcówki utworu Big Pharma pochodzącego z najnowszego albumu Europa, wieńczy klasyk lat 90. w wykonaniu Olive i jej ponadczasowym You’re Not Alone. Ponadto The Horrorist, Vladimir Dubyshkin, Dax J, Klangkuenstler, In Verruf i wielu, wielu innych.

Tech-room 29 Podcast 07 [Resident Mix] – Vodec

Kolejna pozycja to Vodec, reprezentujący wrocławski kolektyw Tech-room 29. Dwuletnia obecność Pawła na scenie pozwoliła mu w niedługim czasie zostać rezydentem Wyspa Tamka. Jego najnowszy mix to mieszanka klasyki z Benem Klockiem na czele (Subzero w remixie Function-Regis) i wciąż młodych, ale doświadczonych już producentów jak D.Dan (Sun Over I-5 South), Lag (Trema) i Nicolas Jaar (Fight).

Kaotik – Wisłoujście 2020

Przeglądając facebookową tablicę i dziesiątki platform trafiłem na dość rzadki okaz. Mowa o Kaotiku i jego najnowszym podcaście, nagranym przy okazji tegorocznej edycji Wisłoujścia. Dlaczego rzadki okaz? Ponieważ rezydent Sfinksa i głowa PLURED nieczęsto publikuje w sieci swoje nagrania. Dlatego ukłon w jego stronę, tym bardziej za selekcję: Norbek, UVB, Jokasti & Nek czy Endlec.

Siasia @ 5uinto Sessions #34

Klasyczny już last but not least przypada w tym miesiącu Siasi. Jego klasyczny set 4×4, nagrany dla brazylijskiej platformy 5uinto, z pewnością wyróżnia się od reszty. Niemniej, stanowi ciekawą odskocznie od głębokich, hipnotycznych, czy zdecydowanie mocniejszych brzmień, dominujących w comiesięcznym zestawieniach.

Zdjęcie główne: Milena Glowacka – Fot. Kaja SulimaPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →