Tauron Nowa Muzyka Katowice 2023 – pierwszy polski rzut

Earth Trax / fot. Ania Bystrowska
Festiwale Zapowiedzi
Bartosz Kruczynski Earth Trax

Do programu 18. edycji katowickiego festiwalu dołącza aż 12 artystów i artystek z Polski. Tauron Nowa Muzyka Katowice to wydarzenie, które od początku akcentuje lokalny charakter i co roku widać to po jego programie. Również nadchodząca edycja Taurona będzie obfitować w krajowych twórców i twórczynie - od największych gwiazd alternatywnego popu, przez undergroundowych didżejów/didżejki i wirtuoza fortepianu, po eksperymentalne projekty dźwiękowe. Latem, w Strefie Kultury, w sercu stolicy Górnego Śląska, usłyszymy pełny przekrój przez to, co w rodzimej muzyce obecnie najciekawsze.

Trochę elektroniki

Światowi ambasadorowie polskiej elektroniki – wrocławski duet Skalpel – powrócili w zeszłym roku ze świetną płytą Origins. Podczas festiwalu zagrają w 6-osobowym składzie. Podczas tegorocznego festiwalu będzie to z pewnością jeden z najbardziej obleganych koncertów.

Skalpel – Why Not Jungle

Koniecznie przeczytajcie naszą recenzje: Precyzyjne cięcia. Skalpel wracają z najlepszą płytą od lat

Futurystyczną wizję współczesnej muzyki klubowej zaprezentuje Earth Trax, czyli Bartosz Kruczyński, jeden z najbardziej wszechstronnych polskich producentów i didżejów, laureat tegorocznej edycji plebiscytu Munoludy 2022.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Earth Trax – Ambient Dance

Z kolei radykalną elektronikę zaprezentuje Avtomat, czyli queerowy producent, didżej i wokalista związany z kolektywem Ciężki Brokat.

Granko – Avtomat / November 19 / 6pm-7pm

Sprawdź także: Avtomat promuje polską scenę w wyjątkowym miksie dla RA

Nowa alternatywa

Nieskrępowana energia sceniczna, będąca fuzją ambitnego popu i punkowego żywiołu, to domena Yann – nie mylić z Jannem od Gladiatora!

Wystąpi również pianista Bartek Wąsik, który ostatnio podbił serca słuchaczy albumem Daydreamer, zawierającym emocjonujące interpretacjami twórczości Radiohead.

Bartek Wąsik plays Radiohead / Everything In Its Right Place

T’ien Lai specjalizuje się w eksperymentach bazujących na inspiracjach z ulicznej muzyki miast Afryki i Ameryki Południowej. W skład grupy wchodzą uznani muzycy, jak perkusista Qba Janicki oraz klawiszowiec Łukasz Jędrzejczak (JAVVA, Alameda 5) i gitarzysta Jakub Ziołek (Stara Rzeka, Alameda 5). Ich występ może stać się jednym z największych zaskoczeń podczas tegorocznej edycji festiwalu.

T’ien Lai – Serca miast zatrzymują się

Jak co roku na festiwalu nie zabraknie dobrego jazzu. EABS meets Jaubi to supergrupa powstała na bazie muzycznej fuzji jazzmanów z Polski i Pakistanu. Połączenie fortepianu, syntezatorów, potężnej sekcji dętej oraz soczystego basu i perkusji spotka się z mistrzami tabli i sarangi oraz subtelnymi akcentami gitary elektrycznej. Tej międzynarodowej orkiestry po prostu nie można przegapić. Członkowie EABS wystąpią na festiwalu także pod nowym szyldem Zima Stulecia. Świeżo powołany projekt prezentuje elektroniczną wersję muzyki improwizowanej.

Zima Stulecia – Ostatnia taka zima

Znane twarze sceny z nowym materiałem

Fanów z pewnością ucieszy ogłoszenie kilku spośród największych osobowości polskiej sceny alternatywnej. Wszyscy pojawią się na festiwalu ze specjalnym repertuarem. W czerwcu usłyszymy m.in. Laureata Paszportu Polityki 2022. Przemysław Jankowiak, popularnie znany pod aliasem 1988, już kilkakrotnie występował na Tauron Nowa Muzyka Katowice z nieistniejącym już projektem Syny. W tym roku artysta zaprezentuje swój świeży solowy materiał, którego inspiracją jest ambient, jungle i muzyka basowa.

Brodka – Sadza (1988 Rework)

Sprawdź: Skalpel z nową interpretacją utworu Brodki

Z kolei doskonale znany i lubiany wokalista Baasch zaśpiewa w towarzystwie wokalistki zespołu Bokka, prezentując materiał z nadchodzącego, jeszcze nie wydanego albumu.

Baasch – Miasto

W nowej formule zagrają także Fisz Emade. Tym razem bracia Waglewscy zaprezentują się w konwencji elektronicznego tria. W czerwcu w Katowicach usłyszymy wariacje na temat utworów znanych z płyt Tworzywa, ale w zupełnie innej formie. Będzie to pierwszy od lat częściowo improwizowany występ Fisza i Emade w takim składzie.

Fisz Emade Tworzywo – Za Mało Czasu (Zuchy Dance Dub)

Z kolei Błażej Król zagra materiał z najświeższego, siódmego już albumu W każdym (polskim) domu. Ta bardzo popowa i taneczna, choć również refleksyjna płyta pięknie wybrzmi na żywo w Katowicach!

Błażej Król – Nic nowego

Tauron Nowa Muzyka Katowice 2023 – bilety

W sprzedaży na stronie Biletomat.pl pozostają karnety jednodniowe, za 199 zł oraz 2-dniowe w cenie 349 PLN, a na stronie wydarzenia dostępne karnety 3-dniowe w cenie 439 PLN. Warto podjąć decyzję o zakupie już teraz, bo po 15 kwietnia cena biletów wzrośnie.Warto odnotować, że to jeszcze nie koniec niespodzianek, bo odsłanianie programu Tauron Nowa Muzyka Katowice 2023 nadal trwa. Organizatorzy zapowiadają, że kolejni artyści dołączą już niebawem!

Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022 aftermovie (extended)Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →