Avtomat promuje polską scenę w wyjątkowym miksie dla RA
Los bywa czasem przewrotny. Oto potężną przysługę naszej rodzimej scenie elektronicznej zrobił ktoś, kto został przez tę scenę niedawno scancelowany.
Mirki z Polskiej Fundacji Narodowej
Jest w Polsce taka jedna fundacja, dumnie nazywająca się Polską Fundacją Narodową (PFN), która została utworzona przez 17 spółek Skarbu Państwa celu budowy i promowania polskiej marki. Podmiot ten wynajął za 27 mln zł amerykańską agencją PR-ową White House Writers Group, która miała sprawić, że o Polsce będzie głośno na świecie. Sprawa okazała się zupełną klapą – agencja nagrała m.in. kilka filmików o naszym kraju, które delikatnie rzecz biorąc, nie cieszyły się dużą popularnością. Tymczasem prawdziwa i skuteczna promocja Polski i polskiej kultury odbywa się w sposób, który tym wszystkim Mirkom z PFN-u nie przyszedłby do głowy nawet za 100 lat.
Najlepsza promocja polskiej sceny elektronicznej od lat
Mowa o oddolnych, niekomercyjnych inicjatywach, w które angażują się nasi rodzimi artyści. Najświeższy przykład takich działań to miks przygotowany dla słynnego portalu Resident Advisor przez DJ-a, producenta i wokalistę – Avtomata. Powiedzmy sobie bez ogródek – ten miks wydaje się najlepszą od długiego czasu światową promocją polskiej sceny elektronicznej. – Ludzi z RA bardzo zaciekawił mój pomysł na ten miks, czyli przekrojowe przedstawienie sceny środkowo- i wschodnioeuropejskiej w kontekście klubowej muzyki, która nie łapie się pod rządzący w imprezowym świecie mainstream – opowiada nam Avtomat, który na swoją „składankę” wybrał aż 70 numerów! Przy swojej selekcji zamieszkały na stałe w Warszawie artysta kierował się m.in. maksymą „all killer, no filler” (z ang. „wszystko bangery, bez zapychaczy”) oraz chęcią zawarcia w miksie pewnych konkretnych ukłonów w stronę polskiej sceny muzycznej, “puszczenia oczka” do rodzimej publiki i szepnięcia im po cichu “Zachody nie znajo”.
Dlatego klamrą kompozycyjną w miksie jest “Chodź tu do mnie”, numer otwierający ostatni album Naphty, w którym śpiewa Mala Herba (przez 3 lata miałem przyjemność współtworzyć m.in. z nią kolektyw Oramics). Z tego samego powodu jednym z pierwszych numerów jest mój, niepublikowany jeszcze, remiks “Bedoesiary”, a przedostatnim jest mój ukochany utwór Caroline Polachek – kumacie suchar? (śmiech) W drugiej połowie miksu można znaleźć też zmiksowany nieśmiertelny klasyk polskiej muzyki tanecznej w wykonaniu mojego rodaka z Torunia, który przez publiczność został wsadzony już wiele lat temu w szufladkę “cepelia” (moim zdaniem niesłusznie). Jest tu również heheszek w postaci „Poland” Lil Yachty’ego w remiksie Sempreya, szkoda, Blu Terra czy Gsoha Savage
– opowiada Avtomat.
Avtomat – canceling, który nie powinien mieć miejsca
Działanie Kajetana Łukomskiego (prawdziwe imię i nazwisko Avtomata) jest o tyle interesujące i znaczące, że muzyk ten niedawno został przez polską scenę elektroniczną niejako scancelowany. Wszystko przez fakt, że w szczycie zakażeń Covid-19, w marcu 2021 roku wrzucił na swój prywatny profil na FB listę nielegalnych imprez pandemicznych wraz z plakatami. Części środowiska postępowanie Avtomata bardzo się nie spodobało.
W kilka tygodni wokół posta obrosły legendy o tym, że niby robiłem najazdy na imprezy, dzwoniłem z donosami na policję i tym podobne bzdury. Ja po prostu chciałem przerwać zmowę milczenia, miałem dobre intencje, no ale wiadomo, takimi jest wybrukowana droga do piekła i to piekło całe wylało mi się na głowę. Dostawałem pogróżki, otworzył się wór z homofobią, wielokrotnie obcy ludzie wprost życzyli mi śmierci albo choroby. Do dzisiaj dostaję odmowy od dużych festiwali, które współpracują z osobami, które mają do mnie żal, a w większości dużych klubów w Polsce jestem niemile widzianą osobą, nie mówiąc o tym, że po prostu mnie nie bookują
– zwierza się w rozmowie z nami Kajetan.
Sytuacja była na tyle poważna, że Avtomat popadł w depresję i zaczął powątpiewać, że to, co robi, ma jakikolwiek sens. Nie poddał się jednak i zaczął działać na własną rękę, realizując się muzycznie za granicą, głównie w Berlinie. W 2022 roku wystąpił m.in. w Berghain oraz wydał EP-kę w londyńskiej wytwórni 51-53 Records. Zaczął przyjmować także antydepresanty, dzięki którym świat znów zaczął dla niego nabierać kolorów i wartości.
Scena, która mnie anulowała to w dużej mierze scena techno (a numery, które gram w miksie dla RA trudno nazwać techno), w której i tak niespecjalnie było dla mnie miejsce. Często są to miejsca i inicjatywy zapyziałe ideologicznie, które pod płaszczykiem tęczowych grafik, specjalnych imprez na Dzień Kobiet i haseł w stylu “PLUR” i “równość” kontynuują swoją głównie hetero-męską politykę bookingową i nieodpowiedzialne podejście do publiczności rodem z początku lat 00. Niespecjalnie jestem zainteresowany współpracą z tak wyglądającą sceną, wolę budować coś na własnych, prawdziwie równościowych zasadach i właśnie takie twórczynie i twórców wspierać, dając im platformę w swoich miksach i na swoich imprezach
– opowiada Łukomski.
Avtomat Mix RA
O tym, że Avtomat powrócił do formy świadczy najlepiej przygotowany przez niego miks dla Resident Advisor, który w tym tygodniu znalazł się w podsumowaniu najlepszych miksów roku Mixmaga! Jeśli 70 numerów na raz to dla was za dużo, to, jak mówi sam zainteresowany, odsłuch możecie podzielić na kilka „odcinków” i obcować z nimi niczym z serialem. Znajdziecie więc odcinek o jungle, electro, dum’n’bassie czy industrialu. Na domiar tego czeka tu na was kilka wyjątkowej urody rarytasów, jak m.in. niewydany nigdzie od wczesnych lat 2000 rave’owy numer Fokusa z Paktofoniki, remiks Keshy w wykonaniu Danny’ego L Harle czy kilkanaście niewydanych jeszcze VIP mixów i nadchodzących wydawnictw. Pierwszy z tych kawałków Avtomat poznał dawno temu na jednej z licealnych imprez u znajomej z klasy. Jej siostra odkopała gdzieś na Chomiku czy innym Kazaa calusieńki materiał z niewydanego materiału Brak2Sensu, który wyszedł spod ręki nikogo innego, jak właśnie Fokusa.
Żeby było jeszcze ciekawiej w miksie znajdziecie sporo folkowych wokali, do których ucho Avtomat ma szczególną słabość. Artysta od blisko 13 lat związany jest z muzyką tradycyjną i folkową – poznał ją dogłębnie na cyklu warsztatów i imprez z tradycyjnymi tańcami i muzyką z różnych rejonów świata. Stąd też na Avtomat RA mix trafił m.in. jego nadchodzący singiel z Ifi Ude czy numery oparte na samplach wokali bułgarskiego chóru Misteriyata i Bŭlgarskite Glasove. Nie zabrakło też zaśpiewów tradycyjnie arabskich, afrykańskich czy południowoamerykańskich. Nie pozostaje wam zatem nic innego, jak wysłuchać tej wyjątkowej propozycji Avtomata na początek 2023 roku, enjoy!
Avtomat – RA mix (tracklist)
1. Naphta & Mala Herba – Chodź tu do mnie [PL]
2. Tibasko – Traces (Extended Mix) [UK]
3. Ifi Ude – Intro (Avtomat Remix) [PL, upcoming]
4. Endless Mow – spellcasters [UK]
5. INVT – NAGUARA [US]
6. 2115 & Bedoes – BEDOESIARA (Avtomat Bootleg) [PL, upcoming]
7. Octoptic – Underdog [MX]
8. Gora & Eloy – Melting Alien [DE]
9. Miss Jay – Shoulda Let You Go [RO]
10. Liar – Ritmo [RO, upcoming]
11. lym. – CARACOL (XXIII) [BR]
12. Eynka – Shadow Dance [UK]
13. Ancestral Vision – Plasma Twins (feat. Krabs) [CZ, upcoming]
14. wristboi – U POLO [US]
15. Blu Terra – Oooze [PL, upcoming]
16. Chandé & yourboykiran – Pani Puri Pirates [UK]
17. Avtomat – Nieludzie (Ignorance Ha) [PL]
18. Dehousy – Manda Le (Liar Optimix) [FR/RO]
19. Drippin – Waterfall [NO]
20. Slick Shoota – Dragonfly [NO/CA]
21. Miss Jay – Soma Club Tool [RO, unreleased]
22. Stolen Velour – Bacardi [UK]
23. WE ROB RAVE – IN ANOTHER WORLD WE ARE DANCING TOGETHER [PL]
24. Fracture – Latee Killer [UK]
25. Particle – Fall 2 Fast [UK]
26. John B – Up All Night (Epic Mix) [UK]
27. Nikki Nair – Mango [US]
28. Sully – Scram [UK]
29. Flume – Go (Otik Remix) [AU/UK]
30. Kray – Ghost In The Shell [UK, unreleased]
31. Bloc Party x Kray – Stay On The Prayer (Avtomat Bootleg) [PL, upcoming]
32. Andriy Kostyukov – lower ground [UA, unreleased]
33. Evius – Pure ADHD Music [PL, unreleased]
34. lym. – Request Denied [UK]
35. Opus III – Fine Day (DSF Remix) [UK/GR]
36. Krenz – ROLLER WIADOMO O CO CHODZI [PL]
37. Danny L Harle – KESHA REMIX F3 [UK/US, unreleased]
38. Korma – ZGMF-X19A [US]
39. Two Shell x Sugababes – [round] [UK, unreleased]
40. Stolen Velour – Nia [UK]
41. Re:drum – Payne [UA]
42. Re:drum – Tabor [UA]
43. Grzegorz Z Ciechowa – Piejo Kury Piejo [PL]
44. Dark Sky – Neon [UK]
45. Small Car NRG – Overkill [UK]
46. Naaah – Ta Me Duck (KΣITO Remix) [US/JP]
47. Danny L Harle – Me4U (A. G. Cook Remix) [UK]
48. SONIKKU – A Thousand Plateaus [UK]
49. Dua Lipa x Le Dom – Dodge Him (Avtomat Bootleg) [US/PL, upcoming]
50. Semprey – Cala [PL]
51. Avtomat – Dzwoni Doopsko [PL]
52. Baasch – Język (Avtomat Re-Pisk) [PL]
53. Breaka – Mass Gathering [UK]
54. MYSTXRIVL x Sokos – Spark [PL]
55. blΔnc – Kanda [DE]
56. Hamdi – Skanka [DE/MA]
57. Egoless – Empire of Dirt [HR]
58. D-JAHSTA – Slug Bass (SHVA Flip) [GR/UK]
59. szkoda – ra-tings bonanza [PL]
60. Plastician – The Search (Kahn & Neek Remix) [UK]
61. Lil Yachty – Poland (Semprey Edit) [US/PL]
62. alptrack x sepha – POP THAT [US]
63. ISNT – Good morning, Dave [PL]
64. gosha savage – tecna train [PL, upcoming]
65. Octoptic – Cuarta [MX, unreleased]
66. RYTERSKI – Malambo No. 69 [PL]
67. ABADIR – Mutate [EG]
68. Fokus – A.L.a.R.M [PL, unreleased]
69. DJ śmiechawa – Śmiechawa Theme [PL]
70. cadeu – LANGUAGE [DE]
71. Caroline Polachek – The Gate (Extended Mix) [UK]
72. Naphta & Mala Herba – Chodź tu do mnie [PL]