Avtomat promuje polską scenę w wyjątkowym miksie dla RA

fot. Materiały prasowe
Artykuł
Najlepsza promocja polskiej sceny elektronicznej od lat

Los bywa czasem przewrotny. Oto potężną przysługę naszej rodzimej scenie elektronicznej zrobił ktoś, kto został przez tę scenę niedawno scancelowany.

Mirki z Polskiej Fundacji Narodowej

Jest w Polsce taka jedna fundacja, dumnie nazywająca się Polską Fundacją Narodową (PFN), która została utworzona przez 17 spółek Skarbu Państwa celu budowy i promowania polskiej marki. Podmiot ten wynajął za 27 mln zł amerykańską agencją PR-ową White House Writers Group, która miała sprawić, że o Polsce będzie głośno na świecie. Sprawa okazała się zupełną klapą – agencja nagrała m.in. kilka filmików o naszym kraju, które delikatnie rzecz biorąc, nie cieszyły się dużą popularnością. Tymczasem prawdziwa i skuteczna promocja Polski i polskiej kultury odbywa się w sposób, który tym wszystkim Mirkom z PFN-u  nie przyszedłby do głowy nawet za 100 lat.

Najlepsza promocja polskiej sceny elektronicznej od lat

Mowa o oddolnych, niekomercyjnych inicjatywach, w które angażują się nasi rodzimi artyści. Najświeższy przykład takich działań to miks przygotowany dla słynnego portalu Resident Advisor przez DJ-a, producenta i wokalistę – Avtomata. Powiedzmy sobie bez ogródek – ten miks wydaje się najlepszą od długiego czasu światową promocją polskiej sceny elektronicznej. – Ludzi z RA bardzo zaciekawił mój pomysł na ten miks, czyli przekrojowe przedstawienie sceny środkowo- i wschodnioeuropejskiej w kontekście klubowej muzyki, która nie łapie się pod rządzący w imprezowym świecie mainstream – opowiada nam Avtomat, który na swoją „składankę” wybrał aż 70 numerów! Przy swojej selekcji zamieszkały na stałe w Warszawie artysta kierował się m.in. maksymą „all killer, no filler” (z ang. „wszystko bangery, bez zapychaczy”) oraz chęcią zawarcia w miksie pewnych konkretnych ukłonów w stronę polskiej sceny muzycznej, “puszczenia oczka” do rodzimej publiki i szepnięcia im po cichu “Zachody nie znajo”.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Dlatego klamrą kompozycyjną w miksie jest “Chodź tu do mnie”, numer otwierający ostatni album Naphty, w którym śpiewa Mala Herba (przez 3 lata miałem przyjemność współtworzyć m.in. z nią kolektyw Oramics). Z tego samego powodu jednym z pierwszych numerów jest mój, niepublikowany jeszcze, remiks “Bedoesiary”, a przedostatnim jest mój ukochany utwór Caroline Polachek – kumacie suchar? (śmiech) W drugiej połowie miksu można znaleźć też zmiksowany nieśmiertelny klasyk polskiej muzyki tanecznej w wykonaniu mojego rodaka z Torunia, który przez publiczność został wsadzony już wiele lat temu w szufladkę “cepelia” (moim zdaniem niesłusznie). Jest tu również heheszek w postaci „Poland” Lil Yachty’ego w remiksie Sempreya, szkoda, Blu Terra czy Gsoha Savage

opowiada Avtomat.

Avtomat – canceling, który nie powinien mieć miejsca

Działanie Kajetana Łukomskiego (prawdziwe imię i nazwisko Avtomata) jest o tyle interesujące i znaczące, że muzyk ten niedawno został przez polską scenę elektroniczną niejako scancelowany. Wszystko przez fakt, że w szczycie zakażeń Covid-19, w marcu 2021 roku wrzucił na swój prywatny profil na FB listę nielegalnych imprez pandemicznych wraz z plakatami. Części środowiska postępowanie Avtomata bardzo się nie spodobało.

W kilka tygodni wokół posta obrosły legendy o tym, że niby robiłem najazdy na imprezy, dzwoniłem z donosami na policję i tym podobne bzdury. Ja po prostu chciałem przerwać zmowę milczenia, miałem dobre intencje, no ale wiadomo, takimi jest wybrukowana droga do piekła i to piekło całe wylało mi się na głowę. Dostawałem pogróżki, otworzył się wór z homofobią, wielokrotnie obcy ludzie wprost życzyli mi śmierci albo choroby. Do dzisiaj dostaję odmowy od dużych festiwali, które współpracują z osobami, które mają do mnie żal, a w większości dużych klubów w Polsce jestem niemile widzianą osobą, nie mówiąc o tym, że po prostu mnie nie bookują

zwierza się w rozmowie z nami Kajetan.

Sytuacja była na tyle poważna, że Avtomat popadł w depresję i zaczął powątpiewać, że to, co robi, ma jakikolwiek sens. Nie poddał się jednak i zaczął działać na własną rękę, realizując się muzycznie za granicą, głównie w Berlinie. W 2022 roku wystąpił m.in. w Berghain oraz wydał EP-kę w londyńskiej wytwórni 51-53 Records. Zaczął przyjmować także antydepresanty, dzięki którym świat znów zaczął dla niego nabierać kolorów i wartości.

Scena, która mnie anulowała to w dużej mierze scena techno (a numery, które gram w miksie dla RA trudno nazwać techno), w której i tak niespecjalnie było dla mnie miejsce. Często są to miejsca i inicjatywy zapyziałe ideologicznie, które pod płaszczykiem tęczowych grafik, specjalnych imprez na Dzień Kobiet i haseł w stylu “PLUR” i “równość” kontynuują swoją głównie hetero-męską politykę bookingową i nieodpowiedzialne podejście do publiczności rodem z początku lat 00. Niespecjalnie jestem zainteresowany współpracą z tak wyglądającą sceną, wolę budować coś na własnych, prawdziwie równościowych zasadach i właśnie takie twórczynie i twórców wspierać, dając im platformę w swoich miksach i na swoich imprezach

opowiada Łukomski.

Fot. Jagoda Gawliczek

Avtomat Mix RA

O tym, że Avtomat powrócił do formy świadczy najlepiej przygotowany przez niego miks dla Resident Advisor, który w tym tygodniu znalazł się w podsumowaniu najlepszych miksów roku Mixmaga! Jeśli 70 numerów na raz to dla was za dużo, to, jak mówi sam zainteresowany, odsłuch możecie podzielić na kilka „odcinków” i obcować z nimi niczym z serialem. Znajdziecie więc odcinek o jungle, electro, dum’n’bassie czy industrialu. Na domiar tego czeka tu na was kilka wyjątkowej urody rarytasów, jak m.in. niewydany nigdzie od wczesnych lat 2000 rave’owy numer Fokusa z Paktofoniki, remiks Keshy w wykonaniu Danny’ego L Harle czy kilkanaście niewydanych jeszcze VIP mixów i nadchodzących wydawnictw. Pierwszy z tych kawałków Avtomat poznał dawno temu na jednej z licealnych imprez u znajomej z klasy. Jej siostra odkopała gdzieś na Chomiku czy innym Kazaa calusieńki materiał z niewydanego materiału Brak2Sensu, który wyszedł spod ręki nikogo innego, jak właśnie Fokusa.

Żeby było jeszcze ciekawiej w miksie znajdziecie sporo folkowych wokali, do których ucho Avtomat ma szczególną słabość. Artysta od blisko 13 lat związany jest z muzyką tradycyjną i folkową – poznał ją dogłębnie na cyklu warsztatów i imprez z tradycyjnymi tańcami i muzyką z różnych rejonów świata. Stąd też na Avtomat RA mix trafił m.in. jego nadchodzący singiel z Ifi Ude czy numery oparte na samplach wokali bułgarskiego chóru Misteriyata i Bŭlgarskite Glasove. Nie zabrakło też zaśpiewów tradycyjnie arabskich, afrykańskich czy południowoamerykańskich. Nie pozostaje wam zatem nic innego, jak wysłuchać tej wyjątkowej propozycji Avtomata na początek 2023 roku, enjoy!

Avtomat – RA mix (tracklist)

1. Naphta & Mala Herba – Chodź tu do mnie [PL]

2. Tibasko – Traces (Extended Mix) [UK]

3. Ifi Ude – Intro (Avtomat Remix) [PL, upcoming]

4. Endless Mow – spellcasters [UK]

5. INVT – NAGUARA [US]

6. 2115 & Bedoes – BEDOESIARA (Avtomat Bootleg) [PL, upcoming]

7. Octoptic – Underdog [MX]

8. Gora & Eloy – Melting Alien [DE]

9. Miss Jay – Shoulda Let You Go [RO]

10. Liar – Ritmo [RO, upcoming]

11. lym. – CARACOL (XXIII) [BR]

12. Eynka – Shadow Dance [UK]

13. Ancestral Vision – Plasma Twins (feat. Krabs) [CZ, upcoming]

14. wristboi – U POLO [US]

15. Blu Terra – Oooze [PL, upcoming]

16. Chandé & yourboykiran – Pani Puri Pirates [UK]

17. Avtomat – Nieludzie (Ignorance Ha) [PL]

18. Dehousy – Manda Le (Liar Optimix) [FR/RO]

19. Drippin – Waterfall [NO]

20. Slick Shoota – Dragonfly [NO/CA]

21. Miss Jay – Soma Club Tool [RO, unreleased]

22. Stolen Velour – Bacardi [UK]

23. WE ROB RAVE – IN ANOTHER WORLD WE ARE DANCING TOGETHER [PL]

24. Fracture – Latee Killer [UK]

25. Particle – Fall 2 Fast [UK]

26. John B – Up All Night (Epic Mix) [UK]

27. Nikki Nair – Mango [US]

28. Sully – Scram [UK]

29. Flume – Go (Otik Remix) [AU/UK]

30. Kray – Ghost In The Shell [UK, unreleased]

31. Bloc Party x Kray – Stay On The Prayer (Avtomat Bootleg) [PL, upcoming]

32. Andriy Kostyukov – lower ground [UA, unreleased]

33. Evius – Pure ADHD Music [PL, unreleased]

34. lym. – Request Denied [UK]

35. Opus III – Fine Day (DSF Remix) [UK/GR]

36. Krenz – ROLLER WIADOMO O CO CHODZI [PL]

37. Danny L Harle – KESHA REMIX F3 [UK/US, unreleased]

38. Korma – ZGMF-X19A [US]

39. Two Shell x Sugababes – [round] [UK, unreleased]

40. Stolen Velour – Nia [UK]

41. Re:drum – Payne [UA]

42. Re:drum – Tabor [UA]

43. Grzegorz Z Ciechowa – Piejo Kury Piejo [PL]

44. Dark Sky – Neon [UK]

45. Small Car NRG – Overkill [UK]

46. Naaah – Ta Me Duck (KΣITO Remix) [US/JP]

47. Danny L Harle – Me4U (A. G. Cook Remix) [UK]

48. SONIKKU – A Thousand Plateaus [UK]

49. Dua Lipa x Le Dom – Dodge Him (Avtomat Bootleg) [US/PL, upcoming]

50. Semprey – Cala [PL]

51. Avtomat – Dzwoni Doopsko [PL]

52. Baasch – Język (Avtomat Re-Pisk) [PL]

53. Breaka – Mass Gathering [UK]

54. MYSTXRIVL x Sokos – Spark [PL]

55. blΔnc – Kanda [DE]

56. Hamdi – Skanka [DE/MA]

57. Egoless – Empire of Dirt [HR]

58. D-JAHSTA – Slug Bass (SHVA Flip) [GR/UK]

59. szkoda – ra-tings bonanza [PL]

60. Plastician – The Search (Kahn & Neek Remix) [UK]

61. Lil Yachty – Poland (Semprey Edit) [US/PL]

62. alptrack x sepha – POP THAT [US]

63. ISNT – Good morning, Dave [PL]

64. gosha savage – tecna train [PL, upcoming]

65. Octoptic – Cuarta [MX, unreleased]

66. RYTERSKI – Malambo No. 69 [PL]

67. ABADIR – Mutate [EG]

68. Fokus – A.L.a.R.M [PL, unreleased]

69. DJ śmiechawa – Śmiechawa Theme [PL]

70. cadeu – LANGUAGE [DE]

71. Caroline Polachek – The Gate (Extended Mix) [UK]

72. Naphta & Mala Herba – Chodź tu do mnie [PL]Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →