Avtomat inauguruje „Tańce” – nową wytwórnię polskiej muzyki tanecznej

News
Avtomat 2020

Avtomat powraca z pierwszym od siedmiu lat wydawnictwem. Premiera EPki Gusła (Human Rites) przewidziana jest na 6 listopada.

Nowa EPka od Avtomata

Avtomat jest jednym z najważniejszych artystów queerowych w Polsce, producentem, DJ-em i wokalistą. Organizuje cykle imprez (m.in. Ciężki Brokat), należy też do prężnego kolektywu Oramics. Gusła (Human Rites) to jego pierwsze wydawnictwo od siedmiu lat. Premiera EPki zapowiedziana jest na 6 listopada, nakładem nowego labelu Tańce.

Wydawnictwo powstało w okresie trudnym zarówno dla Avtomata, jak i każdej innej osoby queerowej w Polsce. Muzyka po części narodziła się w trakcie artystycznej rezydencji w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, gdzie kolektyw Oramics odprawił queerowy rytuał uzdrowienia. Artysta opisuje ją jako „kolektywny krzyk społeczności postawionej pod ścianą”.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

W czerwcu 2020, w przeddzień performansu, Avtomat został aresztowany protestując przeciwko bezprawnemu zatrzymaniu Margot Szutowicz z kolektywu Stop Bzdurom oraz narastającej opresji wobec społeczności LGBTQ+ w Polsce. Materiał składa się z czterech agresywnych, klubowych utworów. Ich korzeni można szukać m.in. w polirytmii i synkopach tańców takich jak oberek czy chodzony.

Sprawdźcie także: Avtomat: „Furgonetki, banery i samochody policyjne nie płaczą i nie rzucają się z mostu, jak są „prześladowane” przez ludzi” [wywiad]

Avtomat

Avtomat wkurzony

Avtomat ma również smykałkę domowych perkusjonaliów oraz przerabiania starych pieśni na wokalne drony i desperackie wrzaski. EP-kę otwiera tytułowy numer, w którym łoskot garnków i patelni ułożony jest w wirującą, ażurową strukturę. Pozwala to na pozostawienie przestrzeni w miksie dla wprowadzającego napięcie, gumowego groove’u, który ciągnie kawałek do przodu. Z kolei Szeptucha (Hex Therapy) to Avtomat gotowy do konfrontacji. Producent ściera ze sobą pełne dramaturgii dźgnięcia akordów, wycie wiedźm i metaliczne dźwięki, rzucając klątwę na osoby odpowiedzialne za codzienną przemoc wobec osób queer.

Stop Bzdurom (The Bad Gays) wydaje się być najbardziej wściekłym utworem na płycie. Kawałek dedykowany jest tytułowemu kolektywowi i jego walce z pseudoreligijnymi bzdurami, głoszonymi przez podejrzane organizacje pro-life. Ciężarówki oklejone homofobicznymi hasłami jeżdżą po całej Polsce w obstawie policji, nie dziwi więc, że numer oparty jest na dźwięku rzężącego silnika. Inwazja dźwięków, krzyków, uderzeń i brzmień suki biłgorajskiej nawiązuje otwarcie do tej nierównej batalii.

Zamykający EP-kę kawałek Nieludzie (Ignorance Ha) jest zaktualizowaną wersją utworu ze składanki Total Solidarity wydanej przez Oramics w 2019 roku. Tym razem to nowy minister edukacji Przemysław Czarnek i jego dehumanizujący społeczność LGBTQ+ cytat zostają zagłuszone dźwiękami nadchodzącej zguby. Zniekształcony bas i powolna dekonstrukcja ballroomowej stylistyki brzmią teraz bardziej złowieszczo niż kiedykolwiek.

Avtomat i Tańce

Tańce to wytwórnia polskiej muzyki tanecznej i elektronicznej. Prowadzi ją Łukasz Warna-Wiesławski, dawny współautor festiwalu Unsound. Łukasz jest krakowskim promotorem i DJ-em znanym też jako Rusałka.

Silnie zainspirowani kulturą klubową zbudowaną przez czarnych artystów ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Republiki Południowej Afryki czy Brazylii, poszukujemy nowych środków wyrazu wywodzących się z polskiego instrumentarium folkowego, zapomnianych rytuałów oraz odnoszących się do naszych codziennych doświadczeń w narastająco opresyjnej rzeczywistości.

zdjęcie główne: fot. Karolina JackowskaPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →