J Dilla wiecznie żywy – powstał wyjątkowy dokument o legendzie hip-hopu

fot. Eric Coleman via J Dilla / Facebook
Kultura News
j dilla

W tym tygodniu amerykańska platforma streamingowa Hulu oraz sieć telewizyjna FX opublikują wyjątkowy dokument o życiu jednego z najważniejszych amerykańskich artystów sceny hip-hopowej przełomu wieków - J Dilli.

Ocalić dziedzictwo

James Dewitt Yancey, popularnie znany jako J Dilla, bądź Jay Dee, był jedną jedną z czołowych postaci amerykańskiej sceny hip-hopowej na przełomie millenium. Warto wspomnieć, że wpływ twórczości pochodzącego z Detroit producenta muzycznego, rapera i tekściarza na elektronikę opartą o sample perkusyjne oraz chilloutowe melodie był i jest przeogromny, a do inspiracji jego twórczością odwołują się m.in. Flying Lotus, Bonobo, Gramatik i cała paleta artystów, od reprezentantów downtempo i trip-hopu, aż lo-fi.

Wśród postaci, które korzystały z talentu i umiejętności Jay Dee jako producenta i remiksera lub z nim współpracowały, znalazły się takie nazwy jak m.in. Janet Jackson, De La Soul, Busta Rhymes, A Tribe Called Quest, Q-Tip, D’Angelo, Questlove, Erykah Badu, Talib Kweli czy Common.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

J Dilla – Sunbeams (Extended)

Zobacz także: Munocast 013: Jurek Przezdziecki: „Muzyk musi udowadniać sobie, że wciąż jest sens, aby się tym zajmować”

The Legacy Of J Dilla, Intymny portret twórczości i wpływu J Dilli na hip-hop jako jednego z najbardziej cenionych beatmakerów pojawi się na platformie Hulu już w najbliższy piątek, 7 kwietnia. Dokument jest częścią serii filmów dokumentalnych telewizji FX o nazwie The New York Times Presents i powstał dzięki wsparciu rodziny artysty.

J Dilla zmarł 10 lutego 2006 roku w Los Angeles, zaledwie kilka dni po swoich 32. urodzinach. Producent od lat toczył walkę o swoje zdrowie – cierpiał m.in. zakrzepową plamicę małopłytkową i toczeń rumieniowaty układowy. Ostatnie miesiące życia spędził poruszając się na wózku inwaldzkim. Mimo, że jego stan pogarszał się, Jay Dee próbował co sił zachować aktywność jako twórca.

Po jego śmierci doszło do ogromnego konfliktu między rodziną artysty, a księgowym Arthurem Erkiem o prawa autorskie. Dokument przybliża również szczegóły tej batalii:

Jestem mieszkanką Detroit i wojownikiczką. Trwam i będę walczyć. Nie pozwolę nikomu położyć mojego syna, tego, co dla niego robię, ponieważ jestem tutaj, aby podnieść jego muzykę, jego dziedzictwo – powiedziała jego matka, Maureen Yancey, w rozmowie z TV Insider

VERY RARE interview of J Dilla in Toronto (2003)Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →