Sztuczna inteligencja stworzy wokal do Twojego utworu. Antidotum na problemy z prawami autorskimi?

Fot. via wonderfulengineering.com
News
sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja prawdopodobnie w najbliższym czasie zrewolucjonizuje przemysł muzyczny. Wykorzystanie muzyki tworzonej przez sztuczną inteligencję właśnie weszło na wyższy poziom. Okazuje się, że dzięki niej nie będziemy potrzebować prawdziwych wokalistów, aby uzupełnić nasze utwory o ludzki głos.

Sztuczna inteligencja. Wsparcie sceny czy zabicie jej sensu?

Chiński koncern Tencent Music Entertainment (TME) potwierdził, że stworzył i wydał ponad 1000 utworów zawierających wokale stworzone przez technologię AI. Wszystkie one imitują ludzki głos w sposób wcześniej nieznany. Nie chodzi tu o sztuczną inteligencję w produkcji muzyki instrumentalnej, ale o wykorzystanie jej do naśladowania, a nawet odtwarzania ludzkiego wokalu. W takiej sytuacji prawdziwy wokalista staje się zbędny.

Sztuczna inteligencja stworzy wokal do Twojego utworu. Antidotum na problemy z prawami autorskimi?
fot. via discovermagazine.com

Od września tego roku firma TME rozwinęła zagadnienie, jakie określa Lingyin Engine – opatentowaną technologię syntezy głosu. Narzędzie to ma szybko i żywo replikować głosy piosenkarzy w celu stworzenia oryginalniej piosenki w dowolnym stylu i języku. Część początkowych prac TME z wykorzystaniem Lingyin Engine obejmowała opracowanie syntetycznych głosów ku pamięci legendarnych artystów takich jak zmarłe Teresa Teng i Anita Mui.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Dzięki AI możemy uzupełnić swój track o głos Presleya lub Cobaina

Cussion Pang, prezes wykonawczy TME, wyjaśnił analitykom, że firma wykorzystała Lingyin Engine do „złożenia hołdu” Anicie Mui poprzez stworzenie kodu AI opartego na jej głosie. Głos Teresy Teng został odtworzony przez TME / The Lingyin Engine, aby uzupełnić utwór Letter Not Sent, wydany na początku tego roku z okazji rocznicy śmierci tajwańskiej gwiazdy.

Czytaj także: Przemysł muzyczny coraz bardziej obawia się sztucznej inteligencji

TME potwierdziło również, że oprócz „oddania hołdu” wokalom zmarłych artystów poprzez Lingyin Engine, stworzyło „linię piosenkarzy AI” z głosami najbardziej znanych chińskich gwiazd jak Yang Chaoyue. Wygląda na to, że w najbliższym czasie będzie można użyć głosu największych wokalistów do swoich utworów bez obawy o jakiekolwiek kwestie związane z prawami autorskimi.

Według Tencent Music Entertainment utwór, który zawiera wokal przypominający ludzką sztuczną inteligencję, przekroczył właśnie 100 milionów wyświetleń. Należy się zastanowić, czy ta futurystyczna wizja pomoże młodym producentom muzyki elektronicznej, chcącym legalnie skorzystać z czyjegoś utworu. A może jednak wypaczy to, co najważniejsze – ludzki pierwiastek w sztuce.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →