Subiektywne podsumowanie roku 2020: LEON
Prócz podsumowań, w których stworzenie zaangażowaliśmy społeczności skupione wokół danych gatunków, postanowiliśmy zapytać o highlighty mijającego roku kilka barwnych postaci lokalnej sceny. Przed Wami LEON i jego zestawienie topów roku 2020.
ŚWIAT #1 Wydawnictwo roku (płyta/EPka)
Woo York – Echos From Beyond
Epka roku w kategorii atmosferycznej głębokiej i melodyjnej muzyki elektronicznej. Przede wszystkim wyróżniam ją ze względu na doskonałe brzmienie i doskonałą historię bez zbędnych fajerwerków).
Peter Van Hoesen – Chapter For The Agnostic
Ta epka ma skolei wszystko co lubię w techno. W ogóle PVH ma świetny rok jeżeli chodzi o wydania. Do tego zestawienie swobodnie można wybierać inne jego epki z 2020 roku.
Damian Lazarus, Jem Cooke – Into The Sun
Muzyka elektroniczna też czasem potrzebuje dobrych piosenek, a dodatkowo tutaj oprócz oryginału epka zawiera dwa bardzo dobre remixy od Mano Le Though i Nathana Fake’a.
ŚWIAT #2 Utwór roku
Prince of Denmark – The Ghost Run Out of Memory (Mind Against edit)
Ten edit ma już dobre kilka lat, ale dopiero w tym roku Mind Against udostępnili go fanom do pobrania (był dostępny bardzo krótko na ich soundcloudzie). Super uczucie, kiedy nagle dostajesz muzykę, a byłeś przekonany, że nie ma już szans jej dostać. Na uwagę zasługują również inne wydawnictwa Mind Against jak Walking Away czy ostatnio wydane remixy Mobiego. Nie ukrywam, że Mind Against to mój ulubiony projekt elektroniczny.
Bicep – Atlas
Wygląda na to, że nowy album Bicep, który został już zapowiedziany przez trzy single będzie ważnym wydawnictwem przyszłego roku. Tym czasem Atlas ląduje w podsumowaniu mijającego roku jako zapowiedź lepszego czasu w 2021 roku.
The Black Dog – Osho
The Black Dog to projekt, który na scenie istnieje już prawie 30 lat. Projekt, który miał w przeszłości w składzie artystów stojących za Plaid. Dzisiaj z oryginalnego składu został tylko jedna osoba – Ken Downie. Jedno się nie zmieniło niezależnie od składu produkują doskonałą mroczną często “połamaną” elektronikę.
ŚWIAT #3 Wydarzenie roku (koncert, zjawisko, wydarzenie online, itd.)
Za największe wydarzenie roku 2020 należy uznać poza nielicznymi wyjątkami brak wydarzeń.
Poza tym przez lockdown branży klubowej i eventowej muzyka elektroniczna przeniosła się do sieci. Mam wrażenie, że muzykę elektroniczną w 2020 roku częściej się “ogląda” niż po prostu słucha, co wynika z nieprzebranej ilości streamów oraz wydarzeń online czy wirtulanych.
Jeszcze bardziej posunęła się instagramizacja kultury klubowej, co w moim odczuciu kreuje złe wyobrażenie o tym, jak ona powinna wyglądać i jakie wartości sobą reprezentować.
Na pewno za ważne wydarzenie 2020 należy uznać oskarżenia kierowane do dwóch legend sceny, Erica Morillo oraz Derricka May’a, oraz śmierć tego pierwszego.
Z pozytywów należy zauważyć, że jakościowi artyści z kręgów klubowej muzyki elektronicznej coraz częściej trafiają do gamingu – fajnie!
ŚWIAT #4 Postać roku
Nie widzę postaci, którą jakoś szczególnie mogę wymienić.
ŚWIAT #5 Odkrycie roku
Birds ov Paradise
Piękne psychodeliczne techno oraz melodie prosto ze skandynawskiego lasu. Hoga to numer, który miałem ochotę wrzucić do podusmowania utworów roku.
Arude
Szczególnie polecam śledzenie projektu Antona Arude fanom takich labeli jak Afterlife czy Innervisions. Moim zdaniem Anton ze swoją muzyką doskonale plasuje się gdzieś pomiędzy. Na Arude trafiłem już na początku roku, tym czasem okazało się, że całe 12 miesięcy były bardzo udane pod względem wydań.
Glaskin
Może nie jest to stricte odkrycie 2020, bo projekt znam od czasu wydawnictw na hotflush. W 2020 ponownie odkryłem go jednak ponownie. Jeżeli techno ma czerpać z kultury ravów lat 90. to zdecydowanie wolę to, co słyszę w numerach Konsumfusion oraz Ratunek niż pojawiający się w setach techno modny teraz eurodance.
POLSKA #1 Wydawnictwo roku (płyta/EPka)
Earth Trax – LP2
Najlepszy polski album 2020. W sumie gdyby nie, to że jest oddzielna “Polska” kategoria to zapewne wylądowałby w podsumowaniu w kategorii Świat.
Deas – 1997
EP, która została wydana jako unknown artist i została w zasadzie natychmiast wyprzedana. Następny repress winyla wyszedł już pod prawdziwym pseudonimem Karola i znowu został wyprzedany. Na pewno jest to polska płyta techno 2020 ważny etap w karierze Deasa. Sprawdźcie również najnowsze wydawnictwo na Dynamic Reflections.
Agim – This is Zodiak
Album, który nie miał być albumem a jedynie ścieżką muzyczną do gry komputerowej. Tym czasem stał się wizytówką gry i jej najjaśniejszym punktem. Sformuowanie to jest w tym wypadku jest nieco przewrotne bo muzyka na płycie jest raczej z tych kategorii mrocznych i niepokojących. Materiał został doceniony i wydany przez PIAS.
POLSKA #2 Utwór roku
Earth Trax – Ambient Dance lub After-hours
Nie potrafię się zdecydować, który bardziej mi się podoba.
Agim – Gallows, pt2
Melodia, która nie może wyjść z głowy. Na szczęście jest to ten rodzaj melodii, który chcesz żeby z tobą została na dłużej.
Deas – Target
Utwór definiujący epkę 1997.
POLSKA #3 Wydarzenie roku (koncert, zjawisko, wydarzenie online, itd.)
Ścieżka dźwiękowa polskich artystów elektronicznych do gry Cyberpunk 2077.
Na uwagę zasługuje zaangażowanie się polskiej sceny elektornicznej w walkę o prawa kobiet oraz mniejszości. Dobrze, że nadal większość z nas pamięta o korzeniech muzyki elektronicznej, house i techno.
Z tych mniej ciekawych zjawisk również na naszym lokalnym rynku postępuje instagramizacja sceny. Owszem nie da się dzisiaj budować kariery bez social mediów, ale dobrze byłoby gdyby częściej za tą aktywnością stała również jakaś treść a nie przede wszystkim tylko ładny obrazek lub “lol” content oraz droga na skróty. Proponuję trochę więcej balansu i dobrych chęci.
POLSKA #4 Postać roku
Dwa doskonałe albumy jako Pejzaż oraz jeden równie dobry jako Earth Trax.
Deas
Pięć wydanych EPek w2020, w sumie ponad 25 utworów
POLSKA #5 Odkrycie roku
Odra & Darktone
Mógłbym równie dobrze wymienić obu panów osobno , ale osobiście bardziej ich lubię w tandemie. 🙂