Subiektywne podsumowanie roku 2020: LEON

Artykuł
Podsumowanie roku 2020 od Leona

Prócz podsumowań, w których stworzenie zaangażowaliśmy społeczności skupione wokół danych gatunków, postanowiliśmy zapytać o highlighty mijającego roku kilka barwnych postaci lokalnej sceny. Przed Wami LEON i jego zestawienie topów roku 2020.

W przyszłym roku, LEON obchodzić będzie dwudziestolecie swojej aktywnej obecności na scenie klubowej. DJ i promotor, który przez lata związany był z legendarnymi warszawskimi klubami takimi jak Piekarnia czy W5, gdzie organizował występy czołowych postaci ówczesnej elektroniki. Doświadczenie zyskane przez lata spędzone na organizacji i graniu imprez, dziś wykorzystuje jako jeden z głównodowodzących Audioriver Festival. To w dużej mierze od jego decyzji zależy kształt line-upu kolejnych edycji najważniejszego festiwalu elektronicznego w Polsce.
Praca, ale i pasja, poniekąd zmuszają LEON by trzymać rękę na pulsie i wiedzieć, co dzieje się w polskiej i zagranicznej elektronice. Trudno byłoby nie skorzystać z jego wiedzy i nie zapytać go o to, kto zrobił na nim największe wrażenie w ciągu mijającego roku.

ŚWIAT #1 Wydawnictwo roku (płyta/EPka)

Woo York – Echos From Beyond

Epka roku w kategorii atmosferycznej głębokiej i melodyjnej muzyki elektronicznej. Przede wszystkim wyróżniam ją ze względu na doskonałe brzmienie i doskonałą historię bez zbędnych fajerwerków).

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Peter Van HoesenChapter For The Agnostic

Ta epka ma skolei wszystko co lubię w techno. W ogóle PVH ma świetny rok jeżeli chodzi o wydania. Do tego zestawienie swobodnie można wybierać inne jego epki z 2020 roku.

Damian Lazarus, Jem Cooke – Into The Sun

Muzyka elektroniczna też czasem potrzebuje dobrych piosenek, a dodatkowo tutaj oprócz oryginału epka zawiera dwa bardzo dobre remixy od Mano Le Though i Nathana Fake’a.

ŚWIAT #2 Utwór roku

Prince of Denmark – The Ghost Run Out of Memory (Mind Against edit)

Ten edit ma już dobre kilka lat, ale dopiero w tym roku Mind Against udostępnili go fanom do pobrania (był dostępny bardzo krótko na ich soundcloudzie). Super uczucie, kiedy nagle dostajesz muzykę, a byłeś przekonany, że nie ma już szans jej dostać. Na uwagę zasługują również inne wydawnictwa Mind Against jak Walking Away czy ostatnio wydane remixy Mobiego. Nie ukrywam, że Mind Against to mój ulubiony projekt elektroniczny.

Bicep – Atlas

Wygląda na to, że nowy album Bicep, który został już zapowiedziany przez trzy single będzie ważnym wydawnictwem przyszłego roku. Tym czasem Atlas ląduje w podsumowaniu mijającego roku jako zapowiedź lepszego czasu w 2021 roku.

The Black Dog – Osho

The Black Dog to projekt, który na scenie istnieje już prawie 30 lat. Projekt, który miał w przeszłości w składzie artystów stojących za Plaid. Dzisiaj z oryginalnego składu został tylko jedna osoba – Ken Downie. Jedno się nie zmieniło niezależnie od składu produkują doskonałą mroczną często “połamaną” elektronikę.

ŚWIAT #3 Wydarzenie roku (koncert, zjawisko, wydarzenie online, itd.)

Za największe wydarzenie roku 2020 należy uznać poza nielicznymi wyjątkami brak wydarzeń.

Poza tym przez lockdown branży klubowej i eventowej muzyka elektroniczna przeniosła się do sieci. Mam wrażenie, że muzykę elektroniczną w 2020 roku częściej się “ogląda” niż po prostu słucha, co wynika z nieprzebranej ilości streamów oraz wydarzeń online czy wirtulanych.

Jeszcze bardziej posunęła się instagramizacja kultury klubowej, co w moim odczuciu kreuje złe wyobrażenie o tym, jak ona powinna wyglądać i jakie wartości sobą reprezentować.

Na pewno za ważne wydarzenie 2020 należy uznać oskarżenia kierowane do dwóch legend sceny, Erica Morillo oraz Derricka May’a, oraz śmierć tego pierwszego.

Z pozytywów należy zauważyć, że jakościowi artyści z kręgów klubowej muzyki elektronicznej coraz częściej trafiają do gamingu – fajnie!

ŚWIAT #4 Postać roku

Nie widzę postaci, którą jakoś szczególnie mogę wymienić.

ŚWIAT #5 Odkrycie roku

Birds ov Paradise

Piękne psychodeliczne techno oraz melodie prosto ze skandynawskiego lasu. Hoga to numer, który miałem ochotę wrzucić do podusmowania utworów roku.

Arude

Szczególnie polecam śledzenie projektu Antona Arude fanom takich labeli jak Afterlife czy Innervisions. Moim zdaniem Anton ze swoją muzyką doskonale plasuje się gdzieś pomiędzy. Na Arude trafiłem już na początku roku, tym czasem okazało się, że całe 12 miesięcy były bardzo udane pod względem wydań.

Glaskin

Może nie jest to stricte odkrycie 2020, bo projekt znam od czasu wydawnictw na hotflush. W 2020 ponownie odkryłem go jednak ponownie. Jeżeli techno ma czerpać z kultury ravów lat 90. to zdecydowanie wolę to, co słyszę w numerach Konsumfusion oraz Ratunek niż pojawiający się w setach techno modny teraz eurodance.

POLSKA #1 Wydawnictwo roku (płyta/EPka)

Earth Trax – LP2

Najlepszy polski album 2020. W sumie gdyby nie, to że jest oddzielna “Polska” kategoria to zapewne wylądowałby w podsumowaniu w kategorii Świat.

Deas – 1997

EP, która została wydana jako unknown artist i została w zasadzie natychmiast wyprzedana. Następny repress winyla wyszedł już pod prawdziwym pseudonimem Karola i znowu został wyprzedany. Na pewno jest to polska płyta techno 2020 ważny etap w karierze Deasa. Sprawdźcie również najnowsze wydawnictwo na Dynamic Reflections.

AgimThis is Zodiak

Album, który nie miał być albumem a jedynie ścieżką muzyczną do gry komputerowej. Tym czasem stał się wizytówką gry i jej najjaśniejszym punktem. Sformuowanie to jest w tym wypadku jest nieco przewrotne bo muzyka na płycie jest raczej z tych kategorii mrocznych i niepokojących. Materiał został doceniony i wydany przez PIAS.

POLSKA #2 Utwór roku

Earth Trax – Ambient Dance lub After-hours

Nie potrafię się zdecydować, który bardziej mi się podoba.

Agim – Gallows, pt2

Melodia, która nie może wyjść z głowy. Na szczęście jest to ten rodzaj melodii, który chcesz żeby z tobą została na dłużej.

Deas – Target

Utwór definiujący epkę 1997.

POLSKA #3 Wydarzenie roku (koncert, zjawisko, wydarzenie online, itd.)

Ścieżka dźwiękowa polskich artystów elektronicznych do gry Cyberpunk 2077.

Na uwagę zasługuje zaangażowanie się polskiej sceny elektornicznej w walkę o prawa kobiet oraz mniejszości. Dobrze, że nadal większość z nas pamięta o korzeniech muzyki elektronicznej, house i techno.

Z tych mniej ciekawych zjawisk również na naszym lokalnym rynku postępuje instagramizacja sceny. Owszem nie da się dzisiaj budować kariery bez social mediów, ale dobrze byłoby gdyby częściej za tą aktywnością stała również jakaś treść a nie przede wszystkim tylko ładny obrazek lub “lol” content oraz droga na skróty. Proponuję trochę więcej balansu i dobrych chęci.

POLSKA #4 Postać roku

Bartosz Kruczyński

Dwa doskonałe albumy jako Pejzaż oraz jeden równie dobry jako Earth Trax.

Bartosz Kruczynski Earth Trax

Deas

Pięć wydanych EPek w2020, w sumie ponad 25 utworów

Deas

Deas

POLSKA #5 Odkrycie roku

Odra & Darktone

Mógłbym równie dobrze wymienić obu panów osobno , ale osobiście bardziej ich lubię w tandemie. 🙂

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert lub imprezę

Biletomat.pl
50 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →