Podsumowanie 2011 – Daniel Czarnecki (Muno.pl)

Artykuł

Nasz redaktor Daniel Czarnecki, odpowiedzialny za dział z polską muzyką, pokusił się o podsumowanie naszej rodzimej sceny w 2011 roku. Czy mamy się czym pochwalić? A jakże...

PODSUMOWANIE ROKU 2011 – DANIEL CZARNECKI (Muno.pl)

Czy mijający rok był przełomowy dla polskiej sceny klubowej? Niestety, wciąż nie doczekaliśmy się rewolucji w świadomości muzycznej Polaków, na którą wszyscy czekamy z niecierpliwością. Nie byliśmy też świadkami spektakularnych narodzin nowych gwiazd krajowej elektroniki, jednak nasz rynek wydawniczy rozwija się w najlepsze i dostarczył nam sporo powodów do dumy.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Znane nam już nazwiska nie zawodziły. Pojawiło się też kilka nowych twarzy, które mają predyspozycję na dołączenie do naszej ekstraklasy, o ile nieustannie będą doskonalić swoje umiejętności i kreować własny styl. Podobnie rzecz ma się z rodzimymi wytwórniami, które włączają w swoje szeregi uznanych zagranicznych artystów, jednocześnie nie zamykając się na świeże talenty. Co prawda działania PR-owe labeli w większości odbiegają od zachodnich wzorców, jednak Pets Recordings czy Your Mama’s Friend dają innym doskonały przykład.

Piotr Bejnar

Sukcesów nie brakowało już na samym początku roku – debiut Piotra Bejnara w Mo’s Ferry (’Janusz EP’) intrygował nas mroczną i niepokojącą atmosferą. Na liście zwolenników tych nagrań znalazły się tak znaczące postacie jak Seth Troxler oraz Troy Pierce. Kilka miesięcy później Piotr zaskoczył nas potraktowanym nieco z przymrużeniem oka singlemIn The Dziurka, wyprodukowanym wraz z Jackmode Trouble pod szyldem 2 Stupid Gods.

Pol_ON (Zdjęcie: www.052b.com)

Miłośnicy deep house z pewnością nie mieli powodów do narzekań, gdyż rok 2011 obfitował w doskonałe pozycje z tego gatunku. Wariacja Pol_On na temat 'The Bells’ Jeffa Millsa (’Secret Love’) przyprawiała o ciarki! Michał i Kacper popisali się również w roli remikserów, po mistrzowsku interpretującDotty Hook Up młodego brytyjczyka Jonny’ego Cade’a dla Loco Records. Na wyróżnienie zasługują również dokonania mieszkającego w Szwecji Martina Nowakowskiego, którego świetna EP-ka ’Reframe’ wciąż pobrzmiewa w naszej redakcji, oraz duetu Viadrina, którego Shining EP dla Your Mama’s Friend z mocnym wsparciem m.in. Ellen Allien wieńczy mijający rok.

Polskie wytwórnie Pets Recordings i Your Mama’s Friend

Catz 'n Dogz przez cały rok udowadniali, iż zarówno w roli producentów jak i szefów wytwórni wciąż są numerem 1. W tym miejscu koniecznie trzeba wspomnieć o projekcie Clapz II Dogz (z Soul Clap), w ramach którego wydali 3 nagrania, a kolejne są w drodze. Pets Recordings wypuścił za to wiele doskonałych EP-ek, które odbiły się szerokim echem w światku klubowym, choćby Lafayette/Dynamite/Dunk’ Tilla Von Seina i Aery czy seria kompilacji Friends Will Carry You Home. Utwory z katalogu Pets obecnie przewijają się w wielu zestawieniach najciekawszych utworów mijającego roku, m.in. w podsumowaniu Resident Advisor.

Think

Ciekawych nagrań z pogranicza garage’u i dubstepu dostarczyli nam Think we współpracy z Noviką (Private Universe EPdla New Moon) czy Symbiotic Sounds EP-kąNew Beginning dla nowej formy labelu Phatt Sounds. Szczególnie to drugie wydawnictwo bardzo przypadło nam do gustu w ostatnich tygodniach. Pozostając w dubowych klimatach, nasłuchać się nie mogliśmy  ostatniej EP-ki znanego z projektu Niewinni Czarodzieje Envee’ego, zatytułowanejKali.

Gathaspar

Za to wielbicieli klimatycznej i minimalistycznej elektroniki z pewnością usatysfakcjonowały produkcje Gathaspara, wobec talentu którego nie pozostali obojętni ludzie z renomowanej oficyny Freude Am Tanzen (Cedar EP). Ten niemiecki label wydał też dwa przepiękne utwory duetu Mooryc i Douglas Greed, a skoro już mowa o Moorycu, grzechem byłoby nie wspomnieć o pełnym magii, w stu procentach autorskim Muno.pl Podcast 31. Nie sposób policzyć ile razy go słuchaliśmy, a wciąż nam mało! W temacie czystopostaciowego minimalu mogliśmy liczyć na Margaret Dygas, która coraz śmielej pokazuje Magdzie kto tu rządzi.

Mooryc

Nie obyło się też bez interesujących albumów. Jurek Przeździecki w końcu wydał swą „symfonię na syntezatory” – ’Biscuit Symphony’, zainspirowany jazzem Kuba Sojka zaprezentował pełen ciepłej elektroniki ’Mysterious Intrigue’, Galus natomiast przykuł naszą uwagę niebanalną i abstrakcyjną wizją hip hopu.

Jurek Przeździecki

Do wszystkich tych wydawnictw z pewnością będziemy jeszcze wracać, gdyż stanowią ważny punkt w historii polskiej muzyki klubowej. Jesteśmy pewni, że wielu z Was czytających te słowa również tworzy muzykę, która następnie ląduję w szufladzie. A może warto komuś ją pokazać? Może to Wasze utwory znajdą się w naszym przyszłorocznym podsumowaniu?

tekst: Daniel Czarnecki

Posłuchaj tegorocznych podcastów dla Muno.pl naszych rodaków:


Muno Podcast 26 – Kuba Sojka by muno.fm


Muno Podcast 27 – Michał Wolski by muno.fm


Muno Podcast 29 – Gathaspar by muno.fm


Muno Podcast 31 – Mooryc by muno.fm


Muno Podcast 32 – SLG by muno.fm


Muno Podcast 33 – Marcin Czubala by muno.fm


Muno Podcast 34 – An On Bast by muno.fm


Muno.pl pres. Feelaz – X Years Extension Special Mix by muno.fm


Muno Podcast 37 – Tobias Manou by muno.fm

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →