Niemieccy artyści ze wsparciem państwa. Kwoty robią wrażenie

News

Nie ukrywajmy, ostatnie tygodnie to czas największego załamania branży rozrywkowej na świecie od niepamiętnych czasów. Z powodu szalejącej epidemii cierpią praktycznie wszystkie podmioty branżowe, z artystami na czele. W tym ciężkim czasie niemiecki rząd federalny przygotował specjalną propozycję właśnie dla nich.

Niemcy ratują kulturę

Ostatnie dni to czas, kiedy cały świat zdjęty strachem podejmuje radykalne kroki przeciwdziałania rozprzestrzeniającej się epidemii. Pierwszy raz od dawna przychodzi nam doznać, globalnie,  poczucia zagrożenia egzystencji. W wyniku ostatnich zdarzeń ucierpiał niemalże każdy sektor gospodarki, w tym branża rozrywkowa.

Jak zapewne wszyscy wiemy bez środków do życia zostali, w zdecydowanej większości, wszyscy Ci, których zarobek związany był z szeroko rozumianą kulturą. W tym samym czasie, gdy nasza specustawa pozostawia artystów w jeszcze trudniejszej sytuacji niż wcześniej (o czym przeczytać więcej możecie tutaj), za zachodnią granicą federalny rząd Niemiec przygotowuje specjalny pakiet wspierający kulturę.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Niemcy – 50 mld euro dla sektora kultury

Jak donoszą niemieckie media, pakiet, którego łączna pula wynosi 50 mld euro składać ma się z 3 zasadniczych części, każda dla innego sektora branży kulturowej. Dotknięci zostaną nim przede wszystkim mali i średni przedsiębiorcy, bo to pod tą postacią najczęściej prowadzi się działalność w tym segmencie rynku. W grę wchodzą dotację na takie wydatki jak pokrycie kosztów najmu siedziby, studia czy innej przestrzeni pracy twórczej. Dostępne będą również pożyczki, które mają na celu ułatwienie przetrwania ciężkiego okresu.

Pakietem pomocowym objęte będą również domy medialne oraz freelancerzy. Dla tych ostatnich dostępne będzie ubezpieczenie na wypadek bezrobocia, przez sześć miesięcy.

Jak mówi w jednym z udzielonych wywiadów niemiecka minister kultury Monika Grütters:

Zwłaszcza sektor kultury charakteryzuje się wysokim odsetkiem osób prowadzących działalność na własny rachunek, które mają obecnie problemy z utrzymaniem. Kultura nie jest luksusem, lecz wyrazem człowieczeństwa

Nie tylko Niemcy – Anglia również mocno wesprze kulturę

Niemieckie rozwiązania wydają się być niezwykle korzystne i pokrzepiające. Podobne wieści płyną również z Anglii, gdzie tamtejszy Art Council planuje przeznaczyć na ratowanie branży kreatywnej aż 190 mln dolarów. Bardzo ciekawi mnie, kiedy nad Wisłą pojawi się myślenie o współtworzących krajobraz kulturowy naszego kraju. A skala problemu jest potężna…


#WspieramKulture

Zachęcamy również do zapoznania się z akcją #WspieramKulture, którą rozpoczęły bileterie Biletomat.pl i ewejsciowki.pl. Wskazuje ona trzy sposoby na pomoc branży kulturalnej:

#TrzymajBilet – Jeśli macie bilety na taki wydarzenie, które zostało przełożone na inny termin, nie zwracajcie go lub opóźnijcie ten zwrot.

#WspieramKulture – Jeśli chcecie wybrać się na jakiś koncert latem lub jesienią, kupcie bilet już teraz, wspierając w ten sposób organizatorów.

#PodarujKulture – Bileterie często oferują vouchery, które można wymienić na dowolny bilet. Jeśli szukacie prezentu, to taki voucher może być idealną propozycją.

Więcej szczegółów akcji znajdziecie poniżej:

Dla branży kulturalnej, tak jak wielu innych, obecna sytuacja jest trudna i niepewna. Kultura to nie tylko artyści, ale…

Opublikowany przez Biletomat.pl – bilety online Piątek, 20 marca 2020

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →