Najlepsze ścieżki dźwiękowe z gier na Nintendo (NES)

fot. materiały prasowe
Artykuł News
Nintendo - konsola, która zmieniła oblicze świata gier

Ruszamy z kolejną odsłoną cyklu poświęconego muzyce z gier video! Dzisiaj przyglądamy się z bliska najlepszym soundtrackom z konsoli Nintendo (NES), która w Polsce zdecydowanie lepiej znana była pod postacią Pegasusa.

Nintendo – konsola, która zmieniła oblicze świata gier

Pierwotnie wydane w Japonii w 1983 roku jako Family Computer (w skrócie Famicom i NES na rynku amerykańskim) przez Nintendo, niepozorne szare pudełko okazało się prawdziwą rewolucją sprzętową i kulturową. Żywe 8-bitowe sprite’y, lepsza niż dostępna w tamtym czasie na innych konsolach jakość dźwięku gwarantowały NES-owi prawdziwy globalny sukces. Na początku lat 90. podróbka Nintendo, czyli Pegasus, był najpopularniejszą konsolą w naszym kraju i prawie każde dziecko miało z nim styczność. Stąd tyle wspomnień związanych z grami na ten system oraz z muzyką z owych gier. Które z soundtracków najbardziej zapadły nam w pamięć? Sprawdzamy!

Najlepsze ścieżki dźwiękowe z gier na Nintendo – nasz ranking

Contra

Kultowa strzelanka z serii Contra szybko zdominowała salony gier i konsole. Gra ukazała się również na Nintendo w 1988 roku. Szybkie tempo, adrenalina, komandosi, szeroki wybór broni i totalna napierdala… W Contrę najlepiej grało się na dwa pady, z kumplem boku. Włączcie sobie tylko na chwilę główną melodię z gry zatytułowaną Jungle i z miejsca przeniesiecie się do świata dzieciństwa.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Super Mario Bros. 3

Trzecia odsłona przygód braci-hydraulików to nie tylko fantastyczna i kolorowa, jak na tamte czasy, grafika, ale również  mocno zróżnicowana, bogata ścieżka dźwiękowa. Soundtrack Super Mario Bros. 3 to zdecydowanie jedno z największych osiągnięć muzycznych 8-bitowej ery.

Duck Tales

Główny motyw muzyczny z Duck Tales jest powszechnie uważany za jeden z najlepszych z całego nesowego katalogu i prawdziwe 8-bitowe arcydzieło. Elektroniczny wstęp gładko przechodzi w rozbudowaną orkiestrową aranżacje przesiąkniętą duchem przygody. Absolutnie genialna rzecz.

Lagrange Point

Prawdziwie szalony i niepowtarzalny smak tego, do czego zdolne było rozszerzenie dźwięku Famicona, można było poczuć dzięki ścieżce dźwiękowej do gry Lagrange Point. Tytuł ten wykorzystywał układ VRC7 firmy Konami do stworzenia niesamowitej, arcade’owej syntezy FM, która brzmiała jak żadna inna gra wydana na NES-a.

Metroid

Kultowe mroczne intro motywu przewodniego Metroid robi wrażenie nawet dzisiaj. W ogóle cała ścieżka dźwiękowa z tej gry jest na tyle fenomenalna, że została wydana nawet na płycie winylowej!

The Legend Of Zelda

Magiczny soundtrack do tej gry RPG stworzył niezapomniany Koji Kondo. Z kolei Edgar Wright wykorzystał ją w swoim filmie Scott Pilgrim vs. The World. Reżyser opisał muzykę z Zeldy jako „rymowankę dla całego jego pokolenia”.

Double Dragon

Skopanie tyłków ulicznym bandytom w Double Dragon było czystą przyjemnością. Motywowała do tego dodatkowo dynamiczna muzyka sącząca się z głośników telewizora. Jej melodyjność mieszała się z poczuciem niebezpieczeństwa, świadomością walki na śmierć i życie… czyli na „game over” lub „nie game over”. Klasyka absolutna.

Kirby’s Adventure

Pierwszemu momentowi pojawieniu się Kirby’ego na ekranie towarzyszy podniosła melodia, która wyraźnie zachęca, aby wraz z naszą różową kulką wyruszyć w pełną przygód podróż. Gdy nastrój w grze robi się bardziej spokojny, podkreślają go łagodniejsze dźwięki – gdy staje się zgoła inny, zmienia się również sama muzyka, która zawsze idealnie pasuje do sytuacji, w jakiej znalazł się nasz bohater.

Castlevania III

Trzecia część Castlevani powróciła do korzeni, stawiając na bardziej zręcznościowy charakter rozgrywki serii. Gracz wciela się w Trevora Belmonta, którego Kościół wyznaczył do zabicia terroryzującego Europę hrabiego Draculę. Zadanie to nie byłoby tak bardzo satysfakcjonujące, gdyby nie idealnie dobrana do rozgrywki muzyka z podkręconym tempem i klimatem prosto z najlepszych retro-horrorów.

Wiemy, gdzie są najlepsze imprezy. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →