Malta, jako pierwsze europejskie państwo, legalizuje marihuanę

News

Malta stała się pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zalegalizował uprawę i osobiste używanie konopi indyjskich. O szczegółach i ograniczeniach nowego prawa w tym śródziemnomorskim kraju dowiecie się poniżej. 

Nowe zasady

Dorośli będą mogli posiadać do siedmiu gramów konopi i uprawiać nie więcej niż cztery rośliny w domu, ale palenie w miejscach publicznych lub w obecności dzieci będzie nielegalne. W ramach zmian każdy, kto ma więcej niż siedem gramów, ale mniej niż 28 g, może zostać ukarany grzywną do 100 euro. Karą za palenie w miejscach publicznych będzie grzywna w wysokości 235 euro, a osoby palące konopie w obecności osób poniżej 18. roku życia mogą zostać ukarane grzywną do 500 euro. Zostaną utworzone stowarzyszenia, które będą dystrybuować lek lub nasiona do uprawy konopi, regulując w ten sposób, ile ktoś kupuje – a dana osoba może być członkiem tylko jednego stowarzyszenia. Nieletnim osobom, które zostaną przyłapane na paleniu konopi zostanie zalecony plan opieki lub leczenie, w przeciwieństwie do aresztowania lub zarzutów karnych.

Minister ds. równości i innowacji – „To historyczny ruch”

Parlament Malty głosował za reformą we wtorek po południu, a projekt uzyskał 36 głosów za i 27 przeciw. Minister ds. równości i innowacji, Owen Bonnici, powiedział, że „historyczny” ruch powstrzyma drobnych użytkowników konopi przed stawieniem czoła systemowi wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych i „ograniczy handel narkotykami poprzez upewnienie się, że [użytkownicy] mają teraz bezpieczną i uregulowaną drogę, z której mogą uzyskać konopie indyjskie”.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Teraz opinia publiczna rozumie, że ​​traktowanie użytkowników konopi twardą ręką było niesprawiedliwe, nieproporcjonalnie i powodowało wiele cierpienia ludziom prowadzących przykładne życie – fakt, że używali oni marihuany na własny użytek szufladkował ich jako przestępców. […] Bardzo się cieszę, że Malta będzie pierwszym krajem, który w sposób kompleksowy umieści słowa w statucie [o legalizacji konopi] z organem regulacyjnym

– powiedział polityk

Celem tego ustawodawstwa jest umożliwienie „równowagi między indywidualną wolnością w ograniczonym i odpowiedzialnym osobistym używaniu konopi indyjskich a innymi wymogami społecznymi”.

Opozycyjna Partia Nacjonalistyczna Malty głosowała przeciwko zmianie. W październiku jej przywódca Bernard Grech (początkowo popierał nowe prawo ale się z niego wycofał) ostrzegł, że „doprowadzi to tylko do wzmocnienia nielegalnego rynku, wykorzystującego zorganizowaną przestępczość”. Opozycja apelowała do prezydenta Malty George’a Vella’y o zawetowanie ustawy. 

Efekt domina?

Przypomnijmy – pierwszym krajem na świecie, który zalegalizował konopie indyjskie na własny użytek był Urugwaj w 2013 roku, a 5 lat później prawo zliberalizowała Kanada. Decyzja Malty, najmniejszego państwa członkowskiego UE, prawdopodobnie będzie pierwszą z wielu państw, które zmienią swoje przepisy dotyczące konopi po tym, jak ONZ w zeszłym roku zmieniła klasyfikację konopi w celu uznania jej zastosowań medycznych. Rządy Luksemburga, Niemiec i Szwajcarii ogłosiły plany stworzenia prawnie regulowanego rynku. Konopie indyjskie są de facto wciąż nielegalne w Holandii, która słynie z ich dystrybuowania w kawiarniach. Włochy zorganizują referendum w tej sprawie w przyszłym roku, podczas gdy takie kraje jak Republika Południowej Afryki, Meksyk, Jamajka, Portugalia oraz szereg stanów USA już wprowadziły podobne przepisy.

Sprawdź także: Miliardowe zyski i dziesiątki tysięcy miejsc pracy. Czy Wielka Brytania zalegalizuje medyczną marihuanę?Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →