Malta, jako pierwsze europejskie państwo, legalizuje marihuanę

News

Malta stała się pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zalegalizował uprawę i osobiste używanie konopi indyjskich. O szczegółach i ograniczeniach nowego prawa w tym śródziemnomorskim kraju dowiecie się poniżej. 

Nowe zasady

Dorośli będą mogli posiadać do siedmiu gramów konopi i uprawiać nie więcej niż cztery rośliny w domu, ale palenie w miejscach publicznych lub w obecności dzieci będzie nielegalne. W ramach zmian każdy, kto ma więcej niż siedem gramów, ale mniej niż 28 g, może zostać ukarany grzywną do 100 euro. Karą za palenie w miejscach publicznych będzie grzywna w wysokości 235 euro, a osoby palące konopie w obecności osób poniżej 18. roku życia mogą zostać ukarane grzywną do 500 euro. Zostaną utworzone stowarzyszenia, które będą dystrybuować lek lub nasiona do uprawy konopi, regulując w ten sposób, ile ktoś kupuje – a dana osoba może być członkiem tylko jednego stowarzyszenia. Nieletnim osobom, które zostaną przyłapane na paleniu konopi zostanie zalecony plan opieki lub leczenie, w przeciwieństwie do aresztowania lub zarzutów karnych.

Minister ds. równości i innowacji – „To historyczny ruch”

Parlament Malty głosował za reformą we wtorek po południu, a projekt uzyskał 36 głosów za i 27 przeciw. Minister ds. równości i innowacji, Owen Bonnici, powiedział, że „historyczny” ruch powstrzyma drobnych użytkowników konopi przed stawieniem czoła systemowi wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych i „ograniczy handel narkotykami poprzez upewnienie się, że [użytkownicy] mają teraz bezpieczną i uregulowaną drogę, z której mogą uzyskać konopie indyjskie”.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Teraz opinia publiczna rozumie, że ​​traktowanie użytkowników konopi twardą ręką było niesprawiedliwe, nieproporcjonalnie i powodowało wiele cierpienia ludziom prowadzących przykładne życie – fakt, że używali oni marihuany na własny użytek szufladkował ich jako przestępców. […] Bardzo się cieszę, że Malta będzie pierwszym krajem, który w sposób kompleksowy umieści słowa w statucie [o legalizacji konopi] z organem regulacyjnym

– powiedział polityk

Celem tego ustawodawstwa jest umożliwienie „równowagi między indywidualną wolnością w ograniczonym i odpowiedzialnym osobistym używaniu konopi indyjskich a innymi wymogami społecznymi”.

Opozycyjna Partia Nacjonalistyczna Malty głosowała przeciwko zmianie. W październiku jej przywódca Bernard Grech (początkowo popierał nowe prawo ale się z niego wycofał) ostrzegł, że „doprowadzi to tylko do wzmocnienia nielegalnego rynku, wykorzystującego zorganizowaną przestępczość”. Opozycja apelowała do prezydenta Malty George’a Vella’y o zawetowanie ustawy. 

Efekt domina?

Przypomnijmy – pierwszym krajem na świecie, który zalegalizował konopie indyjskie na własny użytek był Urugwaj w 2013 roku, a 5 lat później prawo zliberalizowała Kanada. Decyzja Malty, najmniejszego państwa członkowskiego UE, prawdopodobnie będzie pierwszą z wielu państw, które zmienią swoje przepisy dotyczące konopi po tym, jak ONZ w zeszłym roku zmieniła klasyfikację konopi w celu uznania jej zastosowań medycznych. Rządy Luksemburga, Niemiec i Szwajcarii ogłosiły plany stworzenia prawnie regulowanego rynku. Konopie indyjskie są de facto wciąż nielegalne w Holandii, która słynie z ich dystrybuowania w kawiarniach. Włochy zorganizują referendum w tej sprawie w przyszłym roku, podczas gdy takie kraje jak Republika Południowej Afryki, Meksyk, Jamajka, Portugalia oraz szereg stanów USA już wprowadziły podobne przepisy.

Sprawdź także: Miliardowe zyski i dziesiątki tysięcy miejsc pracy. Czy Wielka Brytania zalegalizuje medyczną marihuanę?

MARIKA BDAY we Wrocławiu

Biletomat.pl
40 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →