25. rocznica pierwszej Love Parade

News

Pierwsza Love Parade w Berlinie odbyła się 1 lipca 1989 roku. Dziś przypominamy burzliwą historię tej legendarnej imprezy, która przez lata ściągała do stolicy Niemiec miliony fanów muzyki elektronicznej z całego świata.

Dokładnie 25 lat temu narodziła się jedna z najważniejszych imprez na świecie – kultowa Love Parade. 1 lipca 1989 roku w Berlinie z inicjatywy Dr. Motte przy dźwiękach muzyki techno wyruszył marsz ku wolności, pokoju i miłości, który z roku na rok przyciągał setki, tysiące, a nawet miliony fanów muzyki elektronicznej ze wszystkich stron świata.
Historia Love Parade trwała nieprzerwanie od 1989 roku do 2003 roku. Impreza formalnie odbywała się jako demonstracja polityczna, a co za tym idzie, zapewnienie bezpieczeństwa uczestników spadło na władze Berlina. Kiedy politycy w 2004 roku uznali, iż Parada Miłości utraciła swój pierwotny charakter i jest po prostu imprezą masową, ogromny koszt przedsięwzięca spadł na organizatorów, co doprowadziło do odwołania dwóch edycji.
Love Parade powróciło do Berlina w 2006 roku, ale tylko na jeden rok. Kolejne parady odbywały się w Essen (2007), Dortmundzie (2008) i Duisburgu (2010). Podczas tej ostatniej doszło do tragedii – w tunelu w ciągu ulicy Karl-Lehr-Straße zginęło 21 osób, a ponad 500 zostało rannych. To tragiczne zdarzenie zakończyło historię Love Parade.
Byliście kiedyś na Love Parade? Jak ją wspominacie?Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →