Jana Rush na jedynym koncercie w Polsce. Ikona footworku wystąpi na Wyspie Tamka

Fot. Materiały promocyjne
News
Jana Rush

Jana Rush – niekwestionowana królowa chicagowskiego footworku i pierwsza kobieta tworząca ten gatunek muzyczny – odwiedzi już niedługo nasz kraj. Sprawdź!

Jana Rush – czołowa reprezentantka footworku zawita do Wrocławia

Jana Rush wystąpi we Wrocławiu w ramach europejskiej trasy Painful Enlightenment. Pod takim samym tytułem ukazał się ubiegłoroczny album artystki doceniony przez krytykę na całym świecie, w tym The Wire, Bandcamp, Billboard czy The Vinyl Factory. Wydana w legendarnej wytwórni Planet Mu płyta jest bardzo osobistym, gęstym i mrocznym studium zmagań artystki z depresją, emocjonalnym „rollercoasterem ulepionym ze zniekształconych sampli, rozedrganej elektroniki i szalonej perkusji”. To wyjątkowy koncept album, który umieścił footwork poza typową dla tej kultury klasyfikacją pokazując, że jest w tej muzyce miejsce na snucie narracji niezwykle intymnej, oderwanej od parkietu i rywalizacji.

Jana Rush – Lonely 

Jana Rush – bezkompromisowość i szczerość

Jana związana jest ze sceną muzyczną Chicago od końca lat 80. Już w wieku dziesięciu lat zaczęła występować w radiu jako DJ-ka, a w wieku lat trzynastu zadebiutowała na oficjalnym albumie winylowym wydanym przez legendarną wytwórnię ghetto house Dance Mania. W okresie przerwy od kariery muzycznej pracowała jako inżynier chemik, technik medyczny, a nawet strażak. Do tworzenia powróciła w 2016 roku, wydając EP-kę MPC 7635. W 2017 światło dzienne ujrzał jej debiutancki album Pariah, stanowiący symboliczny gest nieheteronormatywnej producentki w kierunku zdominowanej przez mężczyzn kultury footworkowej, w której zdobywała ona swoje doświadczenie jako DJ-ka i producentka.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Jej muzyka – szorstka, bezkompromisowa i szczera – opowiada historię podążania w kierunku kobiecej podmiotowości. W 2021 roku Jana Rush wydała kasetę we wrocławskiej wytwórni outlines w ramach kobiecej serii groove. Znalazł się na niej między innymi utwór nagrany wspólnie z legendą muzyki footwork, DJ-em Rashadem. 25 marca ukaże się jej najnowsza płyta Dark Humor

Jana Rush
Fot. Mixmag

Program outlines Showcase dopełnią trzy reprezentantki wrocławskiej sceny klubowej: DJ-ka, graficzka i promotorka Prncs Error z kolektywu Acidtropicalia, Xani ze swoją przebojową selekcją i z wyczuciem żonglująca gatunkami Kolacja. Decydując się na wyłącznie kobiecy skład DJ-ski outlines chce zwrócić uwagę na wciąż marginalny charakter wydarzeń, podczas których większość line-upu stanowią osoby niemęskoosobowe, a także niebinarne.

Chicagowski footwork we Wrocławiu

Jana Rush zagra we Wrocławiu w ramach trzeciej odsłony outlines Showcase, wydarzenia promującego artystów i artystki ze stajni outlines poszukującej nowych rozwiązań stylistycznych dla muzyki footworkowej.

Footwork to zjawisko wywodzące się z afroamerykańskich dzielnic Chicago. Głównymi elementami są taniec i muzyka. Tancerze rywalizują ze sobą w tzw. footwork battles zagrzewani przez DJ-ów muzyką stworzoną specjalnie z myślą o nich. To gatunek muzyczny o niezwykle szybkim tempie i skomplikowanej rytmice. Muzyka jest tutaj motorem napędowym dla rywalizacji pomiędzy tancerzami, a jej głównym zadaniem jest wyrazić fizyczność i energię ruchów tancerzy podczas tych walk

– tłumaczy Paweł „Paide” Dunajko, właściciel wytwórni outlines oraz niezależny promotor kultury footworkowej w Polsce i na świecie.

Jana Rush, outline showcase 3
Fot. Materiały promocyjne

outlines Showcase z udziałem Jany Rush odbędzie się 14 kwietnia 2022 na Wyspie Tamka we Wrocławiu. Start imprezy zaplanowany jest na godz. 22:00. Bilety w cenie 30 zł do nabycia na bramce.

outlines to wytwórnia kasetowa założona w 2016 roku. W jej katalogu ukazały się dotychczas m.in. wydawnictwa japońskiego pioniera muzyki footworkowej DJ-a Fulltono, argentyńskiej artystki dźwiękowej Aylu, polskiego producenta Fischerle czy niemieckiej aktywistki i producentki AGF.

Oficjalne wydarzenie na FB

outlines

Wiemy, gdzie są najlepsze imprezy. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →