Footwork w Polsce jest już od 10 lat

News
Footwork

Paweł Paide Dunajko, wydawca, DJ, promotor i właściciel wytwórni Outlines, podsumowuje ostatnią dekadę swojej działalności popularyzującej scenę footworkową.

Footwork – 10-letnia historia

Paide to osoba w dużej mierze odpowiedzialna za przybliżenie słuchaczom w Polsce kultury footworkowej, pochodzącej z Chicago. To właśnie za sprawą jego audycji i podcastów pojawiających się regularnie od 2010 roku w radio-alternatorze (gdzie ukazał się tekst poświęcony ostatniej dekadzie footworku w Polsce), funkcjonująca jedynie w świadomości lokalnych społeczności Wietrznego Miasta kultura, zaczęła wydostawać się z tego mocno ograniczonego kontekstu i docierać do naszych rodzimych odbiorców.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

W tym roku mija dziesięć lat od kiedy promuję kulturę footworkową z Chicago. Pierwsze informacje o footworku oraz sety prezentujące przedstawicieli tego gatunku pojawiły się  w ramach podcastów Bass Me In. radia-alternator. Była to jedna z pierwszych inicjatyw w naszym kraju eksponujących tę kulturę. To właśnie Bass Me In stało się ważnym miejscem dla entuzjastów footworku – mogli posłuchać tu najświeższych utworów prosto z Chicago, niewydanych płyt i EP-ek. To również tutaj, w radio-alternatorze i za sprawą Bass Me In debiutowali polscy producenci footworkowi, a ich utwory zasilały tracklisty wielu moich podcastów – pisze Paweł Paide Dunajko w swoim artykule.

Footwork – Z Chicago nad Wisłę

Dzięki znakomitym relacjom i kontaktom z najważniejszymi przedstawicielami footworku z Chicago oraz prężnie rozwijającej się międzynarodowej scenie, w serii podcastów Bass Me In Paide dostarczał słuchaczom najciekawsze, niewydane i niesłyszane wcześniej utwory. To właśnie w Bass Me In mieli okazję prezentować swoje pierwsze footworkowe produkcje tacy rodzimi producenci jak: Symbiotic Sounds, Fidser, Lux Familiar, Rhythm Baboon, Miko i wielu innych.

Footwork

W ramach opublikowanego na stronie radia-alternatora podsumowania, Paide stworzył specjalną listę dziesięciu utworów polskich producentów footworkowych, które miały znaczący wpływ na rodzimą scenę. W swoich wyborach ograniczył się on głównie do 2012 roku, czyli przełomowego czasu, w którym zaczynały tworzyć się zręby rodzimej sceny footworkowej i kiedy pojawiały się pierwsze krajowe produkcje w tym gatunku. Poszczególnym wyborom Paide towarzyszą jego opisy próbujące odtworzyć tamten czas i okoliczności.

Chcąc podsumować tę footworkową dekadę w Polsce i jej najważniejsze muzyczne momenty postanowiłem wyselekcjonować dziesięć najciekawszych moim zdaniem utworów, które miały znaczący wpływ na rodzimą scenę. W swoich wyborach, obok jakości danego numeru, kierowałem się datą, w którym ten utwór się pojawił, dlatego listę głównie zapełniają kawałki z roku 2012, czyli okresu, kiedy pierwsze polskie produkcje footworkowe zaczęły się pojawiać. Ponieważ dziesiątka może jednak trochę zawężać ten niezwykle piękny, dynamiczny i obfity okres dziecięctwa naszej sceny, to postanowiłem dopełnić ten obraz szerszym kontekstem w postaci specjalnego miksu, w którym tę listę poszerzyłem i zamieściłem moje 55 ulubionych utworów z tamtego okresu. Oczywiście wszystkie produkcje są made in Poland

Footwork w Polsce – podsumowanie

Dodatkowym uzupełnieniem tego zestawienia jest specjalny miks Pawła, w którym wyselekcjonował on 55 ulubionych utworów, właśnie z tego początkowego etapu. Jeśli chcecie posłuchać i przeczytać o tym jak wyglądały początki formowania się polskiej sceny footworkowej, artykuł oraz miks Pawła Paide Dunajki mogą okazać się dla was świetnym kompendium wiedzy.

Symbiotic Sounds – FeelingsPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →