CONCEPT 1 – eksperyment wydawniczy Richiego Hawtina sprzed lat w cyfrowym wydaniu

W latach 1996-2000 Richie Hawtin pokusił się o ciekawy eksperyment. CONCEPT 1 przełamywał standardy wydawnicze, dostarczał bardziej kompleksowego sposobu doświadczania muzyki. Już niedługo doczeka się on pierwszego w historii pełnego wydania cyfrowego.

Richie Hawtin jak zawsze z nutką indywidualizmu

W latach 1995 – 2000 Richie Hawtin sukcesywnie prezentował światu swój projekt CONCEPT 1 . Oczywiście, jak to w przypadku Plastikmana bywa, coś musiało być inaczej. Richie uwielbia odciskać na swoich aktywnościach charakterystyczne piętno. Nieważne czy chodzi o kwestie hardware’owe (przypominam, że to artysta, który po wypuszczeniu lini własnych mixerów musiał mieć tegoż alternatywną wersję, zrobioną przez ojca) czy… No właśnie, kwestie wydawnicze.

How I PLAY: Richie Hawtin MODEL 1 DJ Set-Up

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

CONCEPT 1 był serią wydawniczą, która ukazywała się co miesiąc w formie 12-calowych vinyli. Limitowanych do 2000 sztuk, tłoczonych przez kanadyjską tłocznię Acme Vinyl Corp., wydawana przez wytwórnie Richiego+8. Zamysł był w moim mniemaniu doskonały. Cykliczne karmienie słuchacza muzykom pozwala na pełniejsze doświadczanie przestrzeni artystycznej kreowanej przez producenta. Pozwala lepiej wniknąć w jego świat. W tym przypadku sprawa była jeszcze bardziej ciekawa, gdyż muzyka z tej serii też obracała się wokół pewnego klucza.

CONCEPT 1 – na obrzeżach minimalizmu

W 1995 roku pozycja Richie Hawtin cieszył się dużym uznaniem w świecie muzycznym. Przypomnijmy, był to już po premierze dwóch pierwszych, bardzo dobrze przyjętych, albumów Plastikmana. CONCEPT 1 był zwrotem w twórczości muzyka, który świetnie został później określone podróżą do krańców minimalizmu.

To wydawnictwo oznaczało prawdziwą zmianę w moim stylu produkcji w 1996 roku i było początkiem znaczącego rozdziału w mojej karierze nagraniowej. Wszystko było w tym projekcie robione zupełnie niezależnie, przez nas – od projektu, przez dystrybucję aż po towarzyszącą jej subskrypcyjną formę sprzedaży. Wydanie tego teraz, we współpracy z Bandacampem oddaje ducha tamtych czasów, krajobraz połowy lat 90′. CONCEPT 1 został nagrany w izolacji, w czasie gdy nie pozwolono mi wjechać do USA, a ponieważ w tym momencie w którym jesteśmy teraz wszystko na świecie dzieje się globalnie, wydaje mi się, że to dobry czas aby w końcu wydać ten materiał szerszej publiczności. Bez roku eksperymentów związanych z procesem nagrywania CONCEPT 1 w 1995 roku, nigdy nie doszedłbym do takiej redukcji, jaką udało mi się później osiągnąć w stylu w jakim nagrywałem Plastikmana „Consumed”. W ten sposób CONCEPT 1 jest dla mnie równie ważny co każdy inny album Platkimana. – Richie Hawtin na temat CONCEPT 1

CONCEPT 1 tylko na Bandcampie

Począwszy od 1 stycznia 2021 CONCEPT 1 będzie dostępny w formie cyfrowej przez miesiąc jedynie na BandamcieIstnieć będzie również możliwość nabycia potrójnego vinylowego boxu. Później projekt trafi na serwisy streamingowe. Jest to pierwsza reedycja w tej formie, wcześniej, CONCEPT 1 wydany został na płytach CD w 2007 roku. Tym razem dostaniemy jednak jeden bonusowy kawałek.

Współpraca akurat z tym cyfrowym dystrybutorem nie jest przypadkowa. Richie wspiera serwis ze względu na przekonanie o potrzebie kreowania niezależnych współpracujących struktur. Bandcamp słynie z przeciwdziała narracjom opartym na algorytmach, dominującym obecnie w przemyśle muzycznym.

 

 

 

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →